reklama

Nepouštějte sprchu na tvář! Hrozí nebezpečné nákazy

Ve vododvodních potrubích českých měst žijí nebezpečné a zákeřné organismy. Legionela je jen jednímu z nich.

Foto: Thinkstock

V Praze už zase chodí lidé pro vodu k cisterně. V teplovodním potrubí se skrývá nebezpečný mikroorganismus,  který způsobuje tzv. leginářskou nemoc. Takových případů bude zřejmě přibývat - vodovodní potrubí je je ve špatném stavu, staré a nepřehledné, a může skrývat nejrůznější překvapení. Nejen v Praze.

V květnu to byl průsak kanalizace do vodovodu, kdy onemocnělo více než čtyři tisíce lidí. Teď jde o bakterii Legionella pneumophila, jejíž počet stonásobně překročuje doporučenou hodnotu.

Jsou všude a strašně rychle se množí

Pokud má legionella přiznivé podmínky - a to ohřívané vodě má - množí se neuvěřitelnou rychlostí. Pokud by v 1 ml byla 1 bakterie, po čtyřech hodinách tam budou bakterie dvě a po 72 hodinách tam bude již 262 144 bakterií. Ano, v jediném mililitru...

Při teplotách nižších než 20 °C se sice nerozmnožuje, ale může se ponořit do "spánku". V něm přetrvá tak dlouho, než se voda opět zahřeje. Rozmnožovací perioda této bakterie jsou právě ty čtyři hodiny. K infekci dojde běžným vdechnutím do plic nebo polknutím nakažené vody.

Doporučujeme: Letní sprchy skrývají děsivou bakterii

Legionella může být člověku smrtelně nebezpečné, když se kapénkami dostanou do plic pomocí tzv. aerosolů. Právě to se děje prostřednictvím mikrokapének při sprchování! Proto odborníci varují před mytím hlavy a obličeje, a zvlášť připomínají, aby se voda nedostala do úst, očí, uší a nosu.

Antibiotika nepomáhají

Tato pravidla se však jako prevence mohou hodit každému a kdekoliv. Všechna potrubí, která vedou teplou vodu, totiž osídlila pestrá směs děsivých a nesmírně odolných bakterií, které nás mohou potenciálně připravit o život. Žijí a množí se ve vodním prostředí při teplotě 20 - 45 °C. Jde například o MRSA, E.coli, salmonela nebo klostridie.

Souhrnně se jim říká nemocniční bakterie a patří k postrahům nemocnic, protože se roznáší teplovodním vedením a zabíjejí pacienty. Existují však kdekoliv - a právě proto jsou tak nebezpečné. Prakticky proti nim neexistuje léčba, protože bývají odolné vůči antibiotikům. Ze stejného tepla a vlhka ve starých rourách ke nám často připlují i zákeřné mykobakterie.

Další nemoci "ze sprchy"

Kašlete, jste unavení a zchvácení? Možná to máte ze sprchy. Stoupající obliba sprchování možná stojí za nárůstem nebezpečných plicních infekcí, které se šíří světem jako lavina. Rizikem je hlavně pustit si vodu rovnou do tváře.

Přečtěte si: Vyžeňte bakterie: Tipy, jak udržet domácnost čistou!

Nákaza, způsobená  zákeřným mikroorganismem Mykobakterium avium,  se projevuje se trvalým kašlem, dýchavičností a únavou, která pokračuje až celkovou slabostí a pocením.

Tyto příznaky často své nositele pořádně vyděsí. Působí totiž jako symptomy rakoviny nebo třeba tuberkulózy, která se po letech v útlumu zase vrací i do vyspělých zemí, třeba s imigrantskou vlnou. Tyto infekce však mají na svědomí tzv. mykobakterie, které se mohou skrývat právě ve sprchových hlavicích nebo vodovodním potrubí. Navíc jsou rezistentní k dezinfekčním prostředkům.

Nepouštějte si vodu na obličej

"Pokud si ihned po spuštění sprchy necháte proudit vodu do tváře, můžete dostat zásah obrovským množstvím nebezpečných mikroorganismů," vyplynulo z nedávného britského průzkumu. Podle něj se při sprchování rozptýlí bakterie do vzduchu a je velmi snadné vdechnout je hluboko do plic.

Ze závěrů studie vyplývá, aby lidé se sníženou imunitou používali kovové sprchové hlavice a často je měnili. Pro všechny však platí, že je dobré udržovat sprchu v čistotě a nechat vodu chvíli odtéct.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bakterie v koupelně: Můžou za ně hlavně vaše (zlo)zvyky

Jak se liší sexuální praktiky mezi národy?

Pozor na nemoc od koček: Mění mozek i chování

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama