reklama

Nepodceňujte hemoroidy, může to být horší, říká chirurg

Na nové možnosti, které nabízí tzv. jednodenní chirurgie, jste se ptali chirurga MUDr. Jiřího Fencla

Foto: Isifa/Thinkstock

Na nové možnosti, které nabízí tzv. jednodenní chirurgie, jste se ptali MUDr. Jiřího Fencla. Po mnoha chirurgických výkonech umožňuje odejít domů už týž nebo druhý den. V zahraničí je to běžné, nyní se tento trend prosazuje i u nás.

Doporučuje se zejména pro plánované operace kýl - tříselných, pupečních i pooperačních, operace žlučníku, křečových žil, chronických zánětů slepého střeva aodtraňování větších podkožních bulek apod. Vhodný je i při operaci nezhoubných onemocnění konečníku, jak uvedl doktor Fencl z polikliniky v Praze - Vysočanech.

Svědění nemusí být nevinné

I když nejčastějším opračním výkonem je v jednodenní chirurgii  tříselná kýla, vy jste se nejvíc ptali na hemoroidy - jak je poznat i jak je řešit. Doktor Fencl radí nepodcenňovat ani tak zdánlivě banální příznaky, jako svědění u konečníku nebo krev na toaletním papíru.

"Kromě hemoroidů se může jednat například o praskliny, záněty, polypy , nelze vyloučit ani nádorové onemocnění," varuje chirurg MUDr. Fencl. 

Doporučujeme: Téma: Operace

Podle něj se většina případů dá řešit dokonce ambulatně, takže na oddělení nemusíte zůstat ani jednu noc. A býát se nemusíte - počet komplikací, kdy se pacient musí vrátit do nemocnice, je menší než pouhé jedno procento.

Jen pro zdravé

Výzkumy a studie prokazují, že tento způsob urychluje rekonvalescenci a zkracuje dobu pracovní neschopnosti. V klidu a pohodlí vlastní postele se člověk uzdraví lépe.

Současně se při něm minimalizuje psychický stres z pobytu v nemocničním prostředí. Proto se odděĺení jednodenní chirurgie stávají čím dál častěji součástí nejmodernějších poliklinik.

Jak se ale na takovou operaci dostat? Podle MUDr. Fencla není limitem věk, ale celkový zdravotní stav. Pokud vás na toto oddělení nenasměruje obvodní lékař, pak se můžete objednat sami. Většinu zákroků hradí zdravotní pojiš´tovna - a to včetně křečových žil.

Náš odborník

MUDr. Jiří Fencl

vedoucí lékař Oddělení jednodenní chirurgie, Poliklinika Vysočany (Clinicum a.s.)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ženy versus muži: Kdo je úspěšnější v odvykání kouření

Podívejte se: Nový účinný postup proti bolesti zad

PMS vrací úder. Trpí už 80 % Češek

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama