reklama

Chce se vám po jídle zvracet? Pozor na bulímii!

Víme, co je bulímie? Podívejte se, jak se nemoci vyvarovat!

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte problémy a trpíte, když se musíte najíst? Chce se vám po každém jídle zvracet? Ujistěte se, že u vás nejde o bulimii. Porucha příjmu potravy je dnes častým problémem.

Bulimie, anorexie a jiné problémy s jídlem vás mohou ohrožovat na životě. Některé ženy trpí bulimií a neví si rady. Podívejte se, jak bulimii předejít a vypořádat se s ní.

Co je bulimie?

Jedná se o poruchu příjmu potravy, stejně jako je tomu u anorexie. Hlavním příznakem je záchvatové přejídání a následné vyvrhování potravy zvracením nebo vyvoláváním průjmů. Ženy trpící bulimií používají velmi často látky k hubnutí, aby netloustly. Nejčastěji se problém objevuje u dívek ve věku 13 - 18 let. Není výjimkou, když s bulimií mají problém i starší ženy či muži. Bulimie se nejvhodněji léčí pomocí psychoterapie.

Příčiny vzniku bulimie

Není známá příčina vzniku nemoci. Většinou se kombinuje více faktorů. Velkou roli sehraje i genetika. Také existuje několik tvrzení o vlivu serotoninu a jiných aminoneurotransmiterů na vznik bulimie. Jde o přirozeně se vyskytující látku v mozku, která přenáší informace mezi buňkami a má na starosti mimo jiné také regulaci příjmu potravy.

Lidé s bulimií mají nízké sebevědomí a sebeúctu. Většinou jsou perfekcionisti. Často mají problém s impulzivním chováním, zvládáním nálad a kontrolou vzteku. Některé pochází z konfliktních rodin nebo mají z minulosti špatné zkušenosti. Dalším faktorem vzniku nemoci jsou moderní trendy. Tlak ze společnosti, kdy je důležité být dokonalá je neskutečně velký a ovlivňuje celkové myšlení.

Příznaky a prevence

Rodiče by si neměly utahovat nebo dělat legraci z postavy dětí. Měly by posilovat a pěstovat zdravý nadhled dětí. Kontrolujte u dětí, zda nedrží přísné diety. Povzbuzujte a chvalte je za drobnosti.

Jak poznat bulimii? Hlavním příznakem je záchvat přejídání se, který se střídá s očistou. Nemocní jsou schopni spořádat kvanta stravy. Po záchvatu přijde silná bolest břicha a následuje úleva v podobě zvracení. Někdy zneužívají laxativa nebo diuretika. Očista je také provozovaná nadměrným cvičením. Lidé trpící bulimií trpí depresemi, mají špatnou náladu a úzkost. Jsou se sebou nespokojeni a vše vidí negativně. Ze zvracení bolí v krku a poškozují se zuby a dásně. Problém může vést až ke ztrátě chrupu a na tvářích se objevují slinné žlázy. Přichází celková dehydratace a únava. Na suché kůži se objevují odřeniny, mozoly a jizvy. Nemoc doprovází nepravidelný srdeční rytmus a poruchy menstruačního cyklu.

Bulimie se léčí antidepresivy, antiepileptiky a léky potlačující zvracení. Pacienti začínají získávat sebedůvěru. Musí se snažit nekontrolovat is svou hmotnost a vyhýbat se pohledům do zrcadla. Je třeba vyhmátnout nemoc včas, protože nejhorším důsledkem bulimie může být i smrt.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama