reklama

Konkrétně: Které špatné emoce vyvolají chorobu?

Nemoci jsou často jen odrazem toho, čím trpí naše psychika. Zjistěte, co spolu souvisí a uzdravte se.

Foto: Thinkstock

Jak nás tělo upozorňuje, že něco v našem životě není v pořádku? Psychosomatika, obor, který vidí fyzické zdraví pevně spojené s tím psychickým, už rozhodně není výsadou jenom alternativních přístupů.

Pojďme se společně podívat, která onemocnění mohou být vyvolána špatnými psychickými prožitky. Internistka z Lékařského domu na Praze 7 MUDr. Michaela Štěpánová zároveň doporučí, jak nastavit tělo tak, aby začalo znovu fungovat. 

Alergie a oslabená imunita

Příčina: "Tyto autoimunitní choroby souvisí často se vztahy, s nemocemi a samozřejmě s genetickou dispozicí," říká lékařka. Astma, které je také vlastně alergií, u dětí  souvisí také častými hádkami rodičů. Alergie tak může symbolizovat vnitřní pláč a nespokojenost, pocity bezradnosti, viny, strach ze života nebo snahu strhnout nevědomě pozornost na sebe.

Řešení: Ptejte se sami sebe, co vám nejvíce vadí a na co jste, jak se říká lidově "alergičtí". Právě tomu se pak otevřete a začněte toto téma postupně zpracovávat. Je důležité naučit se správně reagovat v kritických situacích a umět přijmout názor druhého člověka bez souzení nebo potlačování vlastních emocí.

Afty

Příčina: Říká se, že afty se projeví u člověka, který dusí své problémy uvnitř sebe a trápí se tím. Bývá to projev zloby na druhé lidi a pocitů strachu, který se dere na povrch. Afty vyzývají člověka umět si odříci, co není prospěšné a jsou výzvou i k toleranci chyb a nedokonalostí druhých.

Řešení: Naučte se rozhodovat sami za sebe, nebojte se svých chyb, ale raději se z nich poučte. S láskou přijímejte sebe i druhé. A rozhodně nemlčte.

Akné

Příčina: Přestože bývá akné symbolem puberty, může se objevit klidně i po třicítce. Z pohledu psychosomatiky problematická pleť zobrazuje obtíže s navazováním kontaktů, nedostatek sebedůvěry a strach ze vztahu s druhým pohlavím.

Řešení: Zbavte se svého strachu, přijměte sama sebe a neuzavírejte problémy a city jen v sobě. Naučte se mít rádi sami sebe.

Angína a nemoci dýchacích cest

Příčina: Nemůžete něco spolknout? Trápí vás křivdy okolí, ale neumíte se jim bránit a říct si o to, co skutečně chcete? Člověk v sobě dusí něco, s čím bytostně nesouhlasí. "Obecně infekce horních cest dýchacích často souvisí právě s prožívaným stresem," říká MUDr. Štěpánová. Bronchitida je zase důsledkem špatného domácího prostředí, častých hádek a křiku.

Řešení: Nebojte se říct svůj názor, zpomalte a zbavte se stresu. Najděte zdroj svého vnitřního křiku a bolesti. Už jen tím, že problém pojmenujete, budete mít zpola vyhráno. „Terapeutem" vám v té chvíli nemusí být psycholog, ale také dobrý kamarád nebo partner. Však to znáte - sdílená bolest je vždy menší.

Gynekologické potíže 

Příčina: Opakující se ženské obtíže odrážejí podle lékařky emoce, vztahy a problémy s láskou. Některé ženy mívají záněty močových cest ve chvíli, kdy podvádějí svého stálého partnera. Odráží to tak jejich vnitřní rozpolcenost. Bolestivá menstruace pak značí chybějící radost z vlastního ženství a nedůvěru v partnerství vůbec. Neplodnost je pak způsobena nedůvěrou v ženství a strach z mateřské role.

Doporučujeme: 11 věcí, co zhorší alergii: Ani o nich nemusíte vědět

Řešení: Zdá se to jednoduché: stačí totiž přijmout své ženství a začít mít ráda sama sebe. Ale možná právě to je pro nás ženy nejtěžší. Důležité je si také uvědomit, že všechny projevy ženskosti jsou přirozené a tvoří celek ženy, bez kterých bychom to nebyly my.

Bolest

Příčina: Obecně je potřeba vždy věnovat bolesti dostatek pozornosti. Jde o velmi důležitý varovný signál těla. Například bolest hlavy může signalizovat, že si s něčím marně lámete hlavu a bolest zad zase ukazuje, že jste si toho možná na svá bedra naložili moc a nezvládáte vše rychle zvládnout.

Řešení: V boji proti bolesti je hlavní zbraní přijetí sebe sama a důvěra ve své činy a schopnosti. Důležité je se naučit říct svůj názor, odmítat přebytek práce a účinně předcházet stresu. Alespoň část z času, který věnujete práci, se snažte vložit také do času na odpočinek.

Ekzém

Příčina: Vyrážka vytlačuje na povrch něco, co skrýváte uvnitř sebe. Jde o potlačený vztek a agresi.

Řešení: Naučte se projevovat své city, hledejte harmonii, klid, bezpečí a lásku.

Chronická onemocnění

Příčina: S takovými nemocemi je nerovný boj. Vyčerpává nás nejen ta samotná nemoc, ale také neustálé hledání jejího řešení. Chronické civilizační choroby jsou naprosto ukázkovým příkladem, jak pracuje psychosomatika. Tělo se tak projevuje ve chvíli, kdy dlouhodobě stagnuje, a nemůžeme se pohnout z místa, přestože toužíme po změně a v současné situaci nejsme spokojeni.

Přečtěte si: Sex v těhotenství? Znáte rizika bezstarostné jízdy?

Řešení: Pomoci může snaha rozvíjet se v jiných oblastech, než bylo vaše dosavadní snažení. Naučte se něco nového, zkuste rekonvalescenční kurz, kroužek nebo nějaký workshop. Přiložte ruce k tvorbě vlastní budoucnosti.

Bolestí krku a krční páteře

Příčina: Máte problémy s bolestí krční páteře nebo máte zablokovaný krk? Pak se možná neustále díváte jen jedním směrem, odmítáte jiné úhly pohledu a jdete si bezhlavě za svým.

Řešení: Podívejte se na problémy z jiného úhlu, přijměte i možnost řešit situace jiným způsobem, než jste zvyklí. Naučte se rozhlížet kolem sebe.

Chrápání

Příčina: Podvědomí je silný soupeř. To, co nejsme schopni ventilovat během dne, naše tělo vypustí v průběhu noci, kdy nemáme tělo plně ve své moci.

Řešení: V každé situaci si najděte neagresivní formy komunikace a vždy hledejte prostor k vyjádření se.

Problémy s očima

Příčina: Máte-li strach vidět věci tak jak jsou a bez růžových brýlí, pak možná budete mít časem problémy právě se zrakem. Dalekozrakost značí strach z přítomnosti a krátkozrakost zase strach z možného vývoje budoucnosti.

Řešení: Nezavírejte před problémy oči. Sledujte, co se kolem vás děje a stavte se k situacím čelem. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Těhotenství musí "povolit" mozek

Horší než palmový: Které tuky škodí?

Cukr vede k rakovině, prokázal nový výzkum

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama