reklama

8 věcí, které zabíjí váš mozek: Nepřikrývejte se

Tady je 8 věcí, které zabíjí váš mozek. Pozor na přikrývku!

Mozek je ovlivňován mnoha faktory. Přemýšleli jste někdy nad tím, kterých 8 věcí pomalu, ale jistě zabíjí váš nejdůležitější orgán?

Duševní zdraví, říká se, je důležitější než samotná fyzická kondice. Jak tedy podporovat funkci mozku? Pro začátek postačí, když si společně uvědomíme, co naší hlavní centrále nedělá dobře.

Ve znečištěném ovzduší vám to nemyslí

Mozek spotřebuje značné množství kyslíku, aby správně fungoval. Ale v dnešní době jsme neustále vystavováni znečištěnému ovzduší. Mohou za to vozidla či prach z průmyslové výroby. U lidí z větších měst, pak může dojít k častým bolestem hlavy a poruchám krátkodobé paměti. Dlouhodobější dýchání znečištěného vzduchu zapříčiňuje trvalejší změny na mozku.

Z nedostatku spánku se hloupne

Během spánku celé naše tělo regeneruje, včetně mozku. Dlouhodobý nedostatek může způsobovat poškození nejdůležitějšího orgánu. Tělo nemá čas vyrobit nové mozkové buňky a ty staré ztrácí schopnost správně komunikovat s nervovými buňkami. Další důvod, proč lékaři doporučují minimálně sedm hodin spánku.

Návštěva fastfoodů vás připraví o rozum

Co si myslíte, že se stane, když buňky nedostanou potřebné živiny? Občasné zahřešení nemá tak fatální následky, jako když je fastfood vaším druhým domovem.

Čtěte také: Dětský mozek funguje lépe než dospělých!

Mozek potřebuje palivo, aby správně fungoval, a tím se myslí skutečné živiny, ne smažený tuk. Pokud tedy holdujete nezdravému stravování a svému tělu nedodáváte potřebné živiny, vaše mozkové buňky začnou hladovět a pomalu odumírat.

Alkohol a cigarety zabíjí mozkové buňky

Kromě toho, že způsobují rakovinu, srdeční choroby a nesčetné množství dalších onemocnění, nové studie ukazují, že mají vliv na správnou funkci mozku.

Na rozdíl od alkoholu, sloučeniny v nikotinu nepoškozují mozkové buňky přímo, ale způsobují další neurologické problémy, včetně roztroušené sklerózy. Dlouhodobá konzumace alkoholu může za dočasnou chemickou nerovnováhu, která vytváří strukturální změny mozku. U alkoholiků bylo prokázané, že jim tento zlozvyk zmenšuje objem mozkovny.

Nesnídáte? Chyba!

Pokud vynecháte snídani, budete mít nízkou hladinu cukru v krvi a také nízkou zásobu živin do životně důležitých orgánů a mozek z toho nevyjímaje. Věřte tedy, že vaše matka měla pravdu, když vás nutila snídat.

Když se vám ráno podaří do těla dostat něco dobrého a zdravého, budete mít po celý den dostatek energie a lépe zvládnete náročnou práci. Vaším cílem je nadopovat do sebe proteiny a vitaminy, to je správná kombinace pro potřebnou sílu a duševní výkonnost.

Trénujte mozek

Už jste někdy uvažovali nad tím, proč všichni géniové hrají šachy? Mozek funguje podobně jako svaly. Pokud ho neprocvičujete, časem ochabne. Naučte se hrát scrabble, řešte hádanky, čtěte, tím stimulujete svůj nejdůležitější orgán. Správný trénink z vás udělá nadupanou mozkovnu!

Nepřecpávejte se, zblbnete

Ne každý si to uvědomuje, ale přejídání způsobuje více problémů než jen obezitu. Vysoký cholesterol ucpává cévy, a tím se omezuje přísun kyslíku a živin do životně důležitých částí těla, včetně mozku. Zkuste své stravovací návyky přizpůsobit tak, abyste snížili cholesterol. Pozor také na zadržování vody v těle, spolu s ní se v organismu usazují toxiny.

Nepřikrývejte si hlavu

A jedna zajímavost na závěr. To, že mozek potřebuje dostatečné množství kyslíku, jsme si už vysvětlili. Ale věděli jste, že s tím mohou mít problém hlavně děti? Rádi se schovávají pod peřinu a často tak usnou. Zatímco spí, zvyšuje se množství oxidu uhličitého, který vydechují. Tím se snižuje hladina kyslíku, což může poškozovat správnou činnost mozku.

Náš tip: TEST: Jak vám funguje mozek?

To platí i pro dospělé. Během spánku si zajistěte dostatečný přísun čerstvého vzduchu, aby vaše tělo nemuselo brát z toho, co v noci vydechujete.

Co podle vás ještě může za to, že nám odumírají mozkové buňky? Jak trénujete svůj mozek? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Domácí hranolky ze zeleniny. Překvapí vás chuť

Co s vámi udělá každodenní šálek kávy?

Chcete levně cestovat? Víme, jak a kde ušetřit

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama