reklama
 

Zánět horních cest dýchacích: Nemoc zlomí každého

Bolí vás na plicích, nemůžete dýchat a trpíte vysokou horečkou? Právě se seznamujete se zánětem horních cest dýchacích

Foto: Isifa/Thinkstock

Počasí k nám v prosinci bylo přívětivé a přineslo nadprůměrně vysoké teploty. Nejen, že Vánoce nebyly na sněhu, ale také díky vysokým teplotám onemocněla řada lidí. Na bacily a viry funguje mráz. Podívejte se, jak to dopadne, když se venku oteplí.

K běžnému onemocnění patří chřipka nebo angína, ale během posledních čtrnácti dní se u lidí rozšířila nemoc, které se říká zánět horních cest dýchacích. Podívejte se, jak se nemoc projevuje a jak s ní bojovat.

Co si pod zánětem horních cest dýchacích představit

Nemocí se myslí zánět sliznice v nose a nosohltanu. Nejčastěji se jedná o infekci virovou, která způsobuje příznaky trvající až 7 dní. Hned následně přichází druhá fáze bakteriální. Onemocnění  horních cest dýchacích se  může objevit jako jedna z mnoha komplikací při chřipce.

Jak onemocnění probíhá?

Zánět je většinou krátkodobý, provázený vodnatou až hlenovou sekrecí z nosu. Člověk trpí pocitem neprůchodnosti nosu, kýchá, má teplotu a bolesti na čele, které jsou doprovázené dráždivým kašlem.

Nosní vchod zarudne a často se zánět objevuje i na spojivkách. Bolest krku přechází až do oblasti uší, což je klasickou obranou reakcí lymfatické tkáně.

Komplikace nastanou, když zánět přejde do vedlejších nosních dutin a nemoc provází prudké bolesti v čele a okolo očí. Za další komplikaci lze považovat zánět středního ucha, průdušek nebo zápal plic. V závažných případech se odebírá výtěr sliznice nosu a hrdla a posílá se na mikrobioogické vyšetření, aby se určilo, zda je nutné nasadit antibiotika.

Léčba je jednoduchá

Je třeba určit původce onemocnění. Při dobrém stavu pacienta není nutné nasazovat antibiotika. Stačí brát léky, které zmírní příznaky onemocnění. Do nosu se doporučují nosní kapky, které obnoví průchodnost a odstraní hleny i z vedlejších nosních dutin.

Při zánětu nosohltanu a bolesti hrdla se doporučuje zvýšená ústní hygiena, kloktání a vyplachování či aplikace desinfekčních sprejů. Při teplotě je nutné zůstat ležet na lůžku a užívat léky na snížení teploty. Nekomplikované onemocnění trvá od 4 do 7 dnů. Antibiotika se nasazují jen při komplikacích a u starších osob.

Nezapomeňte na prevenci. Celkově se otužujte, žijte zdravým životním stylem, omezte styk s nemocnými lidmi a odstraňte příčiny neprůchodnosti nosu.

 

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama