reklama

I hezké holky chrápou. Ale neměly by!

Chrápe 30 % českých žen, a většinou se za svůj problém stydí. Jak ho lze řešit, aby netrápil a neškodil?

Foto: Thinkstock

Hlasité zvuky nesoucí se z ložnice obvykle ukazují na zdravý sexuální život partnerů. Tedy alespoň do chvíle, než začnou připomínat motorovou pilu. Ale pozor! Než ukážete prstem na muže, podívejte se na poslední výzkumy, které ukazují, že  pravidelně chrápe až 30 % žen!

Dámy nechrápou. Nikdy! Jediné, co prý můžete slyšet, je jemné a tiché oddechování těchto spících andělů. Pouze tedy s jedinou výjimkou, a tou je reálný život. Právě v tom můžete třeba právě vy ležet se zakloněnou hlavou a otevřenými ústy vydávat zvuk, za který by se nemusel stydět ani stokilový chlap. A to nemusíte být ani kuřák, ani alkoholik, ani mít velkou nadváhu. Dámské chrápání je však stejné tabu, jako inkontinence nebo frigidita. Není ale proč se stydět - řešení existuje!

V čem to vězí?

Chrápání je většinou způsobeno tím, že vzduch v dýchacích cestách naráží na překážku, kterou rozechvěje. Tou může být snížené měkké patro, rozšířená tkáň v nosohltanu nebo zhoršená nosní průchodnost vzniklá opět povolenou tkání či nachlazením. Ohrožuje zdraví člověka tím, že se v noci vícekrát budí. Ať už se probudí sám od sebe, nebo jej ruší ostatní mlaskáním či třesením, je unavený a malátný.

Doporučujeme: Chrápání je bezohledné: Může zničit vztah i život

Kromě toho je chrápání nebezpečné tím, že představuje zvýšené riziko úmrtí na srdeční infarkt a vznik vysokého krevního tlaku. A v neposlední řadě narušuje partnerský vztah.

Odborníci potvrzují, že chrápání není u žen ničím neobvyklým. U  2 % žen ve věku 30-60 let  (a u 4 % mužů) je však jeho příčinou  patologické zúžení dýchacích cest (měkké patro, patrové mandle, za kořenem jazyka). Někdy se stejně jako u dětí zkouší řešit problém odstraněním krčních a/nebo nosních mandlí.  V 70 % případů chrápání je dědičná záležitost.

Když je spánek nebezpečný

Trpí-li člověk spánkovou apnoe, dochází u něj ve spánku k desetivteřinovým až minutovým zástavám dechu. "Kvůli nim klesá hladina kyslíku v krvi, což vede k nedostatečnému okysličení orgánů. Z toho plynou vysoká zdravotní rizika jako časté zástavy dechu s vyšším výskytem onemocnění srdce, vysokým tlakem, infarktem, cukrovkou a mrtvicí," uvádí MUDr. Petra Samková.

Dechová zástava ve spánku "nutí" mozek vysílat signály k uvolnění dýchacích svalů. Kvůli této mozkové činnosti se člověk dostává více než 10x za hodinu do polospánku. Po probuzení se necítí odpočatě, ale trpí únavou, vyčerpáním a vyšší mírou stresu. Vše dohromady vede k častějšímu riziku nemocí popsaných výše, ale také k poruchám v sexuálním životě. 

Přijďte se vyspat

Současná medicína však nabízí možnosti jak toto zdravotní riziko řešit. Na počátku je nutná diagnostika, která prozradí, o jakou formu chrápání se jedná. Následuje stanovení diagnózy a určení následných možností léčby. "Měření probíhá ve spánkové místnosti, v níž je kromě postele speciální přístroj, který sbírá data o spánku minimálně 10 hodin a přitom vyhodnocuje dechovou křivku," vysvětluje odbornice Petra Řehořková, která s metodou pracuje.

Přístroj pozná stavy apnoe, změří délku jejich trvání a frekvenci, měří tepovou frekvenci, sleduje dýchání a další události. Vše průběžně vyhodnocuje pomocí takzvané dechové křivky. Podle odborníků by měl spánek probíhat co nejvíce jako v běžných domácích podmínkách - tedy bez léků na spaní, ve vlastním pyžamu, ve tmě bez rušení jakýmkoli blikáním či hlučením přístroje. 

A jaká vás čeká léčba?

Podle diagnózy se stanoví léčba. Buď podstoupíte jednoduchý estetický zákrok laserem, ve vážnějším případě přijde na řadu radiofrekvenční termoterapie nebo plastická chirurgie. Pokud chrápání způsobují jiné části dýchacího ústrojí než hltan a měkké tkáně v dutině ústní, řeší se odstraněním mandlí, plastikou nosních přepážek či měkkého patra. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co pomůže na chrápání? 9 triků, které fungují´

Jak se liší sexuální praktiky mezi národy?

Pozor na nemoc od koček: Mění mozek i chování

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama