reklama

Jak vybrat sýr? Kterému se radši vyhnout?

Poradíme vám několik jednoduchých rad, jak si z nepřeberné nabídky sýru v obchodech vybrat ty opravdu zdravé a navíc i chutné.

Foto: Profimedia.cz

Sýry jsou nepostradatelnou součástí našeho jídelníčku. Co je v mléku dobrého, je v sýrech ještě znásobeno. Sýry jsou vhodné i pro osoby s nesnášenlivostí laktózy, protože její obsah v sýrech je minimální.

Jak si ale z široké nabídky sýrů správně vybrat? S tím poradí ve video seriálu Vím, co jím odborníci na výživu Petr Havlíček a Karolína Hlavatá.

Nejčastější chyby

"Asi největší chybou je, že se buď orientujeme pouze na malý výčet druhů sýra, nebo si vybíráme sýry levné. U sýrů je pak především potřeba sledovat množství tuku a také obsah soli," uvádí dietoložka Karolína Hlavatá. Mezi sýry se řadí i tvarohy, které obsahují velké množství bílkovin a vápníku. Pokud vybereme ty s nižším obsahem tuku, jsou i nízkokalorické. Ve výběru by ale měly převažovat sýry do 30 % tuku v sušině.

Několik důležitých rad, jak vybrat zdravý sýr!

Tip: Konkrétní množství tuku ve výrobku zjistíme tak, že vynásobíme procento sušiny a procento tuku v sušině, děleno 100.

Tučný sýr není ani při dietě úplné tabu

I lidé, kteří mají problémy s váhou, si mohou čas od času dát tučnější sýr. "Tučnější sýr si mohou dopřát i ti, kteří hubnou, jen musí omezit velikost porce. Pro hubnoucí jsou jinak například vhodné sýry typu cottage, olomoucké tvarůžky, lučina linie, ricotta - zde se jedná o syrovátkový sýr, který má sice oproti jiným sýrům menší podíl bílkovin, ale obsažené syrovátkové peptidy jsou zdraví velmi prospěšné. Ricotta je vhodná i pro děti," vysvětluje dietoložka.

Pozor na sýry tavené

Tavené sýry patří mezi nejoblíbenější sýry u nás, ale z hlediska zdravého životního stylu nepatří mezi dobrou volbu v rámci jídelníčku. Tavené sýry obsahují tavicí soli, jejichž nadbytek by mohl narušit vstřebávání vápníku. Dalším negativem je vysoký obsah soli a mnohdy vysoký obsah tuku. Nejezte je proto pravidelně a ve větším množství. Ovšem pro zpestření jídelníčku je občas zařadit můžeme.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak v obchodě vybrat správné pečivo, radí Petr Havlíček

Jak si ohlídat špatné tuky? Poradí vám Petr Havlíček

Na co se zaměřit při výběru šunky, poradí Petr Havlíček

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama