reklama

Alzheimer straší všechny: Koho čeká a kdo mu unikne?

Alzheimer není taková legrace, jak by se zdálo z různých vtipů. Naopak. Koho čeká a kdo mu unikne?

Foto: Isifa/Thinkstock

Alzheimer není taková legrace, jak by se zdálo z různých vtipů. Naopak. Koho čeká a kdo mu unikne?

Podle nové britské studie může mít tato nemoc souvislost s jedovatými pesticidy, kam patří hlavně dříve velmi rozšířené DDT. Zkoumaní pacienti měli v těle čtyřnásobné množství této látky než zdraví lidé. Jak se do jejich organismu dostal, když ve většině zemí je jeho používání v zemědělství zakázáno od 70. let - v ČR od roku 1974?

Daň z globalizace obchodu?

DDT se přes zákazy využíval dál k jiným účelům, třeba k hubení vší. Dodnes se masově uplatňuje v rozvojových zemích. Je totiž jednou z nejúčinnějších zbraní proti malárii, která efektivně hubí přenašeče nemoci - komára Anopheles. Odtud se může dostat i jinam.

To by vysvětlovalo i fakt, že se čím dál častěji objevují případy tohoto onemocnění i v mladších věkových kategoriích než nad 60 let, jak bývalo "běžné" dřív.

Doporučujeme: Téma: Mozek

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění, které mění látkovou činnost mozku. K průvodním projevům patří především ztráta paměti a návyků, vyhasínání osobnosti, neschopnost komunikace a vyjádření svých potřeb, svalová atrofie a patologické hubnutí, ztráta mobility a neschopnost koordinace pohybů nebo ztráta časové a místní orientace. Statistiky říkají, že chorobou v ČR trpí až 80 tisíc lidí.

Demence už v mládí

Alarmující přesun výskytu choroby mezi mladší ročníky potvrzují i zástupci sítě Alzheimercentrum, která se na péči o nemocné v České republice specializuje. Podle odborníků jsou na vině kromě genů také stres, přepracování a následná nedostatečná regenerace tkání v mozku.

"V ohrožení jsou zejména lidé, kteří vykonávají profese náročné na lidskou psychiku, a sice lékaři, bankéři nebo vysoce postavení manažeři. Dlouhodobé přetěžování mozku, nadměrný stres a málo regenerace - tento "koktejl" může spolu s dalšími vlivy spustit u jedinců s genetickými předpoklady rozvoj Alzheimerovy choroby," říká MUDr. Slavomír Pietrucha, odborník na Alzheimerovu chorobu a lékař Alzheimercentra.

Náš tip: Chodíte pomalu? Čeká vás demence

U mladších pacientů je problematické jednak včasné odhalení této "stařecké" nemoci, její rychlejší postup a také odlišný průběh onemocnění, zastihne-li člověka v produktivním věku. Odborníci však varují, že u mladších pacientů je nástup nemoci agresivnější než u seniorů.

Jak nemoc poznat?

Navíc prvním symptomům totiž často nikdo nevěnuje dostatečnou pozornost. Lékaři většinou nepředpokládají, že by se mohlo jednat o některou z forem demence. Ojedinělé tak nejsou situace, kdy nějakou dobu trvá, než je nemoc správně diagnostikována.

"Před časem jsme do Alzheimercentra přijali 37letou klientku, která měla dceru na střední škole. Scénář byl bohužel podobný jako v jiných případech mladých pacientů. Onemocnění nebylo diagnostikováno včas, příznaky se přehlížely, a když byla konečně stanovena diagnóza, nebylo pro klientku kromě poskytnutí kvalitní péče a sledování postupu onemocnění možné již nic udělat," říká ředitelka Alzheimercentra Jaroslava Jůzová.

Zůstaňte aktivní!

"Zdravotní stav klientky se zhoršoval velmi rychle a během krátké doby se u ní rozvinulo pokročilé stádium Alzheimerovy choroby. Klientka přestala poznávat manžela, který se o ni přestal zajímat, i dceru, která situaci nesla velmi těžce a neuměla se s ní vyrovnat. Milovaný člověk, na kterého se mohla vždy spolehnout, o ni najednou pečovat nedokázal. Naopak, sám potřeboval péči a choval se tak, jak by se od maminek neočekávalo." dodává Jaroslava Jůzová.

Alzheimerova nemoc způsobuje neschopnost vykonávat běžné každodenní činnosti. Prozatím je nevyléčitelná, její průběh však můžeme ovlivnit způsobem života, který vedeme již před vypuknutím onemocnění.

U lidí s aktivním životním stylem a bohatým duševním životem je průběh choroby pomalejší. Mozku prospívá také učení se novým věcem, luštění křížovek, hraní her náročných na pozornost, četba, cestování a fyzická aktivita. Nežádoucí je naopak nečinnost, deprese či pití alkoholu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Jak vám funguje mozek?

Vyplachujte nos solí. Zaženete rýmu, chřipku i alergii

Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama