reklama

Diagnóza z dechu: Prozradí cukrovku i rakovinu

Dýchnout do mobilu - a do pár minut máte kompletní diagnózu všech chorob, které vás trápí. To je zatím sice jen hudba budoucnosti, ale už teď se z dechu dá poznat mnoho nemocí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Dýchnout do mobilu - a do pár minut máte kompletní diagnózu všech chorob, které vás trápí. To je zatím sice jen hudba budoucnosti, ale už teď se z dechu dá poznat mnoho nemocí.

Dech, z něhož je cítit aceton, signalizuje cukrovku. Pach ryb zase napovídá potížím s játry, schizofrenii lze poznat podle lehkého octového zápachu kůže. Břišní tyfus je cítit jako čerstvý chleba, žlutou zimnici prozradí pach masa. Dá se tak poznat i rakovina!

Stačí dýchnout

Analýza dechu je považována za nový vědní obor. O její budoucnosti svědčí i to, že tato metoda starých léčitelů  je intenzivně studována nejenom u nás, ale i v dalších odborných světových institucích. Ty se ve svých výzkumech často orientují na určení látek z dechu, které by indikovaly onemocnění rakovinou, nejčastěji rakovinou plic.

Doporučujeme: Téma:  Diagnóza

"Analýzu dechu lze použít tam, kde je buď obtížná, nebo velmi nákladná diagnostika," říká profesor Patrik Španěl, pod jehož vedením vznikla unikátní metoda pro přesný výpočet množství stopových látek v lidském dechu.

Unikátní metoda je z ČR

Vědci Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem tuto metodu již využili při sledování pacientů s cystickou fibrózou, což je závažná dědičná nemoc, která postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu.

Její nejběžnější, ale zároveň životu nebezpečnou komplikací je nákaza bakterií pseudomonádou. Vědci se zaměřili právě na určení přítomnosti této bakterie, která sídlí v hlenu a dýchacích cestách, a to pomocí analýzy dechu za využití hmotnostní spektrometrie v proudové trubici s vybranými ionty.

Další bude Crohn a jiné střevní záněty

Představu z úvodu článku, na níž usilovně pracují výrobci elektronických aplikací, však profesor Španěl nesdílí. "Spíše je možné očekávat, že v blízké budoucnosti přijde člověk s nějakými příznaky typickými pro určité onemocnění a s pomocí výdechu do přístroje zjistíme, jestli o tuto chorobu skutečně jde."

V současné době probíhá další nástavbový výzkum, jehož cílem je pomocí dechu sledovat závažná zánětlivá střevní onemocnění, například Crohnovu chorobu. "Ta se běžně vyšetřuje pomocí endoskopie, tedy pro pacienta invazivního a většinou psychicky i fyzicky nepříjemného vyšetření," připomíná profesor Španěl s tím, že analýza dechu by pacientům výrazně usnadnila život.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

O čem se nemluví: Nemoc střev vám zničí život

7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič!

Bulka v prsu: A co teď? Hlavně nepanikařit

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama