

Na celém území České republiky narůstá aktivita klíšťat, která přenášejí závažná infekční onemocnění, lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu. I když opatrnost v podobě správného oblečení a repelentů je důležitá, odborníci jednoznačně upozorňují: jedinou účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě, zánětlivému onemocnění mozku napadajícímu nervový systém, je očkování.
Podle dat Státního zdravotního ústavu již lékaři zaznamenali první případy nákazy klíšťovou encefalitidou. Na klíšťata můžeme narazit na celém území naší republiky, riziko tedy není omezeno jen na některé oblasti, jak tomu bývalo v minulosti. „Kvůli změnám klimatu se klíšťata objevují i ve vyšších nadmořských polohách. Mezi rizikové oblasti tak patří i hory,“ upozorňuje MUDr. Ciupek z KHS Jihomoravského kraje. Jinak je možné se s klíštětem běžně setkat i na zahradách nebo v městských parcích. Celorepublikově bylo do konce dubna zaznamenáno 14 případů klíšťové encefalitidy. Polovina z nich byla nakažena v Moravskoslezském kraji.
Očkování proti klíšťové encefalitidě je v České republice dostupné u praktických lékařů nebo v očkovacích centrech. Ideální dobou pro zahájení očkování jsou sice chladnější měsíce, kdy ještě aktivita klíšťat není vysoká, ale význam má během celého roku. V rámci zrychleného očkování je totiž možné ochranu očekávat již 4 týdny od první dávky očkování, respektive 2 týdny po 2. očkování, které se aplikuje 14 dní po prvním. Očkovací schéma se přitom skládá ze tří dávek a následných přeočkování. Dodržování tohoto schématu je klíčové pro udržení dlouhodobé ochrany. Lidem od 50 let hradí očkování zdravotní pojišťovny. Ostatním skupinám zdravotní pojišťovny na očkování přispívají v rámci svých preventivních programů.
„Někteří tvrdí, že na ně klíšťata nejdou nebo že je všechny vychytají jejich domácí mazlíčci. Nebo že nechodí do přírody a nemají se tedy jak nakazit. Případně slyšeli o někom, kdo měl reakci po očkování. Všem ale vysvětlujeme charakter vakcíny a poukazujeme na mnohaleté zkušenosti s očkováním nejen u nás, ale i v zahraničí. Jako příklad dáváme vysokou proočkovanost v Rakousku,“ uvádí MUDr. Hana Tkadlecová.
Očkování tvoří základ ochrany, odborníci doporučují ale i další preventivní opatření bránící přisátí klíštěte. „Používejte repelenty, noste světlé oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi a vyhýbejte se vysoké trávě,“ říká MUDr. Ciupek a doplňuje, že po návratu z přírody je vhodné se ještě venku oklepat, svrchní oblečení vytřepat a pak se navzájem prohlédnout.
Důležité je přisáté klíště co nejdříve odstranit. Důvodem je to, že v případě lymeské borreliózy dochází k přenosu onemocnění přibližně po 24 hodinách – včasným odstraněním klíštěte je tak možné mu zabránit. U klíšťové encefalitidy se onemocnění přenáší v řádu minut a ani rychlé odstranění klíštěte tak pomoci nemusí.
Očkování |
Běžné schéma |
Zrychlené schéma |
1. dávka |
Zvolené datum |
Zvolené datum |
2. dávka |
1 až 3 měsíce po 1. očkování |
14 dní po 1. očkování |
3. dávka |
5 až 12 měsíců po 2. očkování |
5 až 12 měsíců po 2. očkování |
Zdroj: portal.gov.cz