reklama

Bolest hlavy až po sexu? Pozor, varuje před mrtvicí

Bolest hlavy před sexem bývá jen výmluvou. Jenže co když vás hlaví bolí při sexu nebo po něm?

Foto: Žena

"Dnes ne, miláčku, bolí mě hlava." Tato věta není jen otřepanou výmluvou. Tuto potíž znají i ti, kteří se milostným radovánkám oddávají plnými doušky. Navíc muže tato bolest hlavy postihuje až třikrát častěji než ženy!

Podle britské Mezinárodní společnosti pro bolest hlavy (International Headache Society) má s tímto problémem nějakou zkušenost až 98 % populace. Dohromady existuje asi 360 různých druhů bolestí hlavy. Jednou z kategorií je právě bolest vázaná na sexuální aktivitu (tzv. koitální cefalea).

Rozhodně nepodceňovat!

Jedná se o potíž vznikající během sexu, obvykle při vystupňování vzrušení, před orgasmem nebo též po něm. Mezinárodní společnost pro bolest hlavy hovoří o dvou typech těchto obtíží. Jeden vzniká postupně jako tupá bolest hlavy horšící se s rostoucím sexuálním vzrušením.

Doporučujeme: Muži také předstírají orgasmus. Prý aby neurazili

Druhý typ přichází obvykle najednou, prudce spolu s orgasmem. Zpravidla se jedná o bolesti nezávažné, bylo by ovšem chybou je bagatelizovat. Může totiž jít i o jiné, daleko podstatnější problémy, které musí být vždy vyloučeny - je tedy nutné tyto stavy nepodceňovat a vyhledat lékařskou pomoc.

Čeho se lze obávat?

  • krvácení do mozku
  • nádoru mozku
  • zánětu mozku
  • vážného onemocnění krční páteře

Kritický věk

V nejrozsáhlejší studii, provedené na německé univerzitě v Münsteru, vědci zjistili, že bolesti hlavy vázané na sex obvykle trvaly několik týdnů a poté spontánně odezněly. Mnozí pacienti již pak nikdy žádné další podobné útrapy nezažili. Přesto odborníci zaznamenali případ člověka, který prodělal téměř 200 takovýchto atak. Vědci též přišli se závěrem, že těmito bolestmi trpí převážně muži ve věku 20-25 let a dále pak mezi 35 a 45 lety.

Příčina je zatím záhadou

V současné době se zatím přesně neví, proč tyto bolesti vznikají. Pravděpodobně mohou být ale spuštěny adrenalinem, který se vyplavuje do krevního oběhu během intenzivní fyzické aktivity, tedy také při pohlavním styku.

Tato oblast stále není dostatečně probádána a bude zapotřebí provést ještě řadu studií, které zodpoví spoustu otázek - mimo jiné proč někdo dostane jen jeden záchvat bolesti za život a někoho provází tyto problémy řadu let. Důležité ale je, že máme v současné době k dispozici účinnou léčbu.

Pomoc existuje

Pokud se vás tento problém týká, rozhodně to neznamená, že byste měli skoncovat s milováním. Existují léky, které na tyto potíže působí velice efektivně. Pacientům pomáhají například preparáty ze skupiny betablokátorů, léků používaných nejvíce v kardiologii (např. na snižování krevního tlaku).

Další možností jsou přípravky patřící k nesteroidním protizánětlivým lékům, například indometacin. Alternativním řešením můžou být dle odborníků i méně namáhavé polohy při pohlavním styku.

(mic)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nesnáším sex, ale bojím se to přiznat nahlas

Nepouštějte sprchu na tvář! Hrozí nebezpečné nákazy

I hezké holky chrápou. Ale neměly by!

reklama
Doporučené recepty
    reklama