reklama

Dobrá zpráva pro starší matky: Delší mládí i život

Pozdní těhotenství se může stát zázračným pramenem mládí. Kdy je ideální věk?

Foto: Isifa/Thinkstock

S tím, jak se v posledních letech posouvá věk, kdy mají ženy děti, se neustále objevují varovné zprávy: u dětí hrozí vývojové vady, pro ženu je to velká zátěž a ze sociálního hlediska je špatné, když dítě vede do první třídy téměř důchodkyně.

Jenže je to tak doopravdy? Dříve byly ženy těhotné, dokud "to šlo" - antikoncepce neexistovala a děti se jim rodily i dlouho po čtyřicítce. A to byly rozhodně v mnohem horší fyzické kondici, než je tomu dnes. Teprve druhá polovina 20. století přinesla trend mladých matek a negativní pohled na pozdní mateřství.

Vyhlídky do stovky!

Průměrná česká matka prvního dítěte v roce 2012 měla 27,9 roku, což potvrzuje tendenci stoupajícího věku prvorodiček. Kolem dvou tisíc dětí se v ČR narodí ženám po čtyřicátých narozeninách. V pražské porodnici v Podolí dokonce měli novopečenou maminku, které bylo bezmála 52 let. Ona i miminko byly v naprostém pořádku. 

Doporučujeme: První dítě měla v 50 letech. Porodila ho z lásky!

"Každá maminka malého dítěte je mladá maminka," tvrdí někteří gynekologové. K tomu, že mít dítě později není nic "proti přírodě" a nemusí jít o žádný hazard (samozřejmě pokud je žena jinak zdravá), přináší důkazy i nové vědecké výzkumy.

Podle dlouhodobé studie University of Texas v Austinu starší matky žijí déle než ty, které si pořídili děti už dříve. Totéž potvrdila tzv. Novoanglická stoletá studie Thomase Perlse z Bostonské lékařské univerzity: ženy, které rodily po čtyřicítce, měly čtyřnásobně vyšší pravděpodobnost, že se dožijí stovky!

Hormony jako pramen mládí

Jiná americká studie zase prokázala, že ženy, které porodily po 45. roce věku, měly až o 17 % menší riziko úmrtí po padesátce. Těhotenství v těle ženy odstartuje hormonální koktejl, který někteří odborníci přirovnávají k "pramenu mládí". Dokáže dokonce ovlivnit telomery, které jsou zásobárnou energie buněk, takže se přestanou opotřebovávat.

Právě to znamená, že organismus ženy zastaví biologické stárnutí přímo na buněčné úrovni. Maminka tak s těhotenstvím a porodem doslova omládne. Výzkumy potvrdily, že tyto ženy pak mají lepší zdraví i celkovou kondici, než mladé matky, které rodily kolem dvacítky.

Magické číslo: 34

Podle zmíněné texaské univerzity není reprodukční vrchol tím nejlepším obdobím k mateřství. Do hry totiž vstupují i jiné faktory: psychická vyzrálost, stabilnější rodinné i finanční zázemí a  větší zodpovědnost ve všech ohledech, což se projevuje i po zdravotní stránce. Ukazuje se tak, že to, co už považuje za "odkládání mateřství", je ve skutečnosti nejlepším věkem: Ideálním průsečíkem mezi zdravotním stavem, kondicí a  sociálními možnostmi je podle vědců z Texasu 34 let.

Jeden háček to přece jenom má. Všechny uvedené výhody zřejmě platí pouze pro ženy, které počaly přirozenou cestou. Právě přirozená plodnost je totiž u ženy důležitou známkou celkového zdraví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 věcí, co ovlivní umělé oplodnění

Granule škodí psům i kočkám. Víte, jak se dělají?

Jednoduché cviky vás zbaví bolesti kolen

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama