reklama

Kýla sama nikdy nezmizí, varuje chirurg

Kýla, žlučník, hemoroidy - tři nejčastější problémy, které obvykle bez operace nezmizí. Nejšetrněji.

Foto: Thinkstock

Fyzická námaha - třeba v posilovně,  častá zácpa nebo dlouhodobý kašel - a máte kýlu raz dva.  Naštěstí se jí můžete zbavit už do druhého dne, vysvětlil chirurg MUDr. Jiří Fencl.

Kýla patří k nejčastějším problémům, kterých se bez pomoci chirurga nezbavíte. Můžete doufat a zkoušet všechno možné, ale dříve nebo později budete muset "pod kudlu". A raději dřív, než se problém ještě víc zhorší.

Jaké jsou možnosti léčby?

Podobně tomu je i se žlučníkem, a třetím členem tohoto neslavného triumvirátu jsou hemoroidy. Všechny tyto choroby existovaly i v minulosti, ale dnes jsou stále častější. Viníkem obvykle bývá nezdravý životní styl moderní společnosti.

Doporučujeme: Co vám doktor neřekne: Nejlepší je operace v úterý

Velký zájem byl o relativně novou metodu nápravy kýly - vkládání síťky, která podpoří oslabenou břišní stěnu."Obecně větší kýla síťku rozhodně potřebuje," zdůraznil primář Fencl. 

Čtenáři se také hodně ptali na to, kdy se nechat vyndat žlučníkové kameny. "Pokud se jedná o drobnější mnohočetné kaménky, doporučuji operaci - jinak je riziko nejen žlučníkových obtíží, ale i zánětu slinivky . Jeden větší kámen obvykle nevadí," připomněl známý chirurg.

Všechny odpovědi MUDr. Fencla na vaše dotazy naleznete v on-line rozhovoru dole pod článkem.  

Náš odborník

MUDr. Jiří Fencl

Je vedoucím lékařem na Oddělení jednodenní chirurgie v Poliklinice Vysočany. Specializuje se na laparoskopické operace a je držitelem několika licencí České lékařské komory. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nepodceňujte hemoroidy, může to být horší, říká chirurg

Vadí, nevadí? Změna času rozhodila nejvíc lidí

Doba bezlepková: Zdravý trend nebo jen móda?

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama