reklama

Co pomůže na akné? Vědecky vylepšená sprcha a další

Podzim nás obvykle vyléčí z iluzí, že se nám akné zlepšilo. Ve skutečnosti to bývá právě naopak. Máme pro vás dobré novinky!

Foto: Žena

Podzim nás obvykle vyléčí z iluzí, že se nám akné zlepšilo. Ve skutečnosti to bývá právě naopak.

Letní opálení způsobilo, že pupínky a neštovičky nebyly tolik vidět, ale zánět v kůži se mohl nenápadně rozvíjet. Akné se tak postupně zhoršuje, až propukne naplno. Působení slunce v kombinaci s vodou s mořskou solí vyprchá a pupínky jsou na světě. 

Novinka ze světa vědy

Brněnští vědci ve spolupráci s lékaři a techniky z lékařské fakulty Karlovy univerzity v Plzni vyvinuli unikátní přístroj s devadesátiprocentní úspěšností léčby. Jako první na světě použili před deseti lety magnetické pole, které je možné používat i v oblasti hlavy bez rizika vzniku neurologických potíží, a magnetickou energii zkombinovali se světlem a teplem. Úspěšnost prokázala klinická studie na 190 pacientech.

Doporučujeme: Téma: Péče o pokožku a pleť

"Přístroj je určený zejména pro domácí použití. Stačí přiložit aplikátor přístroje svítící stranou na kůži a pomalými pohyby přejíždět postiženou oblast alespoň deset minut denně," popisuje Ivan Rampl aparát, připomínající sprchovou hlavici - z ní původně vlastně také v laboratoři vznikl.

Když se přístroj přiloží na akné, což je vlastně shluk mnoha buněk, působením impulzů magnetického a světelného pole se za přítomnosti tepla urychlí látková výměna. Akné se zprvu sice zvětší, ale po jednom až dvou dnech se začne vytrácet. Účinky jsou podle studie viditelné po jednom až dvou týdnech a pacienti už nemusí dále používat kosmetiku ani předepsaná léčiva, jako jsou kortikoidy či hormony.

Hlavně nemačkat

Základem péče o pleť s akné je dostatek spánku a návrat ke správné kosmetické péči a také životosprávě. "Na vzniku či zhoršování akné se totiž vedle slunečního záření, pocení a bakteriálních vlivů podílejí mimo jiné například také kouření, ale třeba i kořeněná a tučná jídla," vysvětluje kožní lékařka docentka Jarmila Rulcová.

O vlivu kofeinu a alkoholu nejspíš nepochybujete, ale věděli jste, že na stavu pleti se podepisují sladkosti a vůbec cukr? Doporučuje se omezit příjem rafinovaných tuků, dochucovadel a stabilizátorů v potravinách a vyhnout se konzumaci jídel z polotovarů.

A zlaté pravidlo č. 1 zní: Prosím, nemačkat! Hrozí totiž jak nebezpečí vážného zánětu, tak rozšíření akné na zdravou pokožku.

Nejčastějším důvodem vzniku akné je nerovnováha mužských a ženských hormonů v těle, přesněji převaha těch mužských - androgenů. Tyto hormony řídí látkovou výměnu v kůži a jejich přebytek způsobuje zvýšenou produkci kožního mazu a v konečném důsledku vede k ucpání pórů.

Jaká kosmetika se hodí?

Aknózní pleti prospívá kosmetika gelové a fluidní konzistence bez olejovitých přísad. Vhodné jsou tedy gely, séra, lehké krémy a roztoky. Důležité je pravidelné čištění pleti, nejméně ráno a večer nedráždivými přípravky bez obsahu alkoholu. Aknózní pleť je zapotřebí odmašťovat a současně pravidelně hydratovat.

Taková je například novinka Syncare Gel. Obsahuje speciální antibakteriální octopirox, který lokálně působí na bakterie aknózního zánětu a levandulovou silici pro zklidnění. Ze stejné řady můžete mít i krém a speciální make-up.

Horší než v pubertě

Akné v dospělosti má často horší formu než v pubertě. "V tomto věku vzniká více v dolní části obličeje a je spojené například s hormonálními výkyvy v době ovulace, se stresem či oslabenou imunitou," upozorňuje MUDr. Helena Reisingerová z kliniky estetické medicíny Mediestetik.

Na přímé projevy takovýchto forem akné v dospělosti se používá zejména chemický peeling, během kterého dochází k čištění povrchu pleti, a hloubkové přístrojové čištění pleti Gharieni, které zároveň hloubkově hydratuje. "Pokud vyléčené akné zanechá na pokožce viditelné stopy v podobě skvrn, jizviček nebo změn reliéfu pokožky, využívá se laserové terapie," říká MUDr. Reisingerová.

Vlhké náplasti hojí bez jizev

Velkou službu udělají hydrokoloidní náplasti na akné MiaCare. "Mají výborný krycí efekt a zároveň léčí. Hnisavý obsah neštoviček se uvolní a vstřebá do náplasti. Použitím náplasti zároveň zajistíte i účinnou ochranu postiženého místa před bakteriální infekcí," popisuje specialistka na léčbu akné docentka Jarmila Rulcová. Náplast na akné MiaCare má ještě tu výhodu, že je po aplikaci na pleť prakticky neviditelná a klidně na ni můžete nanést i make-up.

Hydrokoloidní - tedy vlhké - krytí je nejmodernějším trendem v oblasti rychlejšího a bezproblémového hojení ran na kůži. Ve vlhkém prostředí se totiž kožní buňky lépe hojí a regenerují. "Hojení zanícených pupínků a neštoviček pod hydrokoloidní náplastí je bez jizvy," dodává kožní lékařka Rulcová.

Vsaďte na kopřivu

Už naše babičky pro léčbu akné používaly byliny nebo droždí. Dodnes výborně fungují čaje a také obklady z heřmánku, šalvěje nebo kopřivy a na výsluní se vrací pivovarské kvasnice.

Jsou to právě kvasnice, které pomáhají vyčistit pleť a zbavit se akné. Obsahuje je MaxiVita Premium Aknestop, nový přírodní přípravek s obsahem přírodních extraktů kopřivy, pivovarských kvasnic, vitamínu C a potřebného zinku. Důležitou roli v přípravku hraje kopřiva, známá svými schopnostmi "čistit krev" a urychlovat hojení ran.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ženy často neznají svůj typ pleti. Vyzkoušejte se i vy!

Test: Vyznáte se ve svých hormonech?

Menstruaci ovlivňuje 12 věcí: Stres i ostatní ženy

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama