reklama
 

Skvělá party, zničený zrak. Pozor na barevné čočky

Kde kupujete kontaktní čočky?

Foto: Isifa/Thinkstock

Chcete na večírku vidět svět růžově, ohromovat plamenné rudým pohledem nebo mít zornice třeba ve tvaru srdce či dolarové bankovky? Je přece Silvestr!

Dnes už to díky barevným kontaktním čočkám není žádný problém. Odborníci ale před jejich nákupem varují. Je třeba pečlivě vybírat prodejce a počítat s tím, že čočky mohou zkreslit vidění i trvale poškodit zrak.   

Barvivo může škodit

Kontaktní čočky nosí zhruba 10 % Čechů. Někteří z nich nalezli pod vánočním stromkem barevné "modely" nebo si je nasadí pro zpestření silvestrovského večírku. Při jejich nákupu je však nutné mít se na pozoru.

Doporučujeme: Téma: Kontaktní čočky

"Pokud už se člověk rozhodne pro nákup barevných kontaktních čoček, měl by si dobře vybrat prodejce. Barvivo, které čočky obsahují, totiž může být pro oko škodlivé a výjimečně i trvale zrak poškodit. Jsou-li čočky zakoupeny u renomovaných společností, nemělo by být obsažené barvivo nebezpečné," varuje MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Pozor při řízení auta

Kvalitní barevné čočky by zrak neměly poškozovat víc než ty běžné, mohou ale znatelně zkreslit vidění. Když si člověk do oka nasadí například červené kontaktní čočky, samozřejmě nevidí červeně. Oproti běžným kontaktním čočkám ale ty barevné mají kruh, který překrývá pravou barvu duhovky.

"Někomu proto mohou barevné kontaktní čočky zužovat zorné pole nebo navozovat pocit jako v tunelu, zvláště pokud má někdo hodně široké zornice. Tento efekt je nebezpečný zejména při řízení vozidla," upozornil doktor Stodůlka.

Určitě byste svoje první kontaktní čočky - ani ty zábavné, určené na party - neměli kupovat na internetu. Každé oko i každá čočka má své parametry, které se musí skloubit tak, aby čočka vyhovovala, dobře seděla a oko nedráždila.

Také zrak musí dýchat

Některé čočky jsou v oku nepříjemné, oko dráždí a nadměrně vysušují nebo ho mohou i poškrábat. To už je signál pro jejich majitele, že něco není v pořádku. Ale i když tento pocit čočky nevyvolají, může oko pod čočkou špatně dýchat. Pak se na rohovce mohou tvořit patologické cévy v důsledku špatného okysličování. Stejně jako u běžných kontaktních čoček je tedy i u těch barevných důležité vybrat si ty, které dobře propouštějí kyslík.

"Občasné koupení na internetu je možné, ale tento způsob nákupu nedoporučuji trvale. Zároveň je nutné chodit na pravidelné kontroly očí k lékaři či do optiky, kde kontaktní čočky prodávají," " připomíná oční lékařka MUDr. Michaela Netuková z kliniky Gemini.

Peroxid do oka?

Stejně jako o běžné kontaktní čočky je třeba i o ty barevné pečovat. V žádném případě by se k čištění neměla používat kohoutková nebo balená voda. Kontaktní čočky je nutné oplachovat a uchovávat výhradně v roztocích k tomu určených. Dnešní trh nabízí víceúčelové roztoky, které čočky oplachují, dezinfikují i hydratují, a zároveň z nich odstraňují usazeniny.

"Jednotliví výrobci přidávají do roztoků ještě další přísady, které dokážou čočky například déle udržet zvlhčené nebo eliminují původce možných infekcí. Další možností je peroxidový roztok, který je vysoce účinný. Je však nutné striktně dodržovat návod, aby se zbytky peroxidu nedostaly do oka," upozornil MUDr. Pavel Stodůlka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kontaktní čočky umí ochránit oči před zimou

Jak nakopnout energii a "frčet" celý den?

Bolest v kyčli. Začíná nenápadně, končí zkrácenou nohou

  

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama