reklama

Dobré srdce? Žádná charita, myslete na sebe!

Jak poznat, že vás čeká mrtvice či infarkt?

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte dobré srdce?  Ne, nejde o předvánoční charitu, ale o vaše vlastní zdraví.  

Nejčastější příčinou úmrtí v Evropě jsou srdečně-cévní onemocnění - infarkt a mrtvice, u níž je významným rizikovým faktorem srdeční arytmie. Vliv vysokého tlaku je tak ničivější.

Nebezpečné mrazy

Infarktu a mrtvice se obáváme především v horku, ale ve skutečnosti bychom se měli víc bát mrazů. Cévy dostávají zabrat mnohem důkladněji. Když teplota klesne pod nulu, kožní cévy se stáhnou, aby udržely uvnitř těla co nejvíce vzácného tepla. Srdce pak musí vyvinout mnohem větší úsílí, aby napumpovalo krev do zúžených cév.

Doporučujeme: Téma:  Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak (hypertenze) urychluje vývoj aterosklerózy - tvorbu sklerotických plátů. ve stěně tepen. Ty pak mohou, především v důsledku neléčené nebo špatně léčeného vysokého krevního tlaku, prasknout nebo se ucpat krevní sraženinou.

Fibrilace síní je nejčastější setrvalou poruchou srdečního rytmu a častěji se vyskytuje u lidí s vysokým tlakem. Je diagnostikována u 1-2 % populace a její výskyt stále roste. Provází ji zvýšená nemocnost a úmrtnost - například riziko mrtvice je tak až pětinásobné. Každý třetí pacient, který trpí fibrilací síní, je tak postižen trombotickou cévní mozkovou příhodou.

"Rozechvělé" srdce

"Při fibrilaci síní se totiž srdeční síně vzhledem k vysoké frekvenci stahů účinně nestahují, ale pouze se chvějí, resp. míhají (odtud český název arytmie - míhání síní) a prakticky vlastně stojí, což nahrává vzniku krevní sraženiny. Trombus se může vytvořit již za krátkou dobu trvání a za různě dlouhou dobu se může celý trombus nebo jeho část uvolnit a krevní proud ho vmete do některé z tepen velkého oběhu. V nejzávažnějším případě do některé z mozkových tepen, kde způsobí mozkovou mrtvici", vysvětluje MUDr. Jan Peleška z Centra preventivní kardiologie III. Interní kliniky 1. LF a VFN.

Nejdůležitější je prevence

Výzkumy ukazují, že domácí měření krevního tlaku je spolehlivý způsob, jak fibrilaci síní včas odhalit  Včasnou protisrážlivou léčbou lze pak riziko mrtvice snížit. Dnes jsou již na trhu tlakoměry, které disponují indikátory nepravidelné srdeční akce, které dokáží odhalit síňovou fibrilaci.

Především u starších pacientů bychom měli možnosti včasné diagnostiky věnovat vysokou pozornost a vybrat si vhodný přístroj, který má klinické ověření přesnosti. Například jako OMRON M6 Comfort, který kromě spolehlivě naměřených hodnot krevního tlaku poskytuje také informaci o přítomnosti arytmie. Ovšem i pak je třeba co nejdříve navštívit lékaře a problémy ověřit pomocí EKG. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mrtvice v Česku: Proč má horší následky než jinde?

Bolest v kyčli. Začíná nenápadně, končí zkrácenou nohou

Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

  

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama