reklama

11 věcí, které zhorší alergii: Ani o nich nemusíte vědět

Jaro bývá pro spoustu alergiků náročné. Trpí zejména lidé, kteří citlivě reagují na pyl. Existují však i další druhy alergií, které zdravotní stav zhoršují. Kolikrát mohou být příčinou obtíží věci, do kterých byste to vůbec neřekli.

Foto: iStock

Zjistili vám alergii? Určitě se snažíte vyhnout všemu, co by váš stav mohlo zhoršit. Kdo by stál o uslzené oči, plný nos, svědění a kašel?

Často se však stává, že nevědomky děláme pravý opak toho, co bychom měli, a a příznaky si zhoršujeme. Lékaři nemohou pamatovat na všechno, před čím by vás měli varovat. Podívejte se na 11 faktorů, které nenápadně přispívají k vašim alergickým projevům.

1. Jídlo

Pokud trpíte rýmou a kýcháním, nejspíš budete mít také potravinovou alergii, i když o tom nevíte. Většinou ale bývají spojené - podle odborné organizace alergologů to platí až z jedné třetiny všech jejich pacientů. Většina pylových alergií tak má své spouštěče i v podobě jídla.

Je dobré si najít spojitost nebo upozornit lékaře, aby objevil, jak to je právě u vás. Pozor si dejte hlavně na jablka, meloun a rajčata. Projevy jsou obdobné: škrábání v krku, kašel, plný nos. Částečně pomůže oloupání nebo převaření.

2 . Kontaktní čočky

Platí především pro vaši osobní pylovou sezonu. Nezapomeňte, že čočky jsou prodyšné a prostupné z obou stran, takže se vám přes ně do očí dostane z ovzduší cokoliv. Lékaři upozorňují, že pokud  alergizující částečku "uvězníte" v oku za čočkou, bude to mít horší následky Když už se jich nechcete vzdát, noste jednorázovky.

3. Stres

Možná jste už vyzkoušeli sami na sobě, co pracně zjistili vědci: Stres a "nervy" všeho druhu zhoršují průběh veškerých alergických projevů.

4. Alkohol

Oslabuje organismus, takže posiluje alergii. Nejvíc to platí u vína, především červeného. Způsobuje ji nesnášenlivost histaminu nebo konzervačních látek sulfitů, které se nacházejí také v pivu. Čím víc se alergenům budete vystavovat (třeba když každý den zajdete na skleničku nebo "na jedno"), tím pravděpodobněji se u vás vyvinou chronické obtíže. Například ucpaný nos z alergické rýmy je tak podle britské studie o 78 % častější!

5. Špatné léky

Volně si můžete koupit buď antihistaminika (působí proti kýchání, svědění a rýmě) nebo dekongestanty (ty snižují otok nosní sliznice). Co je pro vás lepší, by však měl posoudit odborný lékař alergolog, samoléčba nadělá často víc škody než užitku. Už proto, že dekongestanty by se měly používat maximálně sedm dní, jinak se na ně vyvine závislost a nepomůže vám nic.

6. Parfémy a svíčky

Pozor na voňavý domov. Cokoliv, co obsahuje vůně, může dráždit kůži i sliznice v očích, nosu a krku. Patří sem parfémy, domácí vůně, osvěžovače vzduchu, dekorace a podobně.

7. Chlor

Koupání v chlorované vodě - nebo i posedávání u bazénu - může mít zrovna tak nepříjemné následky. Pozor hlavně v krytých zařízeních, akvaparky nevyjímaje. Chlor může podráždit váš organismus i tehdy, když uklízíte za pomoci čisticích prostředků, které tuto látku obsahují. 

8. Oblečení

Znáte to - ten svetr kouše! Nejen některé uměliny, ale také vlna může být pro alergika nevhodným materiálem. Mechanicky dráždí, kožešina (a nejen ovčí) je zdrojem roztočů a obsahuje lanolin, který také může vyvolat reakce. Takové oblečení má navíc tendenci v sobě zadržovat prach a pyly, někdy i roztoče. Volte proto jiné, šetrnější materiály, jako je například bavlna, která se může vyvařovat.

9. Špatná hygiena

Je zřejmě prokázáno, že přehnaná hygiena u dětí vede k projevům alergických reakcí, protože si jejich imunitní systém nenavykne vypořádat s okolními vlivy. Ale málo hygieny škodí dětem i dospělým: večerní koupání či sprcha by se neměly vynechávat, protože jinak alergeny ulpívají na těle a mají víc času a příležitosti na vás "zapracovat".

10. Počasí

Déšť nemá nikdo rád, ale alergici by ho měli milovat. Dokáže totiž smýt prach i pylové částice, zatímco v suchém, slunečném a navíc i větrném dni se alergeny prohánějí takřka všude. O moc lepší nejsou ani lehké přeháňky. Alergikům přátelské jsou bouřky, kdy se dokonale vyčistí vzduch.

11. Pasivní kouření

O tom "aktivním" ani nemluvě, ale i pouhé vystavení cigaretovému dýmu alergikům prokazatelně škodí. Třeba v kombinaci s typickými ambróziemi podle průzkumu zvyšuje projevy alergie téměř 17krát.

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama