Hon na lepek: Móda, nebo skutečná hrozba?
Pokud nejste nemocní, bezlepková dieta je zbytečná. Lidé s alergií nebo celiakií ji ale dodržovat musí.
Spousta lidí včetně celebrit a sportovců dnes "jede" v bezlepkové dietě. Má vyřešit spoustu zdravotních potíží a především se po ní zhubne. To platí beze zbytku - lepek je totiž obsažen v mouce, takže kdo se zřekne všeho pečiva a těstovin, má úbytek váhy zaručený.
Jak je to ale s dalšími výhodami bezlepkové diety? Organismus se pročistí, zmizí únava, alergie i různé další problémy, pro něž jste dosud neměli vysvětlení. Špatnou pletí počínaje a zažívacími potížemi nekonče.
Jak žít bez pečiva?
Pravda je, že dnes se pěstují úplně jiné obilniny než dřív. Snaha získat mouku, která bude snadno kynout, vedla ke šlechtění pšenice se stále vyšším obsahem lepku. Lepek je dnes mnohem agresívnější než dřív a přejídáme se jím - což může být následek předchozí módní vlny, která radila vsadit na celozrnné potraviny místo na živočišné výrobky.
Doporučujeme: Čím dál víc lidí nejí lepek. Co je na tom tak skvělého?
Dnes nás pro změnu odborníci straší právě lepkem, který se vyskytuje v pšenici, ovsu, ječmeni, žitu, ovsu nebo špaldě. Teď se pro změnu lobbuje ve prospěch potravin, které mají běžné obiloviny nahradit. "Skvělou a plnohodnotnou náhražkou je například pohanka, amarant, quinoa nebo kukuřice, jejichž zrnka se dají konzumovat vařená, některá ale i naklíčená nebo pufovaná," říká například Blanka Procházková, nutriční specialistka společnosti RACIO.
Mnoha lidem ale lepek skutečně vadí. Někdo na něj má alergii, jiní trpí celiakií, což však není jedno a totéž. Celiakie je nevyléčitelné chronické onemocnění sliznice tenkého střeva. Naproti tomu je alergie na lepek způsobena tvorbou alergických protilátek a je tedy totožná s jakoukoli jinou potravinovou alergií, například s alergií na ořechy. Tito dva druhy pacientů se skutečně lepku musí vyhýbat, ostatní by ale neměli podléhat módní vlně - není důvod.
Můžeme si za to sami?
Víte, že ale za intoleranci lepku si můžeme sami? Respektive matky, které svým dětem oddalují zavedení potravin, které ho obsahují. "Pevnou stravu je třeba zařadit do jídelníčku dítěte ve věku mezi ukončeným 4. měsícem až 6. měsícem, u kojence, vystaveného v tomto období potenciálně alergenním složkám potravy, existuje větší pravděpodobnost, že vůči nim nebude intolerantní," říká RNDr. Jan Krejsek, CSc. z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Hradci Králové a dodává:
"Tento přístup rodičů malých dětí by mohl vést k plošnému snížení rizika rozvoje chorob zprostředkovaných poruchami imunitního systému," dodává doktor Krejsek. Na tento fakt upozorňuje osvětový projekt "Bezlepkoví" diagnostických laboratoří AeskuLab.
Dieta jen pro skutečně nemocné
Na celiakii neexistuje lék. "Pro celiaky je důležité získat dostatek informací, aby porozuměli svému onemocnění, aby věděli, čemu se musí ve své stravě vyhýbat a neohrožovali své zdraví. Ale na druhou stranu také, aby si zbytečně neomezovali jídelníček a nekomplikovali si život víc, než je nezbytně nutné," říká Jitka Dlabalová, jednatelka Společnosti pro bezlepkovou dietu.
Výskyt celiakie je v ČR odhadován na jednoho pacienta na 200 obyvatel. "Řada autorů se ale domnívá, že toto číslo zachycuje jen zlomek pacientů s tímto onemocněním. Významnou skupinou jsou také lidé s intolerancí lepku neceliakálního typu. Ve Spojených státech se výskyt udává až kolem 6 % populace. Tito lidé mají po požití lepku problémy (nejen zažívací), přestože testy na celiakii jsou u nich negativní.," upozorňuje MUDr. Karel Černý, alergolog a odborník v oboru klinické imunologie.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Bezlepková dieta: Může vám i významně uškodit
Nebezpečí o dovolené: Na co si dát pozor v hotelech?