reklama

České děti "na plech": Proč tolik pijí?

Proč české děti tolik pijí? Vliv rodiny hraje roli, ale ještě víc za to může celková společenská tolerance k alkoholu.

Foto: Thinkstock

Víte, co dělají vaše děti, když s nimi nejste? Mobily vzbuzují dojem stálého spojení a kontroly, ale není tomu tak. Bolestně se o tom poučily desítky rodičů minulý týden, když si své potomky musely vyzvednout na policejních služebnách.

Policejní akce zaměřená na kontrolu hospod a barů, kde nalévají alkohol dětem a mladistvým, odhalila 227 opilých mladistvých mezi 15 a 18 lety, a dokonce devět dalších, kterým ještě ani patnáct nebylo. U šestnáctileté dívky naměřili 2,16 promile, jeden sedmnáctiletý mladík nadýchal dokonce 3,25 promile.

Jde o život

Taková hladina alkoholu v krvi odpovídá vypití něco mezi šesti desítkami a 1,2 litru vína, a osmi pivy desítkami a 1,8 litru vína. Slušná dávka, že? To už podle odborníků může jít o život, protože člověk, tolik ovlivněný alkoholem, nezvládne situace, s nimiž by se jinak snadno vypořádal.

Doporučujeme: Kolik alkoholu snesete? Na závislost nemusíte pít denně

Ještě horší jsou však dlouhodobá rizika pití. Obzvlášť u mladých lidí - TADY najdete výčet škod, jimiž alkohol poškozuje organismus - od jater přes žaludek a slinivku až třeba k srdci. Mozek je samostatnou kapitolou.  Jasné je, že alkohol snižuje jeho funkce a v důsledku i inteligenci.

Jak rychle vznikne závislost?

Děsivé však je, že se u mladých lidí vytvoří závislost mnohem rychleji než u dospělých. Americká studie potvrdila, že o rychlost vzniku závislosti rozhoduje každý rok věku. U těch, kdo začnou pít před dosažením 15 let, je čtyřikrát vyšší riziko alkoholismu než u těch, kteří začali pít až ve věku 21 let.

Navíc jeden druh závislosti připravuje půdu i dalším. Od alkoholu je jen krok ke kouření a zejména ke drogám. Není žádnou nadsázkou říct, že puberťák, který pije, si doslova zničí život. Alkohol omezuje a mění průběh tělesných i duševních změn v době puberty včetně vytváření mozkových sítí, například zničí vůli. Poškozen bývá také nervový systém. Následkem může být nižší schopnost soustředění, horší paměť a problémy s učením.

Alkoholici už mezi školáky 

Odborníci už dlouho varují, že se z Čechů (a samozřejmě i Moravanů, Slezanů atd) stává národ -náctiletých pijanů. Pivo, víno a panáky jsou běžnou součástí života mladých lidí. Zarážející je hlavně fakt, že první kontakt s alkoholem nejčastěji nastane před 14. narozeninami. Ještě horší je, že 13 % dětí ve věku 13-15 let se dokonce opíjí 3x týdně. Dokonce se u nás děti setkávají s alkoholem poprvé průměrně v 11 letech, což je nejdříve v celé Evropě.

Přečtěte si: Ženy tvoří třetinu českých alkoholiků. Přiznejme si to

Šestnáctiletí Češi holdují alkoholu víc než jejich evropští vrstevníci. Zatímco v průměru se v měsíci napije 57 % evropských školáků, v Česku jich byly čtyři pětiny. Třináctiletí i patnáctiletí z ČR jsou co se alkoholu týče na první příčce celosvětového žebříčku.

Špatné vzory v rodině i ve společnosti

Těžko můžeme od našich dětí čekat něco jiného, když ČR se stále drží na prvním místě v roční spotřebě alkoholu ze všech zemí EU - vypijeme 16,6 litru čistého etylalkoholu "na hlavu".  Pokud děti vidí rodiče obvykle s půllitrem v ruce nebo jak otvírají jednu flašku za druhou, berou to jako normu.

Na rozdíl od zažité představy však rodinné vzory nepůsobí tolik škod, jako jiné sociální vzory. V tolik diskutovaném Norsku se třeba před dětmi nesmí pít - a ne, že by jim to příliš pomohlo.

Mladistvé totiž ovlivňují především jejich přátelé a celková společenská atmosféra, která je k alkoholu nesmyslně tolerantní. Pokud kamarádi kouří nebo pijí alkohol, je velká pravděpodobnost, že se k nim dotyčný jedinec přidá. Vliv na konzumaci alkoholu má i chození za školu, které se často pojí se špatným prospěchem a kontaktem s rizikovými sociálními skupinami. Odborníci proto upozorňují, že k pití vede mladé lidi neúplnost rodiny, špatné vztahy s rodiči, a/nebo naprostá volnost ve výchově. A co doporučují jako řešení? Víc se zajímat, co a s kým vaše děti dělají.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pít před dětmi alkohol: Ano, nebo ne?

10 důvodů, proč vám může stoupnout krevní tlak

Doba bezlepková: Zdravý trend nebo jen móda?

reklama
reklama
reklama