reklama

Jak u vás doma zabíjíte zvířátka?

Tlustí psi a kočky jsou našimi obětmi. Způsobujeme jim nemoci a zkracujeme život, a oni se přitom nemohou bránit.

Foto: Iisfa/Thinkstock

Čtvrtina obyvatel ČR trpí obezitou - podle Státního zdravotnického úřadu je to 22 % mužů a 25 % žen. A spolu s námi tloustnou i naše oblíbená domácí zvířata.

"Mazlíčci trpí podobnými chorobami jako lidé. Většina nemocí je ovlivněna nesprávnou stravou a omezeným pohybem, což způsobuje obezitu. Nekrmte psa jako sebe, místo pamlsků mu dopřejte více procházek a pohybu," radí MVDr. Vladimír Kotrba z veterinární ambulance Milevsko.

Zkracujete jim život

Nejnovější průzkumy totiž ukazují, že obezitou trpí také nejméně čtvrtina českých psů a koček. A stejně jako u lidí obezita způsobuje cukrovku, srdeční a cévní choroby a nakonec zabíjí, také psy a kočky  nejdříve připraví o zdraví a posléze i o život. Jen mnohem rychleji.  Naše zvířátka pro nás žijí příiš krátce i v tom lepším případě. Pokud je však necháme zltoustnout, ukrojíme jim z beztak nedlouhého života podstatný díl.

Doporučujeme: Granule škodí psům i kočkám. Víte, jak se dělají?

Výskyt obezity kolísá v závislosti na regionu  mezi 25 a 40 %. V Americe jsou na tom psi a kočky ještě o něco hůř, obézních jich tam je polovina. "Majitelé si často ani neuvědomují, případně si nechtějí přiznat, že jejich pes nebo kočka má nadváhu", komentuje současný stav MVDr. Lucia Repová z Royal Canin. Jak to poznat, že náš pes není žádná modelka a měl by se sebou něco dělat?

  • nechuť k hraní a k větší pohyblivé aktivitě
  • nelze snadno nahmatat žebra ani "pas"
  • zvýšená spavost a únava
  • pomalá až ploužící se chůze

"Nejenom zrádné nemoci, ale i nižší věk, kterého se vaše kočka či pes může dožít, to je vizitka obezity. Proto je dobré si pořádně rozmyslet, zda pamlsek či zbytky od večeře zvířeti spíš nepřitíží, než aby přilepšily," říká veterinární lékařka Repová.  

Ty psí oči!

"Lidé své miláčky často překrmují příliš vysokými dávkami základního krmiva, případně podávají nevhodné a příliš bohaté krmivo a neúměrné množství pamlsků a odměn, to vše v dobré víře jim dopřát to nejlepší nebo z neschopnosti odolat "psím očím"," potvrzuje také odborník na výživu zvířat MVDr. Juraj Benčík. Neuvědomují si, že tím zvířeti vlastně soustavně poškozují zdraví a pomalu ho tak zabíjejí. 

Obezita je nadměrná hmotnost, která přesahuje o  15-30 % ideální váhu zvířete. Vzniká postupem času a musíme ji brát vážně, jelikož to není jen nějaké kilo navíc, ale závažná nemoc.

Pro zvířata je ještě nebezpečnější, než pro člověka. Způsobuje snížení imunity, zhoršení kvality kůže a srsti, onemocnění srdce a dýchacího ústrojí, cukrovku, poškození páteře, artrózu a další choroby.

Povzbuďte jim imunitu

Přitom stačí krmit střídmě, s citem a uvědoměle vybírat vhodné krmivo. Na místě je poradit se s odborníkem, např. specializovaným veterinářem. Vhodné jsou také neagresivní potravinové doplňky, třeba probiotika, která pomohou účinně vstřebávat živiny a udržet optimální funkci střev jako největšího imunitního orgánu v těle.Vynechat pamlsky obsahující cukry, tuky, škroby, a nahradit je zdravější nízkokalorickou odměnou.

"Jestliže chcete svého psa nebo kočku odměnit, dbejte na to, aby měl pamlsek správnou nutriční hodnotu a zvířeti nepřitížil. Při redukci váhy je nezbytné, aby proběhla výměna původního krmiva za nové, které má snížený obsah kalorií," radí MVDr. Repová  Cílem je nejen snížení hmotnosti, ale i změna stravovacích návyků, díky které byste měli zamezit pozdějšímu jo-jo efektu. Změna krmiva by měla proběhnout postupně.

Vybírejte dobře, čím naplnit misku

Pozor si dejte i na syntetické chemické látky přidávané do krmiv. Mohou totiž likvidovat přirozenou bakteriální rovnováhu v trávicím traktu psů i koček. "Přitom stejně jako u lidí i u domácích zvířat celých 70 % imunity sídlí právě v trávicím traktu, zejména ve střevech. S jeho oslabením souvisí špatná obranyschopnost a regenerace, zažívací problémy, slabá kondice a zvýšené riziko civilizačních onemocnění," upozorňuje doktor Benčík. Nový preparát Teracid-Forte má díky svému složení a synergickému působení použitých bakteriálních kmenů schopnost trvalé replikace v zažívacím traktu.

Kočka není pes

Na závěr jsme se ještě MVDr. Benčíka zeptali, co je pravdy na tom, že pes může bez újmy konzumovat kočičí granule, ale naopak se to nedoporučuje?

Kočka i pes jsou masožravci, pes se však v procesu evoluce a domestikace vyvinul v částečného všežravce, takže je schopen strávit větší množství škrobu. Kočka naproti tomu potřebuje potravu s vyšším podílem masa a tuku, a naopak nižším podílem vlákniny. Z tohoto důvodu jsou psí granule pro kočku zcela nevhodné.

"Kočičí granule psovi v zásadě nevadí, ale nedoporučuji jejich dlouhodobou konzumaci - jsou totiž díky vysokému obsahu bílkovin hodně energeticky bohaté. Průměrný pes ovšem potřebuje spíše střídmý obsah energie a živin, nadbytek energeticky vydatného krmiva by mohl vést ke zdravotním potížím, zejména obezitě," uzavírá doktor Benčík. .  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Úskalí lásky ke zvířatům: Paraziti, nemoci, infekce

Vědci mění názor: Cvičte mnohem méně!

Detoxikace musí jít do hloubky. Jinak nemá cenu

reklama
Doporučené recepty
    reklama