reklama

Ženská záležitost: Nebezpečí pádu z koně

"Koně nezatratím, bude jezdit dál," říká Denisa po tvrdém pádu z koně. Tento typ úrazů je je téměř na 100% ženská záležitost. Hrozí poranění páteře i ochrnutí!

Foto: Isifa/Thinkstock

"Koně nezatratím, budu jezdit dál, ale už jen na těch, které znám," píše čtenářka Denisa. Určitě se na koně nikdy neposadí bez ochranného páteřního pásu a bez přilby. A bude doufat, že se jí další podobný pád vyhne. Ten jeden podle jejích slov úplně stačil.

Denisa Palmová (24)  je zkušená jezdkyně, dokonce závodí ve westernové drezuře nebo v rodeu. Když nasedala na mladého tříletého koně tedy neměla důvod si nevěřit, i když zvíře viděla poprvé. 

Tvrdý pád na měkký povrch 

"Když jsem si ho chtěla vyzkoušet, asi se mu to moc nelíbilo, běhal a vyhazoval. Spadla jsem z něj do strany a dopadla na zadek a na bok," vzpomíná Denisa už po operaci. Do nemocnice ji přivezli s rozdrceným obratlem v bederní páteři. Mohla dopadnout i hůř, ale naštěstí se jí úraz stal v pískové jízdárně, takže náraz nebyl tak tvrdý.

Po pádu Denisa okamžitě cítila bolest v bedrech. Myslela, že se jí tam jen něco skříplo a za chvíli to povolí. "Ještě jsem se smála, že tam ležím jako chcípák," vzpomíná mladá jezdkyně. Jenže po chvíli se jí už moc nedařilo hýbat, natož se postavit. Kamarádi s ní naštěstí nic nedělali, nechali ji ležet a zavolali sanitku.

Doporučujeme: Téma Úrazy a zranění

Ta Denisu odvezla do nemocnice v Hořovicích a odsud ji po důkladném vyšetření poslali do pražské Nemocnice Na Homolce. Ještě týž večer ji  operoval páteřní chirurg MUDr. Jiří Chrobok, PhD. "Denisa měla roztříštěný první bederní obratel a naštěstí nebyla zasažena mícha. V jejím případě stačila jedna operace, při které jsme její páteř stabilizovali za pomoci implantátu a čtyř šroubů."

Nebezpečí v sedle

Doktor Chrobok z Neurochirurgického oddělení  Nemocnice Na Homolce operuje páteře již 30 let. Ze svých začátků si nepamatuje, že by řešil jakýkoliv případ poraněné páteře po pádu z koně. Zato v posledních 10 letech těchto úrazů prudce přibývá. A co je zajímavé - téměř 100 % takto zraněných pacientů tvoří ženy.

"O tom, kdo si pořídil koně, kdo na něm jezdí, nebo o tom, kdo z něj spadl, slyším každou chvíli. Moje dobrá kamarádka se zabila po pádu z koně, neteř mého přítele také takto ztratila život - spadla z koně, a ten ji pak ještě velký kus za sebou táhl za nohu, zachycenou ve třmenu," říká doktor Chrobok. "Během jednoho víkendu jsem nedávno operoval hned dvě ženy, které si při pádu z koně rozdrtily páteřní obratle. Stále mluvím o ženách, protože se mi ještě nestalo, že bych musel ošetřovat z koně spadnuvšího muže."

Co hrozí při pádu z koně

Nejohroženější  jsou při pádu z koně  krční  nebo bederní část páteře, málokdy si ženy poraní páteř v hrudní části. Záleží na mechanismu pádu:

  • pokud žena přeletí přes koně při jeho prudkém zastavení a dopadne na hlavu, nebo pokud se při jízdě prudce udeří do hlavy o větev, hrozí posun nebo zlomení krčního obratle, případně zhmoždění páteře. Tato poranění jsou vysoce riziková, protože při současném poškození míchy, probíhající v těchto místech páteřním kanálem, hrozí úplné ochrnutí.
  • jezdkyně naštěstí většinou padají na hýždě nebo na bok a zraněna pak bývá bederní páteř. Pokud by byla zasažena i mícha, je nebezpečí ochrnutí dolní poloviny těla.

Příznaky zlomených obratlů

Pokud je bolest po pádu slabá a nijak nebrání v pohybu, obvykle se jedná jen o naražení. Poranění bederních páteřních obratlů se projevuje silnou, intenzivní, krutou bolestí v zádech, která, pokud se postižený může hýbat, činí přesto pohyb téměř nemožným. Podobně zlomeniny krčních obratlů vyvolávají obrovskou bolest za krkem, na šíji i mezi lopatkami, která může vystřelovat do hlavy, ramen, rukou, někdy se objevuje mravenčení v prstech (tzv. parestezie).

"Existují lidé, kteří mají zúžený páteřní kanál, ať už geneticky, nebo sekundárně vlivem degenerativních procesů v páteři. Ti jsou náchylní ke zhmoždění, neboli kontuzi míchy i při banálních úrazech páteře," doplňuje doktor Chrobok. Může se u nich proto stát, že i po nezávažném pádu na krátký čas - třeba jen 5-10 sekund - ochrnou, protože dojde ke krátkodobému funkčnímu přerušení míchy. Poté se hybnost obnoví a tito lidé okamžitě začnou pociťovat mravenčení v prstech.

První pomoc po úrazu páteře

I když jezdkyně po pádu z koně na hýždě či bok může přes silnou bolest hýbat nohama a pravděpodobně by vstala a mohla nastoupit do auta, nedovolte jí to! "Musí se počítat s tím, že může být zlomený nebo i na mnoho částí rozdrcený bederní obratel. Kostní úlomky z něj by se při jakémkoliv pokusu o pohyb, sed či chůzi mohly posunout do páteřního kanálu a utlačit či nevratně poškodit míchu," varuje před horlivým laickým odvozem do nemocnice doktor Chrobok. Poraněnou jezdkyni je třeba nechat co nejpohodlněji ležet na zemi na místě pádu a přivolat záchrannou zdravotní službu.

Pokud pacienta se zraněnou páteří zachraňují laici, měli by jej na lehátko přenášet čtyři, aby zamezili pohybům páteře. Profesionální záchranáři jsou vybaveni speciální podložkou, kterou pod pacienta podsunou a na ní ho již ve dvou přemístí na vzduchem naplněné lůžko.

Co zmírní následky pádu

Jednoznačně to jsou ochranné pomůcky, tedy jezdecká přilba a speciální pás, chránící páteř. Pád může mít menší následky i v případě, že jezdkyně spadne do měkčího materiálu, který zmírní náraz - nejbezpečnější je asi písek na jezdeckých tréninkových okruzích.

V ČR existuje 18 páteřních center, splňujících kriteria České spondylochirurgické společnosti pro provádění operací a stabilizací páteře. K tomuto kontaktu slouží takzvané metropolitní PACS, jejichž prostřednictvím elektronicky odesílají do specializovaného centra snímky poraněné páteře.

Páteřní chirurg se na ně podívá a telefonicky zkonzultuje stav. Poté rozhodne, jestli je třeba pacientku přesunout do specializovaného centra k operaci a jak je tato operace naléhavá  - zda stačí převoz sanitkou, nebo raději vrtulníkem. Někdy jsou zapotřebí dokonce dvě operace - jedna klasicky zády, druhá dokonce přes břicho! Celková rehabilitace trvá dva až tři měsíce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vražedné přilby: Schumimu nepomohla, pomůže vám?

Endometrióza: Ničí život, ale dá se jí zbavit bylinami

Jak omladit přirození? Modelace genitálií bez operace

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama