reklama

Co vám chirurg neřekne: Nejlepší je operace v úterý

Čeká vás operace a máte rozumného doktora, který vyjde vstříc s termínem? Neváhejte a jděte do toho právě teď. Další stejně dobrá příležitost bude až za půl roku.

Foto: Isifa/Thinkstock

Čeká vás operace a máte rozumného doktora, který vyjde vstříc s termínem? Neváhejte a jděte do toho právě teď. Další stejně dobrá příležitost bude až za půl roku.

Modrost starých praktiků říká, že nejlépe se má člověk dát operovat buď na jaře, nebo zase až na podzim. V létě je moc horko, pobyt v nemocnici je nepříjemný a rány mohou hnisat. V zimě a v předjaří je zase člověk obvykle v horší kondici.

Hrozby i v té nejlepší nemocnici

Kromě této zkušenosti existují i další skutečnosti, které laik - pacient o pobytu v nemocnici často neví. A mohou být osudné, nebo aspoň nepříjemné.

Doporučujeme: Kde jsou nejlepší nemocnice?

Věděli jste, že i při té nejbanálnější operaci může dojít k vytvoření krevní sraženiny a tím k trombóze? Věděli jste také, že v každé nemocnici řádí speciální bakterie, obvykle superodolné? Některé jsou ve vodovodním vedení (legionella), jiné ve vzduchu či na předmětech (odolné nemocniční bakterie apod.).

Který den?

I když některá soukromá zařízení lákají "klienty" na zákrok o víkendu,  abyste za dva dny už zase pilně zařezávali, dejte si tuto lákavou možnost ujít. O víkendech je v nemocnicích neuvěřitelně málo personálu a výzkumy potvrzují, že se zvyšuje pravděpodobnost selhání.

Jiná sledovaná data zase prokázala, že pokud pacienta o víkendu přijmou na pohotovostním příjmu,  má menší pravděpodobnost, že se mu dostane správné péče, a riziko úmrtí stoupá o 10%.  Průzkumy proto varují před nástupem k hospitalizaci během soboty nebo neděle. Podle Journal od the Royal Society od Medicine se hrozba fatálního pochybení zvyšuje o významných 16 %. 

Náš tip: Téma: Operace

Operaci je lepší si naplánovat na začátek týdne - máte větší šanci, že se o vás bude starat "váš" lékař, který je s vaším případem nejlépe obeznámený, až do víkendu.  A vůbec nejlepší je úterý, protože v pondělí lidé dělají podle jiných výzkumů nejvíc chyb. Včetně lékařů...

Který doktor?

Chcete zjistit, který lékař je nejlepší? Zeptejte se zaměstnanců nemocnice. Jejich slovo totiž platí mnohem víc než diplomy, tituly a osobní kouzlo, tvrdí Dr. Marty Makary, autor knihy Co se nedá vypočítat. Hodně záleží také na tom, do které nemocnice půjdete. Obecně platí, že nejlepší bývají nemocnice fakultní.

Dnes si také můžete svého lékaře vygooglovat. Také si zjistěte, kdo bude váš ošetřující lékař a bude se o vás starat po celou dobu hospitalizace a pokud možno i při následných kontrolách.

Kromě chirurga si snažte vybrat i anesteziologa.

Jakou krev?

Existuje možnost nechat si před plánovanou operací odebrat vlastní krev. Krev z krevní banky je cizorodá látka - podobně jako orgán - a vaše tělo na ni proto může zareagovat negativně. Použitím vlastní krve nebo té příbuzenské se možnost takové bouřlivé reakce snižuje.

Je to nutné?

Víte, proč se lékař dá na chirurgii? Protože ho to baví! Zaujatí chirurgové operují rádi, takže je dobré se poradit i s jiným lékařem, zda je zákrok opravdu nutný. Někdy konzervativní léčba přinese srovnatelné výsledky, ale vás nezatíží operační výkon, který je vždy zároveň i náporem na psychiku.

Například u rakoviny prostaty nádor roste nesmírně pomalu. Také mnoho operací zad, zejména plotének, má své odpůrce. Kovové výztuže, umělé hmoty nebo různé stenty (rozšiřovače) nesou při trvalém zavedení do těla s sebou jisté riziko.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vyplachujte nos solí. Zaženete rýmu, chřipku i alergii

Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc

Testy DNA: Chcete vědět, že nepatříte rodičům?

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama