reklama

Po čem ženám rostou prsa? Obezita nebo hormony?

Za poslední roky se ženám zvětšila prsa o tři čísla. Naposledy to potvrdil v říjnu průzkum obchodního řetězce Debenhams, ale předtím i jiní výrobci a především zjištění vědeckých institucí. Je to dobře nebo špatně, co myslíte?

Foto: Thinkstock

Za poslední roky se ženám zvětšila prsa o tři čísla. Naposledy to potvrdil v říjnu průzkum obchodního řetězce Debenhams, ale předtím i jiní výrobci a především zjištění vědeckých institucí.

Některé názory dávají růst poprsí do souvislosti s globální epidemií obezity, která zachvátila svět. Tuk se usazuje na těle kdekoliv a prsa jsou jedním z nejtypičtějších míst. Obvykle totiž platí, že čím je žena macatější, tím větší má i prsa. Ale není tomu tak vždycky.

Rostou jako z vody

Při pohledu na staré časopisy vidíme, že štíhlé modelky měly většinou chlapecké hrudníky. Byl to požadavek doby - vzpomeňme na Twiggy. Ještě v 80. letech měla většina žen velkost košíčků B. Zato dnešní krásky z barevných magazínů se ale pyšní ještě drobnější postavou, zato pořádně vyplněnými výstřihy - i bez silikonu.

Kde se tedy bere takový nápor sexy křivek? Mnozí vědci tvrdí, že je to z vody. Už více než 50 let, kdy byla vynalezena hormonální antikoncepce, se totiž do ní dostávají všechny hormony, které ženy vylučují z těla. Dostávají do kanalizace a odtud do světového vodního systému, kde hormony kolují a hromadí se dodnes.

PŘEČTĚTE SI: Když mužům rostou prsa

Počet žen užívajících hormonální antikoncepci celosvětově překročil 110 miliónů, v ČR je to jeden milión. Všechny užívané preparáty (včetně kosmetických) se z těla buď smyjí nebo je organismus vyloučí - ať už nespotřebované, nebo metabolizované v nějaké další látky. 

Dáte si hormonální koktejl?

K těmto látkám, souhrnně označovaným PPCP, se dál přidávají široce používané veterinární preparáty od růstových a pohlavních hormonů (např. u drůbeže) přes vitamíny až po antibiotika. Vědci a ochránci životního proto začali používat pojem hormonální akvárium nebo hormonální koktejl.

Údajně by se prý vyplatilo sbírat lidskou moč a nepříliš drahým zařízením z ní vychytávat všechny možné léky.

Jde však především o ženský hormon estrogen. Kvůli němu se už někteří rybí samci mění v samice a totéž se objevuje u ledních medvědů a dalších živočišných druhů. A to bohužel včetně lidí. Je prokázáno, že působí na muže, tak jak by mohl nepůsobit zpětně i na ženy?

Prsa rostou déle

Všudypřítomný estrogen ke všemu působí na změny ženských těl ještě jinak. Dnešní mladé ženy byly  vystaveny jeho účinkům už během prenatálního vývoje  v mateřském těle.

To proto, že jejich matky už také braly tehdejší novinku - antikoncepční pilulku - která ve svých počátcích obsahovala v jediné tabletce tolik estrogenu,  jako má dnes platíčko na celý měsíc. I jim se hromadily hormony v těle a působily i na ně pak i později během těhotenství.

Dnešní dívky také díky výživě dosahují puberty v nižším věku, než tomu bylo dřív. Později zase odkládají těhotenství, mají celkově méně dětí a kojí obvykle kratší dobu. Výsledkem je, že zažijí mnohem více menstruačních cyklů než jejich předchůdkyně, takže jsou vystaveny častějším měsíčním nárůstům estrogenu, který stimuluje ovulaci. A způsobuje i zvětšování prsou.

A podle některých názorů možná způsobuje právě i  tu výše zmiňovanou epidemií obezity.... aneb opravdu všechno souvisí se vším.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Krásnější prsa bez silikonu. Dívejte se. 

Jak se léčit přírodně? Ptejte se odborníka on-line!

Nejlepší sportovkyně světa: Co stojí za jejich úspěchem?

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama