Kapka krve poví víc než 1000 slov: Chodíte pravidelně?
Proč musíme "chodit na krev" a co se z odběruvy i lékaž vlastně dozvíte? Skoro všechno!
Krev je nejen životadárná tekutina, ale také nositelka informací. Proto nás doktoři téměř vždy posílají do laboratoře na odběr krve, když chtějí zjistit náš zdravotní stav.
"V laboratoři z pár mililitrů krve vyšetříme prakticky celého člověka," potvrzuje MUDr. Klára Bořecká, primářka oddělení klinické biochemie Thomayerovy nemocnice. Zázraky se však ani v laboratoři nedějí.
Kapka živé krve? Spíš podvod
Různá soukromá zařízení dnes často nabízejí tzv. vyšetření živé kapky krve (Darkfield microscopy, mikroskopie v temném poli). Spočívá v odběru krve z bříška prstu a zobrazení krevních elementů a částic pomocí mikroskopu a počítače. Údajně má pomocí odhalit téměř všechny možné problémy od okysličení přes mykózu až k vážným nemocem.
Doporučujeme: 8 kroků, jak pomoct lékaři určit vaší diagnózu
Podle doktorky Bořecké je tato metoda sice částečně založena na racionálních faktech, ale její mohutná reklama a interpretace je manipulativní až lživá. "Dnes, kdy máme k dispozici vysoce přesné a citlivé laboratorní měření přímo koncentrace látek v krvi a dalších metod diagnostiky, navíc zdarma, považuji toto vyšetření za zbytečné až nebezpečné! Upozorňuji na riziko psychologické manipulace," varuje MUDr. Bořecká.
Na toto vyšetření navíc obvykle navazuje doporučení případné "léčby", ať již zaručeně přírodními preparáty, tak "léčebnými programy" pomocí nejrůznějších pochybných přístrojů. To vše za nemalou sumu.
Co se z krve opravdu pozná?
- Nejčastěji se setkáme se zjišťováním zánětů (zejména test CRP) a infekčních patogenů či protilátek proti nim. Testy samozřejmě rovněž odhalí těhotenství a umožňují sledovat jeho průběh.
- Odběr krve také může upozornit na možné nádorové onemocnění. Řada nemocí nebolí, ani nemá konkrétní projevy. Často teprve výsledek laboratorního vyšetření pomůže chorobu odhalit. Testy tak pomohou zjistit informace o fungování jater, slinivky, ledvin, srdce a svalů, ale i krvetvorby a imunitního, hormonálního, kostního nebo pohlavního systému. Pomocí laboratorních výsledků se také u mnoha chorob sleduje jejich vývoj a zejména účinnost léčby.
- Umožňují také posoudit metabolismus tuků (jako rizikového faktoru aterosklerózy), cukrů (vyhledání osob s diabetem či bílkovin a minerálů. Pozná se z nich také hladina železa, stav výživy a zásob vitamínů a minerálů.
- U některých onemocnění jsou laboratorní vyšetření přímo povinnou součástí diagnostiky - tak je tomu například u infarktu. K povinným testům patří i odběr krve z patičky u všech miminek narozených v ČR. Vyhledávají se tak některé vrozené metabolické vady - příkladem je třeba fenylketonurie - aby se správnou terapií předešlo nevratnému poškození zdraví dítěte.
Laboratoř i doma?
Na trhu je široká škála tzv. domácích testů. Můžeme si tak sami zjistit krevní skupinu, některá infekční onemocnění (mononukleózy, syfilis, chlamydie, HIV), ale i těhotenství, ovulaci či menopauzu, případně krev ve stolici a také mužskou plodnost. Jak jsou vlastně ale spolehlivé?
"Podle mého názoru testy především na diagnostiku infekčních onemocnění je nutné považovat za orientační, navíc s rizikem falešně negativního výsledku. Výsledek testování může být negativní v době, kdy od nákazy uplynula krátká doba a ještě není dostatečná koncentrace patogenu či protilátek proti němu v krvi, u HIV nelze o infekci rozhodnout, dokud není potvrzena dalším testem," upozorňuje doktorka Bořecká.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Diagnóza z dechu: Prozradí cukrovku i rakovinu
Granule škodí psům i kočkám. Víte, jak se dělají?
Jakou nemoc má vlastně Gross? Třeba je všechno jinak