reklama

Test: Mléko do škol se pro děti nehodí. Ani dospělým

Většina výrobků státem dotovaného programu Mléko do škol má příliš mnoho cukru a někdy i tuku. Stejně nevhodné jsou i výrobky z běžné obchodní sítě.

Foto: Thinkstock

Stát vykrmuje děti, vede je k obezitě a zadělává jim na budoucí zdravotní problémy, dá se říct s trochou nadsázky. Většina výrobků státem dotovaného programu Mléko do škol má příliš mnoho cukru a někdy i tuku.

Na začátku byl dobrý úmysl - zabezpečit dětem zdravou svačinu. Výsledek už tak dobrý není. Ochucená a jogurtová mléka, jogurty a smetanové krémy, které ve škole dostávají, příliš zdraví nepřinesou. Výrobky, které posuzovala iniciativa Skutečně zdravá škola, měly navíc k nadměrnému množství cukru a tuku v sobě také chemická barviva, stabilizátory a zahušťovadla. Některá ovocná mléka neměla v sobě ovoce vůbec nebo jen stopové množství a dobarvována byla karmínem.

Smutné skóre

"Výsledkem je realizace programu, který nemá se zdravou výživou pro děti nic společného, a naopak přispívá k nárůstu dětské nadváhy a obezity," uvedla MUDr. Hana Krejčíl, odborná garantka iniciativy Skutečně zdravá škola.

Doporučujeme: Kauza: Nechceš mléko ve školce, musíš k doktorovi?

Její slova bohužel potvrdilo i zkoumání jiného sdružení. Iniciativa Vím, co jím a piju nechala otestovat 20 mléčných nápojů a zaměřila se právě na obsah cukru. Ze všech jich vyhovělo pouhopouhých pět! Kritéria loga. Vím, co jím, která vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) - tedy že smí obsahovat do 5 gramů přidaných cukrů na 100 gramů výrobku - splnily pouze: 

  • Madeta fitness - brusinka
  • Kunín jogurt na pití bílý
  • Kefírové mléko - nízkotučné
  • Moravia jahodové podmáslí
  • Moravia podmáslí kysané

Při zkoumání cukru v jogurtech byl výsledek ještě smutnější. Z devíti výrobků prošel pouze jediný(!) - Activia 0 % tuku.

Jeden nápoj - až 7 kostek cukru!

"Nejvyšší naměřená hodnota mezi testovanými výrobky byla 10,9 gramu na 100 gramů výrobku. Celý výrobek tedy obsahoval téměř 35 g přidaného cukru, což odpovídá 7 kostkám cukru. Z tohoto množství bohužel jen minimum připadá na cukr z jahod obsažených v ovocné složce. Pokud si tedy chce zákazník vybrat opravdu zdravější variantu, musí sáhnout po výrobku, do kterého bylo přidáno jen ovoce, nebo si koupit výrobek neochucený a ovoce si do něj sám přidat," radí obezitolog MUDr. Petr Hlavatý, Ph.D.

Kelímek (150 g) jogurtu s  barevným posypem obsahuje šest kostek cukru! Pokud si k tomu dáte misku ovoce, množství cukru se ještě zvyší. To už jsou hodnoty, které z pochoutky dělají pokrm nevhodný nejen pro děti, ale i pro dospělé!

Není cukr jako cukr

Cukry a sacharidy lidé často vnímají jako synonyma. To je ale chyba. Cukry jsou součástí širokého pojmu sacharidy. Sacharidy tvoří v našem jídelníčku největší podíl a jsou pro nás přímým zdrojem energie. V potravě přijímáme sacharidy ve formě monosacharidů (fglukóza, fruktóza, galaktóza), disacharidů (sacharóza, maltóza, laktóza) a polysacharidů (škroby).

Přečtěte si: Je mléko v krabici vlastně mléko? A máme ho pít?

"U ochucených výrobků může být uvedený obsah cukru zavádějící, protože pod názvem "cukry" se skrývají jak cukry přidané, tak i laktóza - není ale možno určit v jakém poměru," dodává výživová poradce a odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju Ing. Petr Havlíček.

Nepřidávat, prosím

Honí vás mlsná? Přesně tento stav je projevem, kdy si naše tělo říká o další dávku cukru. Závislost na sladké chuti získáváme díky špatným stravovacím návykům a čím více cukru si dopřáváme, o to větším množstvím cukru se musíme posilnit, abychom chutě uspokojili.

Je na školách a rodičích, jaký sortiment mléčných výrobků budou vybírat. Neochucené výrobky jsou lepší. U nich máte jistotu, že obsah cukru popsaný na obale je pouze laktóza (tedy mléčný cukr) a nejsou zde žádné cukry přidané.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Velký test mletého masa: Barvivo z hmyzu a další ňamky

Daniela mění život. Chce být ještě jednou pannou

Odpojení od reality: Schizofrenie i následkem stresu

Boj o potraty: Polky nemají šanci rozhodnout o svém těle, jde o moc, říká Smolíková | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama