reklama

12 úplně nových věcí o mozku

Mozek patří mezi nejtajemnější orgány člověka. Objevili jsme pro vás několik faktů, které vás určitě překvapí!

Foto: Profimedia.cz

Mozek patří mezi nejtajemnější orgány člověka, skládá se z miliard neuronů. Je základnou tělesných a duševních pochodů svého majitele, jeho osobnosti, myšlenek, pocitů. A letošek je zasvěcen právě jemu - rok 2014 byl totiž vyhlášen Rokem mozku.

"Lidský mozek je jedinečnou, nenahraditelnou a ne zcela probádanou strukturou, která může být postižena řadou závažných poruch. Naším cílem je zvýšit informovanost veřejnosti o nemocech, které mozek postihují, a odhalit lidem, co vše umíme v současné době rozpoznat a  léčit," uvedl prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc., předseda České neurologické společnosti (ČNS).

Objevili jsme pro vás několik faktů o mozku, které vás určitě aspoň zaujmou, když ne přímo překvapí!

Muži, energie a hloupnutí

* U mužů je mozek asi o 10 % větší než u žen, ale nemá to nic společného s intelektem. Jen pomáhá mužům lépe ovládat jejich odlišná těla. Z neurologického hlediska to však znamená, že ženy mají vyšší tendenci k poruchám nálad. Muži za častěji trpí ADHD a poruchami řeči.

 * I když představuje  jen zhruba 2 % váhy lidského těla, dokáže spotřebovat 20 % přijaté energie. Informace v něm sviští rychlostí, která má značný rozptyl - od 0,5 m/s až po 120 m/s.  Pokud vám hned nějaký fakt nenaskočí, není to vaše vina - to si jen neurony dělají, co chtějí.

Doporučujeme: Téma: Mozek a jeho schopnosti

* Čím víc používáte internet, tím víc zpomalují. Studie vědců z Kolumbijské univerzity tvrdí, že tímto způsobem stále víc zapomínáme. Radí proto víc spoléhat na vybavování faktů a pochopení myšlenek a souvislostí, než na prosté jednotlivosti.

"Nevinné" drogy

* Když se před vámi objeví název jídla, které máte doopravdy rádi, aktivují se v mozku stejné části jako u drogově závislých. Může za to dopamin, což je hormon, spojovaný s pocity štěstí, motivací a potěšením. Výzkumníci se domnívají, že  čím méně dopaminových receptorů člověk má, tím víc jídla potřebuje, aby se cítil šťastný a spokojený.

* Amygdala a hippocampus, což jsou dvě části, spojené s depresemi,  se začnou aktivovat, jakmile zaslechnete smích. Stejně reaguje i nucleus accumbens, což je klíčová část mozku, odpovídající za  příjemné pocity. Smích odbourává stresové hormony  a snižuje krevní tlak, takže omezuje riziko infarktu a mrtvice.

* Studie z roku 2012 také prokázala, že hladina oxytocinu, jemuž se přezdívá "hormon lásky" a který ovlivňuje centra slasti, se zvýší už tím, když zaslechnete dětský smích.

* O rok starší výzkum z roku 2011 taky potvrdil, že čím častěji něco děláme, tím pravděpodobněji se vyvine odezva, podobná drogové závislosti - tedy že to chceme dělat znovu a  znovu. Platí to jak pro nárazové přejídání, pití, Facebook i další obsesivní aktivity.

Věštec ve vaší hlavě

* Dva roky americká studie přinesla nové důkazy, že přední část mozku (prefrontální kortex) dokáže předvídat události na základě zkušeností z minula. Nejde o žádnou věštírnu, ale mozek dokáže dělat krátkodobé předpovědi a přemýšlet strategicky do budoucna podle předchozích vzorců.

* Vědomé uvažování nevede vždy k nejlepším závěrům. Podle britské studie se víc vyplatí při jednoduchých rozhodnutích, zatímco při složitějších úvahách je lepší se spolehnout na instinkt - cit, nos, jakkoliv tomu chcete říkat. I mnoho dalších výzkumů potvrdilo, že  se nemáme rozhodovat jen podle faktů, ale nechat mozek, aby podvědomě vypracoval vlastní rozhodnutí. Některé části mozku se nikdy "nevypínají", i když spíme. Během spánku se například upevňují a uspořádávají myšlenky. Aneb staré dobré: ráno je moudřejší večera, a na každý problém je lepší se vyspat.

Trénujte mozek i jídlem

* Navzdory stále omílaným faktům, že kvízy, rébusy a další hry udržují mozek svěží, se ukázalo, že tomu tak není. Potvrdil to výzkum na 11 430 dobrovolnících ve věku od 18 do 60 let, kteří takto trénovali 10 minut každý den po dobu šesti týdnů. Zlepšení celkové paměti a rozumových schopností jim to však nepřineslo. Naopak zorganizovat chaos, zlepšit pozornost a zvýšit paměť pomáhá hudba, především klasická.

* Paměť se začíná zhoršovat už kolem 27 let.  Zlepšit ji (ale i další mozkové funkce) můžete pohybem: se zvýšeným přísunem krve se zvětší i objem kyslíku a glukózy, což mozku prospívá. Zlepší se tak schopnost rozhodování, plánování a možnost vykonávat více úkolů najednou. Pohyb je také zatím jedinou objevenou ochranou proti Alzheimerovi.

* Intelektuální schopnosti podporují omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Cholin, což je tuku podobný vitamín B, obsažený ve vejcích a dalších potravinách, brání vyčerpání a zvyšuje pohotovost mozku, aniž bychom si museli dát kávu. Pomáhá také zlepšit paměť a odolnost vůči stresu. Celkové mentální schopnosti podporují složité sacharidy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mozek jde opravit po nemoci i úrazu. Zvládnete to sami

6 tipů proti úniku moči. Nestyďte se s tím něco dělat!

7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama