reklama

Chřipka: Způsobuje ji očkování? Novinka v prevenci!

Zatím 31 mrtvých. Školky a nemocnice jsou zavřené. A to nejhorší má teprve přijít. Ve srovnání metylalkoholovou aférou může být obětí téměř 100x víc.  Připadá vám to příliš dramatické? Možná, ale především pravdivé. Chřipka je nebezpečná!

Foto: Isifa/Thinkstock

Zatím 31 mrtvých. Školky a nemocnice jsou zavřené. A to nejhorší má teprve přijít. Ve srovnání metylalkoholovou aférou může být obětí téměř 100x víc.  Připadá vám to příliš dramatické? Možná, ale především pravdivé.

Chřipková sezóna každoročně vrcholí koncem ledna a v únoru, a obvykle na ni zemře přes dva tisíce lidí. Lidé se obvykle utěšují, že jde o staré, slabé a jinak nemocné, ale oněch dosavadních 31 obětí je usvědčuje z omylu.

Nevěřte mýtům o očkování proti chřipce

Jak vyplynulo z průzkumu STEM/MARK, v ČR si třetina lidí myslí, že je očkování zbytečné a necelá třetina nevěří, že jim očkování pomůže. Jen 41 % lidí si však dokáže připustit, že chřipka může být osudově nebezpečná i pro ně - ty "normální". Lidé také často podléhají některým dalším mýtům:

 • Očkování nemá smysl, nikdo neví, jaký typ viru se objeví: Epidemiologové vydávají každý rok prognózu pro danou chřipkovou sezónu, kterou se pak řídí výrobci vakcín. Prognóza vychází ze studia cirkulace chřipkových virů na jižní polokouli, z níž putuje nákaza k nám na sever. Úspěšnost této předpovědi je 90 %. Na základě doporučení WHO pro složení chřipkové vakcíny je pak vyvinuta aktuální vakcína pro danou chřipkovou sezónu
 • Očkování může způsobit chřipku: Vakcína proti chřipce obsahuje inaktivované viry nebo jejich části, které jsou ve výrobním procesu důkladně čištěny a nemohou tedy nemoc vyvolat.
 • Chřipka není závažné onemocnění: Virus napadá dýchací cesty, což  může vést až k rozvoji zápalu plic. Každoročně je v ČR kvůli následkům chřipky hospitalizovaných 7000 až 16000 infikovaných a až 2661 lidí následkům onemocnění podlehne.

Chřipka nejvíc hrozí mladým a střední generaci

Ponecháme-li stanou přímé nebezpečí života, k nejohroženějším patří mladá a střední generace kvůli častým sociálním kontaktům, jimiž se virus přenáší. Onemocnět můžete docela snadno i v zaměstnání. Vyplatí se proto dodržovat preventivní zásady, kterými omezíte šíření chřipkových virů v běžném kancelářském prostředí.

Jaké léky na chřipku určitě nebrat se dočtete ZDE >>

Nutné je mýt si často a důkladně ruce a co nejméně si sahat na obličej! Rizikové jsou kuchyňky (v houbičkách na nádobí bují čilý mikrobiální život) a toalety, výtahy, kliky a madla, telefony, tlačítka přístrojů  apod.  MUDr. Jan Kynčl, šéf epidemiologie Státního zdravotního ústavu, připomíná další body:

 • půjčování novin 
 • při koupi ovoce, na které přede mnou sáhl nemocný.
 • kupování kávy v automatu - pokud na kelímky sáhl nemocný, bakterie zůstávají uvnitř

Právě pro lidi v aktivním věku je chřipka hrozbou i pro svůj ekonomický dopad. Pro OSVČ znamená chřipka ztrátu ve výši až poloviny měsíčního výdělku, zaměstnanec přijde "jen" o 4134 korun - další výlohy však nese stát, zaměstnavatel a pojišťovny.

Mikroočkování je účinné

Významnou inovaci v oblasti vakcín představuje IDflu - jediná vakcína proti chřipce s mikrojehlou. Intradermální očkování je nová cesta, jak zvýšit pročkovanost české populace, neboť mizí strach z jehly. Aplikace vakcíny do kůže mikrojehlou je vhodná nejen pro pacienty, kteří se bojí vpichu injekční jehlou, ale také např. pro alergiky. Oproti tradiční jehle je mikrojehla 10x menší. Imunita se vyvine za 14 dní od očkování.

Jaká je v ČR úroveň očkování? Dočtete se ZDE >>

Obecně platí, že mnohem snadněji zatočí s viry ti, kteří jsou v dobré tělesné i psychické kondici, mají dostatek spánku i regenerace. Velkým pomocníkem v boji s tímto virovým onemocněním je podávání optimálního množství vitaminu C v kombinaci se zinkem, vitaminy skupiny B a probiotiky, ideálně v jediném přípravku.

Účinnost očkování byla prokázána v mnoha studiích

 1. u zdravých dospělých pacientů snižuje očkování pracovní neschopnost až o 78 %
 2. u dětí snižuje očkování případy symptomatické chřipky až o 91 %
 3. u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí zabrání očkování zhoršení nemoci až v 75 %
 4. u diabetiků (18 - 64 let) snižuje očkování počet hospitalizací z důvodů komplikací nebo úmrtí až o 72 %
 5. u astmatických dětí zabrání očkování akutnímu zhoršení nemoci až v 41 %
 6. u pacientů s kardiovaskulární chorobou snižuje očkování proti chřipce výskyt mozkových příhod o 55 % a výskyt infarktů myokardu o 67 %

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 jídel proti chřipce. Funguje to!

Nejlepší sex? Čeká vás po padesátce!

8 rad, jak být konečně šťastná. Napořád


Klaus: Bát se covidu je srabácké, žijeme v bláznivé době, bojíme se víc lidí než virů | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama