reklama

Máte chřipku? Zřejmě bude prasečí

Marodíte s chřipkou? Podívejte se, zda vás neohrožuje prasečí chřipka.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Bolí vás celé tělo, máte horečku, kašel a zimnici? Podívejte se s námi, jak rozeznat sezónní chřipku od prasečí chřipky, která v posledních týdnech řádí po celé České republice.

Příznaky prasečí chřipky jsou téměř nerozeznatelné od té běžné. Pokud nepatříte do rizikové skupiny, prasečí chřipka vás nijak na zdraví neohrozí.

Prasečí chřipka příznaky

Pokud rozpoznáte u dospělého tyto příznaky, ihned vyhledejte lékařskou pomoc. U dospělého se převážně objevují potíže, jako zrychlené a obtížné dýchání spojené s bolestí a tlakem v oblasti hrudníku a břicha. Celkově se nakažený cítí malátně, zmateně a pociťuje náhlé závratě. Zdraví ohrožující příznak prasečí chřipky je vážné a vytrvalé zvracení.

U dětí se nemoc může projevovat ještě namodralou barvou kůže, neprobuzením ze spánku a velkým psychickým podrážděním. Při nákaze prasečí chřipkou se dětem při horečce objevuje vyrážka v podobě malých červených flíčků.

Čtěte také: Způsobuje chřipku očkování? Novinka v prevenci!

Pokud se nacházíte v prostředí, kde se vyskytuje prasečí chřipka a rozpoznáte na sobě příznaky chřipky, ať už třeba klasické sezónní, jako je horečka, rýma, bolest v krku, průjem, kontaktujte svého lékaře s podezřením na prasečí chřipku. U zhoršených příznaků, které jsme popisovali výše, vyhledejte rychlou ambulantní péči.

Rizikové faktory prasečí chřipky

Inkubační doba při nákaze je okolo 8 dní. Většina osob, která podlehla mexické chřipce, patřila k rizikovým skupinám. Nejvíce jsou nákazou ohrožené osoby s chronickým onemocněním jako je diabetes, onemocnění srdce a cév, problémy s dýcháním, extrémní obezita. Dále musí být na pozoru děti mladší dvou let a těhotné ženy.

Jak se prasečí chřipka přenáší?

Prasečí chřipka typu A (H1N1) se přenáší stejně jako sezónní chřipka. Chřipkové viry se na člověka přenesou kýcháním nebo kašlem. Občas se můžete nakazit dotekem místa infikovaného virem a následně si vir přenést do úst nebo nosu.

Virem prasečí chřipky se nemůžete nakazit při konzumaci vepřového masa ani při ochutnání produktů z vepřového masa.

Čtěte také: Antibiotika přestávají fungovat. Můžeme si za to sami!

Nakažený člověk může virus předávat ostatním už od prvního dne a to nemusí mít žádné příznaky. Některé viry a bakterie vydrží mimo tělo i více hodin. Stačí se dotknout stolu nebo kliky a rázem jste ohroženi. Dostatečná hygiena rukou pomáhá snižovat riziko nakažení.

V případě, že onemocníte, zůstaňte doma a omezte kontakt s ostatními lidmi a stejně tak, pokud jste vy zdraví, nevyhledávejte blízký kontakt s nemocnými lidmi.  

Prasečí chřipka prevence

  • Myjte si často ruce před jídlem a po návštěvě nemocnice či jízdě hromadnou dopravou. Ruce nechte pod tekoucí teplou vodou po dobu 15 sekund.
  • Posilujte imunitní systém pohybem, otužováním a pestrou stravou.
  • Nepřecházejte nemoci. Nevyléčená nemoc zvyšuje riziko pro napadení virem prasečí chřipky.
  • Při kýchnutí si zakryjte ústa a nos kapesníkem, který vyhoďte do koše a umyjte si ruce či otřete desinfekčním gelem.
  • Nesahejte si na oči, nos, uši.
  • Nepůjčujte si cízi věci jako je mobilní telefon, sklenička, příbor.
  • Při zvýšeném výskytu onemocnění se vyhněte místům s vysokou koncentrací lidí.
  • Při příjezdu z rizikové oblasti sledujte svůj zdravotní stav.

Léčba prasečí chřipky

Většina pacientů, kteří nespadají do rizikové skupiny se léčí jako s běžnou chřipkou. Zkrátit dobu onemocnění a zmírnit příznaky pomáhají antivirotika, která se vydávají na lékařský předpis. Antivirotika zabraňují virům v jejich reprodukci.

Setkali jste se někdy s nákazou prasečí chřipkou? Jakou prevenci upřednostňujete?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Příznaky střevní chřipky u dětí

Test: Pravá krev. Co o ní víte?

Knižní "porno" 50 odstínů šedi bouří ženské hormony

 

 

reklama
reklama
reklama