reklama

Tloustne se z topení. Uberte a uvidíte!

Nový objev přispěl k rozluštění záhady, proč přes zimu tak snadno tloustneme. Jenom jídlem to totiž není!

Foto: Isifa/Thinkstock

Nový objev přispěl k rozluštění záhady, proč přes zimu tak snadno tloustneme. Jenom jídlem to totiž není!

Venku mrzne, až praští, takže doma chcete mít příjemně teploučko. Pokud to pro vás znamená víc než 19 °C,  vystavujete se nebezpečí, že přiberete.

Magická hranice výdeje energie

Podle nizozemských vědců z Lékařského centra Univerzity v Maastrichtu vyšší teplota v domácnostech, úřadech a nemocnicích sice poskytuje komfort, ale nenutí tělo spalovat kalorie, aby si udrželo teplotu. Teplo (nejen) domácího krbu tak může přispívat k obezitě. Chladnější prostředí, v jakém žili i naši předkové, však mění energetickou bilanci do mínusu a může pomoci zhubnout.

Doporučujeme: Téma: Tloustnutí

Magickou hranicí je podle vědců právě oněch 19 °C, které by většina z nás považovala za hodně studený odchov. Je známo, že  tloustneme tím, že přijímáme víc energie, než jí vydáme. Jenže při uvedené teplotě musí organismus energii vydávat, aby se zahřál.

Hubněte chladem!

Podle studie, zveřejněné v odborném periodiku Trends in Endocrinology and Metabolism, lidé dnes tráví až 90 % času pod střechou. Zároveň tím však také minimalizují výdej energie, který je nezbytný pro kontrolu tělesné teploty.

Doktor Wouter van Marken Lichtenbelt uvedl pro BBC, že energetický výdej se v mírném chladu zvyšuje o šest procent, což v dlouhodobém měřítku může znamenat výrazný rozdíl. A pokud k tomu přidáme trochu pohybu (pokud možno venku, kde je ještě chladněji) a změn v jídelníčku, může to podle něj znamenat dokonce opravdu zásadní posun.

Účinky hnědého tuku

Vědecká senzace však má své odpůrce: mnozí odborníci namítají, že v chladu máme větší potřebu jíst, zatímco teplo chuť na jídlo snižuje.

Tam Fry z britského Národního fóra proti obezitě však tyto námitky rázně vyvrací: "Chladnější okolní prostředí vyvolává aktivitu  zásob hnědého tělesného tuku, které dokáží vyvinout 300x více tepla, než kterýkoliv jiný orgán. Jde o přirozený zdroj tepla."

Tento druh tělesného tuku, který je uložen výhradně v hrudníku, pomáhá udržet teplotu u novorozenců a zahřívá i dospělé, čímž spaluje energii. "Že přitom ztrácíme váhu, je už jen takový bonus.  Prostě otočte knoflíkem ústředního topení dolů a uvidíte!" slibuje Tam Fry.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co se děje v těle, když ztloustneme? Masakr!

Šílené diety: Hormony, tasemnice i operace jazyka

Dieta podle krevních skupin

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama