reklama

Na co se zaměřit při výběru šunky, poradí Petr Havlíček

Přinášíme vám pár užitečných rad, jak snadno vybrat dobrou zdravou šunku mezi těmi mnoha druhy nabízenými v obchodech.

Foto: Žena

Vybrat kvalitní šunku nemusí být až tak náročné. Stačí vědět, jak se správně orientovat v jejím označení a která kritéria jsou při jejím výběru nejdůležitější.

S tím vším vám ve video seriálu Vím, co jím poradí specialisté na výživu Petr Havlíček a Karolína Hlavatá.

Šunka nejvyšší jakosti má největší obsah kvalitního masa

Základem při výběru šunky je označení jakosti. "Při výběru šunky je vhodné volit mezi šunkami výběrovými nebo ještě lépe nejvyšší kvality. Na rozdíl od šunky standardní jakosti nesmí obsahovat škroby, barviva a rostlinné bílkoviny. Zároveň mají i vyšší podíl čistých svalových bílkovin, tedy obsahují více kvalitního masa," radí dietoložka Karolína Hlavatá.

Vyhněte se náhražkám

Pokud stojíte před regálem uzenin a srovnáváte jednotlivé ceny, nenechte se zmást. Na cenovkách sice dnes najdete cenu za kilogram nebo 100 gramů, ani ta vám však se správným výběrem neporadí. Šunku totiž kupujeme především kvůli bílkovinám. A nejvíce jich obsahují kvalitní šunky, tedy ty s vysokým podílem masa. Pokud sáhnete po napodobeninách, jako jsou různé šunkové bloky a nářezy, pak možná zdánlivě ušetříte, ale množství masa, které tak pořídíte, může být oproti kvalitním šunkám i poloviční!

Právě tento problém řeší i Petr Havlíček ve videu.

Pozor na sůl a tuk!

Jaká jsou další kritéria, která s výběrem mohou pomoci? "U šunky je potřeba sledovat množství tuku a obsah soli. Jak podíl tuku, tak obsah soli je u dobré šunky co nejnižší," říká Hlavatá a doplňuje, že tato kritéria jsou obzvlášť důležitá pro dětskou stravu.

Nebojte se zařadit šunku i do dětského jídelníčku

V dětském jídelníčku se může šunka začít objevovat už od 2-3 let věku dítěte. "V tomto věku se jídelníček dětí už nijak výrazně neliší od jídelníčku dospělých a šunka může být bez obav zařazována," doplňuje Hlavatá, která má sama doma tři malé děti.

Specialita k vínu

Vyšší obsah soli a tuku najdete například v šunkách sušených. Čas od času si je ale dopřát můžete. Žádná potravina nemusí být ve zdravém jídelníčku tabu, když ji budete konzumovat v rozumné míře a ne příliš často.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak si ohlídat špatné tuky? Poradí vám Petr Havlíček

Jak v obchodě vybrat správné pečivo, radí Petr Havlíček

Jak dosáhnout plochého břicha? Tyhle cviky fungují!

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama