reklama
 

Lenka s atopickým ekzémem: 11 kruhů pekla

Ekzém neničí jen kůži. Ovlivňuje psychiku a dokáže otrávit každý den i noc a dokonce i partnerské soužití.

Foto: Isifa/Thinkstock

"Ekzém? Obyčejný, ekzém? No co, vždyť je to jen pár pupínků," řeknete si možná. Ti, kdo mají zkušenost s atopickým ekzémem, ale budou mluvit jinak. Jako třeba Lenka.

Poprvé se mi ekzém objevil ve třech měsících a neochvějně mě provází již téměř třicet let. Červená místa neskutečně svědí a nutí každého atopika vědomě (v útlém věku) či nevědomě (ve věku dospělém) ke škrábání ve snaze si zdánlivě alespoň na chvíli ulevit.

Moře ani léky nepomohly

Nadějí byla puberta, kdy se někteří atopici díky hormonálním změnám ekzému zbaví. Bohužel u mě se naděje nevyplnily. Byla bych dala cokoliv za to, abych neměla rozpraskané ruce do krve. Rozpraskané a rozbolavělé tak, až se jedná o stav hraničící s otravou krve - ano, i tak dokáže atopický ekzém člověka potrápit. Nemluvě o vzhledu, na němž člověku tolik záleží.

Doporučujeme: Lupénku, ekzém i opary v zimě zdolají byliny

V akutních fázích jsem používala léčbu předepsanou lékařem, která mi do určité míry pomáhala. Po jejím vysazení se ovšem projevy ekzému opět objevily. Chvilkovou úlevou bývaly také dovolené u moře. S podzimem se ale ekzém opět přihlásil  a následující dlouhé zimní měsíce byly spojené s nejhoršími projevy.

Nejde jen o kůži

Ustupovat začaly až s pozdním jarem, zhruba v dubnu či květnu. To znamená, že každý rok v průměru sedm měsíců atopik doslova trpí a těší se, až bude zase trochu lépe. Mně nakonec pomohl paradoxně až přípravek, který je volně prodejný. Po dvou týdnech pravidelného používání Bepanthen Sensiderm krém kůže přestala být bolestivá, oteklá a vysušená. Prostě se zahojila!

Neumíte si představit, jak se mi ulevilo, a o kolik se mi teď zdá svět hezčí. Člověka s atopickým ekzémem totiž netrápí jen samotná svědící a zarudlá kůže. Toto onemocnění bohužel ovlivňuje jeho každodenní život více, než se může na první pohled zdát. Zkuste si představit tohle:

Trápení každý den

 1. Atopik zažívá muka při seznamování. Zkuste se seznamovat s někým novým, když máte krvavé ruce a kůži hrubou jako struhadlo. Ve finále je vlastně jedno, jestli se jedná o potenciálního budoucího životního partnera nebo novou kolegyni v práci.           
 2. Když už vám někdo při pozdravu ruku podá, většinou vám ji stiskne tak, že vám až vytrysknou slzy. Podrážděné ruce jsou často velmi citlivé a bolestivé.
 3. U žen s tím souvisí ještě další věc. Ruce jsou i poměrně dost nateklé. Žena atopička tedy v zimě téměř nenosí prstýnky a problém je i s náramky a hodinkami, které atopickou kůži dále dráždí.
 4. V akutní fázi jsou pak prsty a klouby atopika doslova pokřivené bolestí a problémem je i psaní na počítači či jakékoliv ohýbání prstů (např. při zvedání mince při placení u pokladny atd.). O čitelném psaní rukou ani nemluvě.
 5. Když už jsme u krásných ženských rukou, pokud máte atopický ekzém, můžete po většinu roku zapomenout na dlouhé nehty. Jedinou trendy manikúrou jsou nehty zastřižené nakrátko, které pro jistotu zabrání nevědomému škrábání svědící kůže.
 6. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, ženy s ekzémem mohou mít problémy i v partnerském soužití. Každá z nás chceme být maximálně přitažlivá pro svého partnera. Žena atopik by mohla mít na sobě vlastně cokoliv, ale umaštěné ruce, které případně zdobí bavlněné rukavice na noc, nepřipadají sexy ani nám samotným, natož pak partnerovi. Něžné pohlazení druhého je pak kapitola sama pro sebe…
 7. Co se týče samotného oblečení, je potřeba vybírat ne to nejmódnější, ale takové, které nebude kůži zbytečně dráždit. Výběr na každou sezonu je tedy omezen na bavlněné módní kousky volného střihu.
 8. Silonové punčochy? Na ty téměř zapomeňte. Za prvé mohou kůži dráždit a za druhé je většinou zatrhnete rozpraskanou kůží, ještě než je stihnete obléknout.
 9. Být atopikem třeba ale znamená také to, že ačkoliv se vám líbí luxusní ložní prádlo, povléknete jej pouze v létě, kdy není potřeba kůži tak intenzivně promazávat. Po zbytek roku jej během pár dní umastíte hutnými krémy tak, že už se fleky ani na 60 °C nevyperou.
 10. Péče o domácnost a zajištění běžného úklidu je pro atopika velkým problémem. Mytí nádobí je utrpením a každý atopik by snad mě mít od své zdravotní pojišťovny proplacenou myčku na nádobí. Běžný úklid kuchyně, koupelny i podlah znamená zhoršení projevů ekzému a bohužel většině atopiků nepomohou ani rukavice, které kůži dráždí stejně jako saponát. Komplikací může být třeba i banální praní a věšení mokrých záclon, které po kontaktu s rozpraskanou kůží můžete prát znovu.
 11. STRES - psáno velkými písmeny, neboť právě on je obrovský nepřítel každého atopika. V dnešní době žije pod vlivem stresu asi každý. Bohužel u atopika může být stres spouštěčem ekzému a v akutní fázi stav ještě více zhoršit. Další dávka stresu znamená další impulz pro škrábání rozdrážděné kůže a celkové zhoršení stavu.

Podle dermatoložky MUDr. Ivy Stárkové jsou hlavními léčebnými prostředky emoliencia (promašťovadla) a bariérové krémy. Zvláčňují, hydratují, změkčují a promašťují kůži, zmírňují suchost, zarudnutí a svědění. Bariérové krémy obsahují látky podobné stavbě kůže, tzv. ceramidy, dále látky, které vážou vodu v kůži, například dexpanthenol - provitamín B5, glycerin, urea. Působí již při prvních příznacích zhoršení ekzému a brání jeho rozvoji do další fáze tím, že přirozeně obnovují kožní povrch.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co všechno léčí chlad: Ekzém, lupénku i hemoroidy

Dobrá zpráva pro starší matky: Delší mládí i život

Co děláme špatně, že jsme na jaře tak unavení?

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama