reklama

Bolest zad: 4 jednoduché triky, jak ji odstranit

Bolest zad je dnes už častější než bolest hlavy. Přitom ji jen asi z jedné čtvrtinyzpůsobuje opravdový problém či onemocnění páteře. naučte se 4 jednoduché triky!

Foto: Thinkstock

Bolest zad je dnes už častější než bolest hlavy. Přitom ji jen zhruba jednou čtvrtinou způsobuje opravdový problém či onemocnění páteře.

Pacienti, kteří trpí bolestí zad, jsou navíc stále mladší a nejedná se už jen o ty, jejich páteř a ploténky se stářím opotřebily. Nejrozšířenější skupinu tvoří lidé se špatnými návyky. Podle neuroložky MUDr. Lenky Hronzové je to hlavní příčina bolesti zad až pro 95 % dospělých. Zkuste špatné návyky proměnit ve správné a odstranit tak potíže se zády.

Dobře stát

Neznamená to vypadat jako voják při povelu "pozor". Vzpřímené držení zatěžuje páteř. Naopak, stůjte vždy v uvolněné, vyrovnané poloze. A ujistěte se, že nemáte někde stažené svalstvo. Často přešlápněte či změňte postoj.

Doporučujeme: Téma:  Páteř a klouby

Výzkumy prokázaly, že chůze ulevuje od bolestí zad. Ale pokud máte špatné držení těla, můžete si ublížit. Nenoste také tašku do posilovny, nákup nebo prostě těžké věci jen na jedné straně. Uvolněte kolena a nestahujte svaly na hýždích. Břicho naopak mírně zatáhněte. Tento postoj si nacvičte, aby byl přirozený.

Dobré boty

Nejsou to bohužel ani "jehly", ani baleríny, a kecky jedině tehdy, když mají vyvýšenou stélku. "Chodidlo plní statickou funkci tím, že vytváří správnou oporu vzpřímenému tělu. Pokud tuto funkci neplní dobře, promítne se to do celého těla, nejčastěji bolestmi hlavy, zad a dolních končetin," říká MUDr. Ljiljana Marič z Léčebných lázní Bohdaneč. Zkuste podiatrické vyšetření. Počítač  rovnou udělá tlakový snímek plosek vaší nohy a podle něj se dají vyrobit vložky. Kdo vyzkoušel, mluvil o okamžité úlevě pro záda i nohy.  

Dobře sedět

Mezi prací, surfováním po netu nebo gaučingem u televize také občas dělejte něco jiného. Vzpřímený sed znamená 140 % zátěže na páteř ve srovnání se stáním, uvolněný sed už dokonce 180 %. Pro sezení zkrátka platí zákon: hlava, ramena i boky jsou v jedné ose, chodila spočívají na zemi a nohy svírají pravý úhel k tělu. Aby se svaly uvolnily, občas se zvedněte, předkloňte se s rukama v bok a zakruťte hlavou.

Dobře se hýbat

"Velmi relaxačně působí protažení zad v předklonu i záklonu a propnutými pažemi, kdy pohybem těla ze strany na stranu opisujete tvar ležaté osmičky vsedě, nebo ve stoje. Pohyby by měly být pomalé a plynulé a zpočátku v malém rozsahu," doporučuje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Často se doporučuje jóga. A samozřejmě zhubnout, pokud máte nadváhu.

Dobré vitamíny

Každá operace je velký zásah do organismu, takže je lepší se jí vyhnout. "Využíváme léky s protirevmatickým a protizánětlivým účinkem a léky na potlačení  bolesti. Důležitou součástí  léčby je aktivní rehabilitace a  velmi vhodná je doprovodná léčba vitamíny - např. preparát Milgamma N v injekční i tabletkové  formě, která má analgetický účinek", vysvětluje neuroložka Hronzová, a dodává: "Vitaminoterapie pomáhá zvláště při uskřípnutí nervů, které je způsobeno výhřezem ploténky, nebo špatným držením těla.  Benfotiamin (unikátní v tucích rozpustný vitamin B obsažený v Milgammě N) zlepšuje  výživu nervových kořenů i periferních nervů, zmírňuje  bolesti a brnění  v končetinách a tím i pohyblivost končetin."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ženská záležitost: Nebezpečí pádu z koně

Jak se zabít v autě: 4 věci, co zvyšují nebezpečí

Antikoncepce jako zabiják žil: Na co si dát pozor

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama