reklama

Jmelí a jeho účinky: Uvaříte si čarovný čaj?

Máte doma větvičku jmelí? A máte dost odvahy? Můžete si z něj uvařit i čarovný čaj.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte doma větvičku jmelí - jeden ze symbolů Vánoc už od dob, kdy se tyto svátky ještě tak ani nejmenovaly? A máte dost odvahy?

Mohli byste totiž vyzkoušet léčivé účinky této byliny, používané v alternativní medicíně. Moc vám to ale nedoporučujeme!  Bílé kuličky jmelí jsou totiž prudce jedovaté,  a že to tak dělali naši předkové neznamená, že nás to nemůže zabít! Proto pozor na děti, aby je náhodou neochutnaly.

Na bolest i na tlak

Jmelí je cizopasník a čerpá svou sílu ze stromu, na němž žije. Proto má pokaždé trošku odlišné účinky. Kdo ví, jak na to, umí využít jeho působení  na snížení vysokého krevního tlaku a zpomalení tepu. Odvarem z listů a bobulí v mléce se mohou potírat bolestivá místa při revmatismu.

Doporučujeme: Téma: Léčivé rostliny, houby a pod.

I dnes se z něj dělá čaj - pozor, bez kuliček! Pomáhá také při bolesti hlavy, zklidňuje nervový systém a rozšiřuje cévy. Používá se i na bolestivou menstruaci a další křeče, účinkuje i při závratích a dokonce prý i proti hysterii u žen.

Ovlivňuje také činnost slinivky a potlačuje zvýšenou činnost štítné žlázy. Rovněž působí na křečové žíly a bércové vředy. Výplach studeným nálevem pomáhá při krvácení z nosu. Na kůži ho využijete na omrzliny, k ošetření akné a proti lupům.V lidovém léčitelství se používalo jako lék na vše možné:  při epilepsii, neplodnosti, psychickém i fyzickém vyčerpání i k podpoře odolnosti organizmu.

Ve Švýcarsku jmelím léčí rakovinu

Právě tyto jeho účinky ze jmelí dělají velkého bojovníka proti rakovině. Jedná se především o obsah viskotoxinů a rostlinných bílkovin lektinů. Neléčí se s ním však nádory jako takové, ale používá se jako podpůrná léčeba pro zvýšení imunity. I když byly popsány cytotoxické a imunomodulační schopnosti, protinádorové účinky spolehlivě prokázány nebyly.

Přesto se výtažky z jmelí používají především na klinikách ve Švýcarsku, a prodávají se v lékárnách  hlavně v Německu  pod názvem Iscador, Eurixor, Helixor, Isorel, Lektinol, Plenosol či Vysorel.  

Lék byl v podstatě převzat z učení Rudolfa Steinera (1861-1925), mj. zakladatele waldorfského školství, a byl inspirován mysticko-náboženskými představami o jmelí. 

Tajemné rituály starých Keltů

Tyto zvláštní keříky rostoucí mezi nebem a zemí jakoby nepodléhaly ročnímu koloběhu. Mají plody v době, kdy skoro všechny ostatní rostliny ve volné přírodě již opadaly nebo uvadly - tedy v magických okamžicích předělu mezi starým a novým rokem, kdy se k nám slunce začíná znovu vracet ze své daleké pouti k obratníku Kozoroha. Jmelí nasbírané v době zimního slunovratu pak rozdávali keltští kněží - druidové - lidem jako "všelék" k různým tajemným rituálům.

Rostlina, která není "ani strom ani květina" chránila obydlí před ohněm a zlými duchy. Zajišťovalo hlavně plodnost - proto se pod ním dodnes líbáme. Kromě štěstí má do domu přinést také odvahu a lásku. Jmelí se dávalo do kolébky, aby zabránilo čarodějnicím ukrást dítě a položit místo něj podvržené, v ložnicích mělo zajistit klidný spánek a chránit proti strašidlům.

Sedláci vařili větvičky jmelí v pivu a dávali pít takto upravený nápoj "uhranutému" dobytku. Věřilo se dokonce, že může ukázat cestu k pokladům ukrytým v zemi. Třeba to všechno platí i dnes....

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Je alternativní medicína bezpečná?

V ČR vymřelo celé okresní město. Může za to kouř

Zhubněte úklidem: Kolik kalorií spálíte při mytí oken?

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama