Reklama
Reklama

Obezita je často překážkou k mateřství: Každé kilo navíc hraje roli, varují doktoři

V Česku roste počet žen, které se potýkají s neplodností – a odborníci varují, že jedním z hlavních viníků je obezita. Nejde jen o estetiku nebo pohodlí, ale o zdraví, které ovlivňuje i šanci otěhotnět. A podle statistik to začíná být problémem právě v období, kdy ženy uvažují o založení rodiny. Největší problémy ovšem přináší zvyšující se věk prvorodiček i kila navíc.

Žena s nadváhou a s těhotenským testem
Žena s nadváhou a s těhotenským testemFoto: Shutterstock
Žena s nadváhou a s těhotenským testem
Žena s nadváhou a s těhotenským testemFoto: Shutterstock
Daniela Straková
Daniela Straková

Téměř každá pátá Češka trpí obezitou, více než třetina má nadváhu. A jak potvrzují lékaři, nadbytečné kilogramy mají zásadní dopad na reprodukční zdraví. Tuková tkáň narušuje hormonální rovnováhu, vede k výpadkům ovulace i nepravidelné menstruaci, což samozřejmě ztěžuje početí. Obezita také komplikuje následnou léčbu neplodnosti.

„U pacientek s BMI nad 30–35, což označujeme jako obezitu prvního stupně, výrazně klesá úspěšnost asistované reprodukce. Hormonální injekce mají nižší účinek a hrozí komplikace při anestezii i samotném odběru vajíček,“ upozorňuje MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP, a dodává: „Přitom u některých pacientek s polycystickými vaječníky může už pětiprocentní pokles hmotnosti znovu nastartovat ovulaci.“

Reklama

Rychlé diety se nevyplácí

Reklama

Dobrá zpráva? I malý úbytek váhy může udělat velký rozdíl. U některých pacientek s polycystickými vaječníky může už pětiprocentní pokles hmotnosti znovu nastartovat ovulaci,“ dodává MUDr. Machač.

Nejde jen o to zhubnout, ale udržet si zdravou váhu dlouhodobě. To znamená pracovat nejen na stravovacích návycích, ale také na pohybu, spánku, zvládání stresu a celkovém nastavení životního stylu. 

Dnešní doba bohužel přeje pohodlí – jídlo si objednáme jedním klikem a většinu dne prosedíme. Podle nutričního terapeuta Miloslava Šindeláře, který je známý i z pořadu Extrémní proměny, však nejde jen o lenost nebo špatné návyky. Obezita je nemoc, za kterou často stojí i genetika, psychika nebo prostředí, ve kterém jsme vyrůstali.

„Častým mýtem je, že se ženám s přibývajícím věkem zpomaluje metabolismus, ale není tomu tak,“ upozorňuje na jeden z častých mýtů Šindelář. Víme, že mezi 20 až 60 lety je naopak velmi stabilní. Problém je spíše v životním stylu, sedavém způsobu zaměstnání a v nedostatku pohybu. V minulosti jsme museli vynaložit fyzické úsilí, abychom si zajistili potravu, dnes si jídlo objednáme online. A místo kvalitních surovin často volíme spíše průmyslově zpracované potraviny, které obsahují velké množství kalorií, ale nezasytí nás.“

„Téměř všichni pacienti s obezitou mají za sebou opakované snahy zhubnout a změnit životní styl, ale boj s vlastním tělem prohrávají. Obezita je nemoc, s níž je nutné bojovat všemi prostředky, které máme k dispozici, včetně farmakoterapie. Ta, kterou máme v současné době k dispozici, může díky své účinnosti pacientům se snižováním hmotnosti výrazně pomoci,“ uvádí prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., předseda České obezitologické společnosti ČLS JEP.

Často se mluví o obezitě žen, ale co obézní muži a plodnost?

Odborníci se shodují, že při snaze o početí by měli zdravý životní styl řešit oba partneři. Mužská obezita totiž nejen snižuje šanci na oplodnění, ale může také ovlivnit zdraví dítěte. Stejně jako u žen platí, že i u mužů může rozumné a trvalé snížení hmotnosti výrazně zlepšit reprodukční schopnosti.

Změna životního stylu nefunguje, pokud na ni zůstane jeden z partnerů sám. Odborníci upozorňují, že pokud muž a žena žijí ve společné domácnosti a sdílí jídelníček i denní režim, je jen velmi těžké, aby žena dokázala zhubnout, zatímco partner dál funguje ve starých návycích. Společné vaření, nákupy nebo trávení volného času hrají v úspěchu zásadní roli. Pokud se pár snaží o miminko, je změna stravování a pohybu otázkou týmové práce – a nejen odpovědnosti ženy.

Lékaři, kteří pomáhají ženám s neplodností, dnes už neřeší jen samotné otěhotnění. Jejich cílem je, aby žena zvládla celé těhotenství ve zdraví a přivedla na svět dítě, o které se bude moci dobře postarat. A stejný požadavek by měl platit i pro otce – i jeho fyzické a psychické zdraví má vliv na průběh těhotenství, péči o miminko i celkové rodinné fungování.

Obezita představuje vážné riziko – zvyšuje pravděpodobnost těhotenské cukrovky, vysokého krevního tlaku i předčasného porodu. Obézní ženy navíc častěji rodí větší děti císařským řezem, což s sebou nese větší rizika jak pro matku, tak pro dítě. Hojení operačních ran bývá u žen s vyšší hmotností pomalejší a komplikovanější. 

Nekončí to ale ani porodem. Víme, že predispozice k obezitě se přenáší z matky na dítě,“ upozorňuje MUDr. Machač

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama