reklama

7 věcí, ze kterých postupně zhloupneme

Všude je tolik informací, ale že by to lidstvu nějak prospělo? Spíš se zdá, že lidé jsou čím dál ... řekněme méně chytří.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jak se jmenuje ta ulice? Kdo natočil tenhle film? Kde jsme to byli loni na dovolené? Jestli si často dáváte podobné otázky, pak jste i vy důkazem tvrzení vědců, že z moderních technologií se hloupne.

Odpovědi totiž hledáme na internetu místo ve své hlavě, a mozkové funkce, určené k ukládání, vybavování a používání informací bez tréninku postupně ochabují. K prázdnu v hlavě vedou každodenní maličkosti. Tím spíš, že takových věcí,  které prokazatelně vedou k hloupnutí, je kolem nás spousta. A my se do nich dokonce s nadšením vrháme.

Technologie

Podle zkoumání z Kolumbijské univerzity se spoléháním na internet dobrovolně vzdáváme části své vlastní mozkové kapacity. Časem si pak už nedokážeme zapamatovat vůbec nic. Další studie dokonce prokazují, už pouhé vibrování telefonu významně narušuje soustředění a schopnost používání mozku. A zírání na vlastní profil na Facebooku snižuje motivaci pustit se do důležitější práce. Což je ještě mnohem horší, než že nám žere čas.

Doporučujeme: 8 věcí, které zabíjí váš mozek: Nepřikrývejte se

Chudoba

Zní to nespravedlivě, ale bohužel je to tak. Vědci zjistili, že stres vyvolaný strachem z nedostatku peněz snižuje IQ až o 13 bodů. Není divu, že pak lidé dělají nesprávná rozhodnutí - třeba že si berou další půjčky, které je časem mohou stáhnout do spirály dluhové pasti.

Sledování bulváru

Neškodná zábava? Jak se to vezme. Všechno, co vnímáme, má vliv na naše emoce a chování, i když si to třeba neuvědomujeme. Jevu se říká "media priming", tedy podvědomé mediální instruování. Česky bychom mohli říct mediální masáž. Normy z realityshow, "lidové zábavy" a zpráv o údajných hvězdách šoubyznysu pak převádíme do každodenního života. Totéž bohužel platí o lidech z našeho okolí, protože ....

... hloupost je nakažlivá

Čím omezenější jsou lidé kolem vás, tím pravděpodobněji rezignujete na nějaké vyšší cíle i vy - v práci, v osobním rozvoji, dokonce i ve vztazích. Podle odborníků jde o důsledek naší "zvířecí" podstaty. Máme totiž tendenci zapadnout do tlupy a pokud možno nevybočovat z řady. Psycholog Trevor Blake upozorňuje, že podle výzkumu také stačí denně půl hodiny negativních podnětů a neurony z mozku začínají doslova mizet. Zhorší se tak krátkodobá paměť, prostorová orientace a schopnost řešení problémů.

Přečtěte si: Nové výzkumy mozku odkrývají jeho záhady

Přetěžování

Může, ale nemusí souviset s technologiemi. Když nás neustále zahlcují informace a úkoly, které vykonáváme současně, nemůžeme se pořádně soustředit ani na jedno z nich. Trpí opět paměť a výkon. Stejný výsledek ale může mít podle studií už i pouhý rušný život, třeba bydlení v hlučném velkoměstě. Příliš mnoho podnětů znamená otupění. Mozek nestíhá všechny zpracovat a většinu z nich pak raději vytěsní. V anonymitě velkých shluků lidí (platí i pro kancelářské openspacy) také snadno dochází k úpadku komunikačních schopností.

Žvýkání

Věda dosud nezjistila přesné příčiny, ale žvýkačky poškozují mozek. Podle studií z britské Cardiff University se lidem po častém žvýkání zhoršuje krátkodobá paměť jak v oblasti určování pořadí předmětů, tak v jejich pojmenování. Zdá se, že kritika paní učitelky z ZŠ o tom, že "přežvykuje jenom kráva" měla pravdivé jádro.

Tím se dostáváme k dalším škůdcům, které nás mohou připravit o podstatnou část mozkové kapacity. Je to bohužel:

Jídlo

Cukr: I když mozek "jede" na cukr, bílý cukr a výrobky z něj nesvědčí nejen postavě, ale ani jemu. Jednoduché cukry při dlouhodobé konzumaci vyvolávají neurologické problémy a ovlivňuje paměť a učení nových věcí. Lepší je získávat cukr ze složitých sacharidů. Vyplatí se tedy omezit nejen bílý cukr, ale i trvanlivé pečivo, výrobky s glukózo-fruktózovým sirupem a s fruktózou. Místo obyčejných obilovin vybírejte celozrnné výrobky, které mají schopnost zpomalit stárnutí cév.

Alkohol: Stejně jako po dlouhém večeru i při dlouhodobém popíjení váš mozek zahalí to, čemu psychologové říkají alkoholický opar. Jak název napovídá, člověku jakoby mysl zahalil mrak, bránil mu v jasném uvažování a omezil i paměť. Pokud kombinujete drinky s kouřením, mozek degraduje o 39 procent rychleji.

Fast Food: Studie z University of Montreal dokázala, že "rychlé občerstvení" může opravdu rychle měnit chemické pochody v mozku, a spustit symptomy, typické pro depresi a úzkostné stavy. Na pokrmy s vysokým obsahem tuku se také snadno vypěstuje závislost, a když s nimi přestanete, objeví se abstinenční příznaky. Tato jídla snižují hladinu dopaminu, který se řadí mezi hormony štěstí. Dopamin však taky ovlivňuje rozumové schopnosti: učení, motivaci a paměť. Pozor tedy na smažené, grilované, hotové. Zpracované maso - uzeniny, salámy, paštiky, párky a podobně - je také lepší nechat v obchodě.

Trans tuky: Způsobují celý řetěz zdravotních problémů od chorob srdce včetně hrozby mrtvice přes zvýšený cholesterol až samozřejmě po obezitu. Také zpomalují mozek a ovlivňují rychlost reakcí. Dokonce také způsobují procesy podobné Alzheimerově chorobě tím, že zužují cévy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 věcí o mozku, které vědci zjistili v roce 2015

Virus zika: Možná se šíří i sexem

Konkrétně: Které špatné emoce vyvolají chorobu?

reklama
Doporučené recepty
    reklama