reklama

Jak se líčit s kontaktními čočkami?

Žádná věda to sice není, ale přece jenom má líčení s kontaktními čočkami trošku jiná "pravidla". Víte jaká?

Foto: Thinkstock

Líčení a kontaktní čočky? Při dodržení základních zásad to není problém. V opačném případě hrozí, že make-up poškodí čočku nebo ještě hůř, podráždí oči.

"Nejčastěji tak, že se malé kousky líčidel dostanou kvůli neopatrné manipulaci přímo do oka," vysvětluje Daniel Szarvas, optometrista VašeČočky.cz, největšího českého obchodu s kontaktními čočkami. Jak se tedy správně nalíčit?

1. Nejdřív čočky, potom (od)líčení

Nasadit si nejprve čočky a teprve pak se začít líčit je praktické hned ze dvou důvodů. V první řadě na sebe uvidíte, což je rozhodně dobře! Pokud byste navíc postupovala opačně, je daleko větší riziko, že si při nasazování čočky zanesete kousek řasenky nebo stínů do oka. Při odličování pak nejprve vyndejte čočky a potom teprve se odličte. Čočky jdou prostě vždy první.

2. Pozor na stará líčidla

Dlouho používaná líčidla jsou kvůli častému kontaktu s pletí kontaminována spoustou bakterií, a pokud nosíte čočky, jsou vaše oči na případnou infekci o to více citlivé. Je proto potřeba pečlivě kontrolovat expiraci na obalu a oční kosmetiku často měnit. U řasenek se udává, že je ideální pořídit novou dokonce už po jednom až dvou měsících používání.

Doporučujeme: Kdy je lepší se vůbec nemalovat? Kosmetika škodí očím

3. Jděte na to citlivě

Nositelky čoček by se měly v obchodě poohlédnout po kosmetice, která je označena jako "oftalmologicky testovaná". Pokud takovou nenajdete, je dobré sáhnout alespoň po líčidlech určených pro citlivé oči. Vyplatí se nakupovat kosmetiku v lékárně.

4. Nedotahujte

Abyste snížila riziko, že se kousky dekorativní kosmetiky dostanou do oka a způsobí podráždění, nenanášejte nikdy líčidla až úplně k očím. Je lepší se vyhnout tzv. vodní lince na vnitřní straně spodního víčka a nedotahovat řasenku až ke kořínkům řas. Pozor dávejte i při manipulaci s pomůckami, jako jsou kleštičky na řasy, štětečky nebo umělé řasy.

Přečtěte si: Nebezpečná krása: Která kosmetika způsobí alergii?

5. Odličovat, odličovat, odličovat

O tom, že je potřeba se před spaním odličovat, aby mohla pleť v noci regenerovat, slyšíme ze všech stran. Pro nositelky čoček tato zásada ale platí dvojnásob. Drobné části řasenky nebo stínů se v noci mohou poměrně snadno dostat do oka a způsobit podráždění nebo zanícení. Pokud jste moc unavené nebo zapomenete, vyplatí se mít na nočním stolku alespoň odličovací ubrousky.

Co dělat v případě problémů

Když už vás trápí nějaký oční problém, je lepší oční make-up dočasně vypustit. "Pokud už máte podrážděné oko nebo třeba zánět, dekorativní kosmetika může situace zhoršit. Neriskujte infekci, oči máte jen jedny na celý život," radí Daniel Szarvas. A co 
byste s čočkami rozhodně neměla dělat?

  • Nasazovat čočky až po nalíčení a odličovat se s čočkami.
  • Používat kosmetiku po záruční době
  • Při podrážděných očích trvat na make-upu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Skvělá party, zničený zrak. Pozor na barevné čočky

Rakovina prostaty: Dočká se ten, kdo žije dlouho

Test: Mléko do škol se pro děti nehodí. Ani dospělým

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama