reklama

Ženy tvoří třetinu českých alkoholiků. Přiznejme si to

U žen vzniká závislost na alkoholu dvakrát rychleji než u mužů. Proč na ženy působí alkohol jinak?

Foto: Isifa/Thinkstock

Jde to rychle: stačí denně malé pivo nebo malý panák, pokud jste žena. Vypěstovat si závislost můžete i malými dávkami, pokud jsou pravidelné. Znáte to, na víno po práci...

Jenže životní styl se mění a z dvojky bílého jsou taky čtyři piva po bowlingu, koktejly v pátek v klubu, láhev v sobotu u televize a po neděli znovu. Příjemně uvolňující a rozjařující účinky alkoholu svádí k tomu, vyhledávat je co nejčastěji.

Začarovaný kruh depresí

Tak často, že ženy už tvoří třetinu armády všech českých alkoholiků, která čítá kolem půl druhého miliónu lidí. A jejich počet stoupá -  a s ním i podíl žen, které stále víc popijejí i o samotě doma.

Potřebují jej ulevit si či uniknout  stresu, úzkostem, depresím a dalším psychickým obtížím. Řeší jím dlouhodobě nenaplňující a zraňující vztahy. Některé ho "užívají" místo prášků na spaní v mylném domnění, že jim škodí méně.

Pro většinu pijících žen je alkohol cestou k otupení vnitřní  prázdnoty a bolesti , beznaděje a nelásky k sobě a vlastnímu tělu. Často se ke skleničce uchylují v  klimakteriu a často bývá vyšší konzumace alkoholu prokázána v  období před menstruací. Vzniká však začarovaný kruh: alkohol deprese sice v první fázi jakoby potlačí, ale sám je silným depresogenem, který dokáže fyzicky i psychicky zničit.

Ženy a alkohol: Nižší tolerance, vyšší škody

Proč ale ženy tak snadno podléhají zničujícímu vlivu alkoholu?  Ženské a mužské tělo jsou v mnoha aspektech odlišné. Ženy mají například nižší obsah vody v těle, vyšší obsah tuku a také menší játra než muži. Alkohol se rozpouští ve vodě a játra obsahují enzym, který ho přeměňuje, takže žena má vyšší hladinu alkoholu, i když vypije stejné množství jako muž.

A silnější působení pak způsobí, že se závislost rozvíjí rychleji. Potvrzeno je, že závislost vzniká zhruba po roce až pěti letech pití, u žen to jde opět o polovinu rychleji. A čím vyšší jsou dávky, tím rychleji závislost vzniká.

Problémy s pitím jsou zničující

Silvie Quisová, která poskytuje psychoterapii v centru Armády spásy v Havířově, upřesňuje: "Cesta ženy závislé na alkoholu z léčebny zpět do normální společnosti je komplikovanější než pro muže. Jsou na ně kladeny větší nároky, vrací se do stresujícího prostředí, pohled společnosti je odsuzující, často je zavrhne i vlastní rodina. Děti jsou pro ně velkou motivací ale zároveň i komplikací."

Doporučujeme: Co s vámi provede alkohol: Průvodce v obrazech

Právě ženy však svou závislost dlouho nechtějí přiznat samy sobě,  už i s ohledem na okolí. Přitom bez reálného pohledu na vlastní problém možnost návratu zpět prakticky neexistuje. Nový postup. zvaný "krátká intervence", by mohl ženám pomoci uvědomit si situaci. 

Přiznejte si problémy s pitím

První část spočívá ve vyplnění jednoduchého dotazníku, kterým se zjišťuje, jak často a jaké množství alkoholu konzumuje, případně kolik ho vypije najednou. V druhé části jde o krátký pohovor s lékařem, zaměřený na podporu pacienta, jeho motivaci k vyhledání odborné pomoci, případně alespoň uvědomění si současného stavu a počínajícího problému s alkoholem.

Po odborném zaškolení mohou metodu podle slov MUDr. Ferdinanda Poláka, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR, využívat i jiné profese, například sociální pracovníci nebo pracovníci ve školství.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Můj muž hrozně utrácí. Je závislý na slevách

Sex je nezajímá + další lži o ženách po přechodu

Cukr není jen zlo.Tělo ho potřebuje k životu

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama