reklama

Doba bezlepková: Zdravý trend nebo jen móda?

Desítky neurčitých ale i vážnějších potíží mohou signalizovat, že nesnášíte lepek. A nemusíte mít ani celiakii.

Foto: Thinkstock

Většina celiaků by si svou dietu odpustila a s chutí se zakousla do rohlíku. Zároveň rychle stoupá počet dobrovolných "celiaků" v řadách zdravé populace - těch, kteří drží bezlepkovou dietu.

Příkladem jsou mnozí  mnozí špičkoví světoví sportovci či hollywoodské hvězdy jako tenisté Djokovič, Petra Kvitová, Gwyneth Paltrow, Victoria Beckham nebo Miranda Kerr. Tvrdí, že bezlepková dieta tělu umí odlehčit, člověk se cítí svěží a má mnohem víc energie. 

Potřebuje vůbec někdo lepek?

Podle mnoha odborníků naše tělo lepek k ničemu nepotřebuje - vitamíny a vlákninu získáváme i z jiných zdrojů. Lepek naopak organizmus zatěžuje. Obzvlášť ten, který je dnes ve většině obilovin. Byly speciálně vyšlechtěné právě s vysokým obsahem této látky, aby mouka lépe kynula. Pokud se necítíte v perfektní kondici, můžete díky této úpravě jídelníčku odhalit nemoc, která vám negativně ovlivňuje život a ani nevíte, že ji máte.

Doporučujeme:  Hon na lepek: Móda, nebo skutečná hrozba?

Pojem celiakie ještě donedávna znala jenom úzká skupina zasvěcených. Tato autoimunitní nemoc, která trápí zhruba 50 000 Čechů, vyžaduje přísnou dietu s naprostou absencí lepku. "Únava, nízká soustředěnost, úbytek váhy, potíže s trávením, chudokrevnost, zvýšená tvorba aftů, kožní problémy, časté bolesti hlavy, záněty v těle, řídnutí kostí nebo zpomalení vývoje dětí. I to mohou být symptomy nevyléčitelné nemoci, o které nemocní mnohdy nemají nejmenší tušení," vyjmenovává projevy celiakie, nebezpečného autoimunitního onemocnění, Bc. Blanka Procházková, nutriční specialistka společnosti RACIO.

Dieta: Pomůže i vám?

Celiakie ničí tenké střevo a může vést až k rakovině. Paradoxem je, že až u 35 % dospělých, a to zejména mužů ve středním věku, způsobuje naopak nadváhu! Mezi základní příznaky nemoci patří zažívací potíže, jako jsou průjmy, zácpa nebo jejich střídání, neurčité bolesti břicha, nadýmání, zvracení či zhoršené polykání. 

Pokud se vaše duševní i fyzické zdraví po nasazení bezlepkové diety výrazně zlepší a ještě navíc zhubnete, možná právě vy jste jedním z těch, kdo o své nemoci neví. A nemusí se jednat pouze o celiakii.

Lepek škodí i z jiných důvodů

Přecitlivělostí na lepek jsou charakteristické i jiné diagnózy. "Onemocnění, vyskytující se v souvislosti s lepkem, jsou celiakie, alergie na lepek a také neceliacká citlivost na lepek (NCCL). První dvě jsou vyvolávány poruchou specifické (adaptivní) imunity a jsou známy dlouhou dobu. NCCL je způsobena poruchou nespecifické imunity a jde o poměrně nový objev. Tito nemocní mají obtíže při konzumaci potravy s lepkem, ale neprokáže se u nich celiakie ani alergie na lepek, " přibližuje prof. MUDr. Přemysl Frič, DrSc., známý český lékař a gastroenterolog.

Přečtěte si: Lepek vám může škodit i bez celiakie

Podle profesora Friče mají lidé trpící touto nemocí nejen průjem, ale často také různé mimostřevní symptomy: bolesti hlavy, deprese, poruchy chování, chronická únava, bolesti kostí a kloubů. "Problém je v tom, že máme testy s vysokou citlivostí a specificitou pro diagnostiku celiakie a alergie na lepek, ale není tomu tak v případě NCCL. Jejich obtíže se však zlepší nebo vymizí při bezlepkové dietě," dodává odborník.

Určitě si vyberete

Dříve nebylo zdaleka tak snadné sehnat potravinu s naprostou absencí lepku. Lepek se totiž může vyskytovat například v dochucovadlech, čokoládě, uzeninách, instantních pokrmech nebo i v obyčejném kečupu. Vadí i stopové množství této látky. Dnes už je situace na trhu jiná a v supermarketech si můžete vybrat desítky bezlepkových druhů potravin.

Že zájem o bezlepkové potraviny již zdaleka není pouze na straně celiaků, potvrzuje i zástupce největší české online lékárny, která nabízí právě i rozsáhlý bezlepkový sortiment: "Za poslední dva roky zaznamenáváme vysoký nárůst poptávky po bezlepkových produktech," říká Milan Duda z eshopu Lekarna.cz a dodává, že nejvíce lidé do bezlepkových produktů investují v Praze, nejméně pak v Olomouckém kraji.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čím dál víc lidí nejí lepek. Co je na tom tak skvělého?

10 důvodů, proč vám může stoupnout krevní tlak

Luxujete v noci ledničku? Tady jsou rizika!

 

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama