reklama

Jak vybrat sýr? Kterému se radši vyhnout?

Poradíme vám několik jednoduchých rad, jak si z nepřeberné nabídky sýru v obchodech vybrat ty opravdu zdravé a navíc i chutné.

Foto: Profimedia.cz

Sýry jsou nepostradatelnou součástí našeho jídelníčku. Co je v mléku dobrého, je v sýrech ještě znásobeno. Sýry jsou vhodné i pro osoby s nesnášenlivostí laktózy, protože její obsah v sýrech je minimální.

Jak si ale z široké nabídky sýrů správně vybrat? S tím poradí ve video seriálu Vím, co jím odborníci na výživu Petr Havlíček a Karolína Hlavatá.

Nejčastější chyby

"Asi největší chybou je, že se buď orientujeme pouze na malý výčet druhů sýra, nebo si vybíráme sýry levné. U sýrů je pak především potřeba sledovat množství tuku a také obsah soli," uvádí dietoložka Karolína Hlavatá. Mezi sýry se řadí i tvarohy, které obsahují velké množství bílkovin a vápníku. Pokud vybereme ty s nižším obsahem tuku, jsou i nízkokalorické. Ve výběru by ale měly převažovat sýry do 30 % tuku v sušině.

Několik důležitých rad, jak vybrat zdravý sýr!

Tip: Konkrétní množství tuku ve výrobku zjistíme tak, že vynásobíme procento sušiny a procento tuku v sušině, děleno 100.

Tučný sýr není ani při dietě úplné tabu

I lidé, kteří mají problémy s váhou, si mohou čas od času dát tučnější sýr. "Tučnější sýr si mohou dopřát i ti, kteří hubnou, jen musí omezit velikost porce. Pro hubnoucí jsou jinak například vhodné sýry typu cottage, olomoucké tvarůžky, lučina linie, ricotta - zde se jedná o syrovátkový sýr, který má sice oproti jiným sýrům menší podíl bílkovin, ale obsažené syrovátkové peptidy jsou zdraví velmi prospěšné. Ricotta je vhodná i pro děti," vysvětluje dietoložka.

Pozor na sýry tavené

Tavené sýry patří mezi nejoblíbenější sýry u nás, ale z hlediska zdravého životního stylu nepatří mezi dobrou volbu v rámci jídelníčku. Tavené sýry obsahují tavicí soli, jejichž nadbytek by mohl narušit vstřebávání vápníku. Dalším negativem je vysoký obsah soli a mnohdy vysoký obsah tuku. Nejezte je proto pravidelně a ve větším množství. Ovšem pro zpestření jídelníčku je občas zařadit můžeme.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak v obchodě vybrat správné pečivo, radí Petr Havlíček

Jak si ohlídat špatné tuky? Poradí vám Petr Havlíček

Na co se zaměřit při výběru šunky, poradí Petr Havlíček

Etzler: Byl jsem velký piják. Předběhl jsem život a teď se vracím. Bratr mi moc chybí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama