reklama

V ČR vymřelo celé okresní město. Může za to kouř

Nelíbí se vám zákaz kouření? Ročně na nemoci, které tento zlozvyk způsobuje, zemře v ČR až 18 tisíc lidí.

Foto: Thinkstock

Zákaz kouření je na spadnutí a je to tak dobře. Na následky kouření vymře v ČR jedno okresní město ročně - až 18 tisíc lidí. A nejen ti, kdo kouří, ale i ti, kteří jsou nuceni vdechovat kouř "z druhé ruky". Cigarety způsobují mnoho (nejen) plicních nemocí, z nichž největším zabijákem je rakovina.

Že tohle všechno víte a přesto kouříte? Takových je u nás cca 30 % lidí ve věku nad 15 let, ve věku mezi 15-18 roky je to již přibližně 40 % lidí a neustále narůstá podíl žen. První cigaretu většina lidí vykouří již mezi 10-12 rokem věku. Zákaz kouření je tak jedním z případů, kdy poslanci zase jednou jednají skutečně v zájmu lidu této země.  

Jak se rakovina plic hlásí?

Kuřáci se podle ministra přiblíží k hrobu o 15 až 18 let dřív než nekuřáci. Kouření je největším rizikovým faktorem pro vznik rakoviny plic - až 85 % karcinomů plic je způsobeno právě kouřením, ať již aktivním, nebo pasivním. U pasivních kuřáků je často průběh nemoci horší.

Co by vás mělo varovat?

1. Chronický kašel - trvá-li několik měsíců, o vykašlávání krve ani nemluvě.

2. Dušnost při zátěži - neboli pokud často nemůžete "popadnout dech".

3. Nejasné bolesti v hrudi, v zádech nebo v paži, obzvlášť pokud se stupňují s nádechem či výdechem.

4. Časté záněty a infekce (bronchitdy, zápaly plic a pod).

Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem rakoviny plic na světě. Ročně je u nás diagnostikováno přes šest tisíc nových případů a více jak pět tisíc Čechů na rakovinu plic zemře. Jen méně než 15 % pacientů přitom přežije s nemocí déle než pět let. Riziko kuřáků onemocnět plicní rakovinou stoupá oproti nekuřákům až pětadvacetkrát. A to je potřeba neustále připomínat," upřesňuje profesor Vítězslav Kolek, přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy LF UP a FN Olomouc.

Děsivých 80 %

Na rakovinu plic u nás umírá do pěti let od zjištění diagnózy 80 % nemocných - proto má nová kampaň název 80procent.cz. Především chce v rámci prevence upozornit, že kuřáctví vzniká už v dětském věku, kdy ještě jedinec nemá zralý úsudek, a pak už je závislý.

Doporučujeme: Detox pro plíce: Čím se zbavit kašle i po cigaretách

Největším problémem je však pozdní diagnostika onemocnění. Česko přitom patří ke světové špičce ve vývoji terapeutik, přelomový přípravek DCVAC je momentálně ve fázi klinického testování. Další velkou nadějí je imunoterapie - léčba, která k boji s rakovinou aktivuje vlastní imunitní systém.

Aby nebylo pozdě ...

Proč ale lidé chodí pozdě? "Praktický lékař rizika kouření nezmíní z důvodu času, pneumolog předpokládá automaticky, že nemocný nekouří. Onkolog se prioritně věnuje důležitější léčbě," vysvětluje docentka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF a VFN UK.

Ještě horším problémem je, v úplných počátcích nemoc žádné příznaky nemá. Většina lidí tak přichází pozdě - o to důležitější právě je, aby lidé nekouřili a nepohybovali se v zakouřeném prostředí. A došli si na prohlídku. "Dlouhodobým cílem odborníků je vývoj nových metod, které pacientům prodlužují život. Je třeba věnovat se včasné diagnostice a jednou z cest je také hledání účinného screeningového systému, který by odhalil bezpříznaková stadia nemoci u rizikových osob," říká profesor Kolek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rakovinu plic odhalí dech už v počátcích

Skočte si do piva: Léčí zevnitř i zvenčí, zkuste to!

Zhubněte úklidem: Kolik kalorií spálíte při mytí oken?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama