reklama

Nechcete k doktorovi? Vyšetřete se sami - a spolehlivě!

Jste hypochondr? Nebo se panicky bojíte doktora? Nebo jen nemáte čas vysedávat po čekárnách a chcete vědět,  zda k doktorovi opravdu musíte? Všem pomohou domácí zdravotní testy - od chlamydií přes žaludeční vředy až k močové infekci!

Foto: Profimedia.cz

Něco vás trápí a vy si jen pořád říkáte, že to přejde a k doktorovi nemá cenu chodit? Možná máte pravdu, ale možná si taky pěkně "koledujete".

Odpovědí na tuto otázku mohou být domácí diagnostické testy. Pomohou vám s rozhodnutím, co dělat, abyste nic nezanedbali.

Prochladnutí, nebo infekce?

Hodit se vám mohou třeba v případě, že v zimním období pravidelně trpíte rozšířeným ženským onemocněním, které může vznikat i prochlazením. Nejste rozhodně sama, 20 % žen prodělá zánět močových cest aspoň jednou za rok.

Nevšímavost však může být fatální, neléčený zánět totiž záhy zamíří do ledvin. Diagnostický test pro kontrolu infekce močových cest je rychlým způsobem, jak zjistit, jestli je nutné okamžitě zamířit do ordinace pro antibiotika.

Špatné jídlo, nebo vředy?

Muži zase často podceňují bolesti žaludku, které mohou znamenat žaludeční vředy. Raději si říkají, že zase něco špatného snědli, než aby vyrazili na kontrolu a situace se může zhoršovat. I v tomto případě je vhodnější situaci pro jistotu prověřit testem na žaludeční vředy.

„Testy jsou podle výrobce naprosto rovnocenné s laboratorními testy používanými u doktora. Vždy však samozřejmě záleží na dané nemoci, zdravotním stavu pacienta a dalších okolnostech. Proto musí výsledky testu stejně nakonec definitivně potvrdit či vyvrátit váš odborný lékař," doplňuje k problematice PharmDr. Tomáš Arndt, s nímž můžete konzultovat své problémy na webu www.celostnimedicina.cz

Význam spočívá v tom, že pacient získá orientaci ve vlastním zdravotním stavu, o němž měl do té doby pochybnosti. Test mu pomůže vše upřesnit, ujasnit si další postup. 

„Ideální situací je spojení lékaře a pacienta, mezi nimiž panuje vzájemná důvěra. Pacient by měl mít možnost svého lékaře, třeba i telefonicky, oslovit a svůj problém s ním prodiskutovat: 'Pane doktore, mám takové a takové příznaky a nyní jsem v situaci, kdy za vámi nemohu přijet. Mám však k dispozici test. Je vhodné jej použít? Mohu vám potom zavolat výsledek?' Lékař svého pacienta zná, dává mu možnost konzultace a navíc ví, kdy je test možné využít a za jakých okolností má nemocný raději dorazit do ambulance," doplňuje MUDr. Pavel Šácha, který spolupracuje s portálem Prozdravi.cz.

Hypochondrie a iatrofobie

Doktor Šácha však je zároveň trochu skeptický: „Myslím si, že tento postup bohužel není zcela běžný. Mezi pacientem a praktickým lékařem velmi často podobný vztah neexistuje. Pacient se pak snaží svůj problém řešit po svém, jak umí. Ale i tehdy mu může pomoci použití testu."

Velkou úlevou může být test i pro pacienty, kteří jsou ohledně svého zdravotního stavu přehnaně úzkostliví, nebo naopak pro ty, kteří mají z návštěvy lékaře upřímnou hrůzu a odhodlávají se k ní až v pozdní chvíli, kdy jsou bolesti nesnesitelné. Této poruše se říká iatrofobie.

Řešení i pro intimní problémy

Internetový portál Prozdravi.cz nabízí testy i pro nezodpovědné milovníky či milenky, kteří se stydí k lékaři s intimními problémy, které možná mohla, anebo nemusela způsobit pohlavní nemoc. Ti mohou díky testům sami doma zjistit, zda je nepostihly choroby jako syfilis či chlamydie. Otestovat se ale lze třeba i na mononukleózu a na další nemoci.  

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama