reklama

Nebezpečná krása: Která kosmetika způsobí alergii?

I rtěnka dokáže překvapit. Třeba po létech užívání se najednou objeví alergie. Na které složky kosmetických výrobků si dát pozor?

Foto: Thinkstock

Pro krásu se prý musí trpět. Při používání zkrášlovacích prostředků to ale platit nemá. Stačí použít ty správné. Kterých se ale raději vyvarovat?

Kosmetika - od šamponů až po parfémy - nám pomáhá cítit se dobře. Ale může i dráždit kůži nebo vyvolávat alergické reakce. Podle výzkumu amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv až 25 % respondentů uvádí, že mělo alespoň jednou kožní potíže spojené s nějakým kosmetickým produktem.

I rtěnka dokáže překvapit

Intenzita nepříjemností kolísá od obyčejné vyrážky až po plně vyjádřenou alergickou reakci. Příznaky se mohou projevit ihned poté, co poprvé nanesete nový přípravek, ale třeba i po letech bezproblémového používání. Existují dva typy odpovědí organismu na kožní produkty:

  1. Kontaktní iritační dermatitida, která nastává tehdy, když něco poškodí kůži. Ta může zarudnout, pálit, svědit nebo píchat těsně po použití produktu. Mohou se vytvořit puchýře, možné je i krvácení, zvláště pokud se škrábete.
  2. Kontaktní alergická dermatitida postihuje imunitní systém. Jejími příznaky jsou zarudnutí, otok, zhrubnutí, svědění a kopřivka. Může se projevit kdekoli, ale nejčastěji se objevuje na krku, rtech, uších a očích.

Bývá obtížné zjistit, jakého původu kontaktní dermatitida je, může být dokonce kombinací obou výše zmíněných druhů.

Co způsobuje alergii

Často jsou obviňovány konzervanty a parfemační složky. Někdy i přípravky, které se honosí označením "neparfemované", mohou obsahovat příměsi, které mají zamaskovat jejich chemický zápach. Pokud si chcete být jisti, hledejte spíše výrobky s označením "bez parfému", "fragrance free" apod.

Doporučujeme: Kosmetika z ropy ve vaší koupelně: Jak vás ničí?

Téměř každý výrobek, který obsahuje vodu, musí obsahovat také konzervant. Nejčastěji používanými jsou parabeny, imidazolidinyl urea, Quaternium-15, DMDM hydantoin, fenoxyethanol, methylchloroizothiazolinon a formaldehyd. Všechny jsou spojovány s výskytem alergií.

Na které výrobky si dávat pozor

Nejčastěji způsobují nepříjemné reakce mýdla, saponáty, antiperspiranty, oční líčidla, hydratační krémy, šampony, dlouhotrvající rtěnky, laky na nehty (obzvláště ty, které obsahují formaldehyd) a lepidla na umělé nehty, ve kterých je metakrylát. Kožní reakce vyvolávají také barvy na vlasy, které obsahují zesvětlující složky p-fenylendiamin a peroxodisíran amonný.

Přečtěte si: Jak poznat přírodní kosmetiku? Nenechte se nachytat

Produkty, ve kterých jsou alfa-hydroxykyseliny, mohou u některých lidí způsobit zarudnutí kůže, otok, puchýře a svědění, obzvláště ty, které jich obsahují více než 10 %. Také krémy a séra proti vráskám s tretinoinem mohou někdy vyvolat iritační kontaktní dermatitidu. Mnozí lidé jsou alergičtí na krémy na opalování. Jestli je to i váš případ, poraďte se se svým lékařem, jak můžete nejlépe svoji kůži chránit před sluncem.

Opatrnost je na místě 

Základním, nezbytným a většinou dostatečným krokem je přestat používat výrobek, který dermatitidu vyvolal, ať už je to cokoli. Může se stát, že budete potřebovat krém s kortikoidy ke zmírnění projevů, ale nikdy ho neaplikujte na vlastní pěst. Vždy pouze na radu lékaře. A jak se kožní alergii vyhnout?

  • Hledejte výrobky, které obsahují méně složek. Snížíte tím pravděpodobnost reakce.
  • Než začnete používat nový preparát, vyzkoušejte ho na vnitřní straně lokte a den nebo dva počkejte. Pokud se objeví reakce, přípravek nepoužívejte.
  • Parfémy vždy aplikujte na oblečení, nikdy na kůži.
  • Nevěřte prohlášením „hypoalergenní", „dermatologicky testovaný", „nedráždivý" apod. Někteří výrobci svoje produkty testují, jiní ne. Neexistují závazná pravidla o používání těchto termínů na obalech výrobků.

(pez)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Babiččiny triky: 10 tipů na krásu z přírodních surovin

Bolest při menstruaci můžete snížit. Jezte správně!

Kdy "zadělat" na miminko? V zimě jsou spermie pomalejší

 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama