reklama

7 cviků na bolavou krční páteř

Bolí vás za krkem? Nenechte svou krční páteř trpět sezením u počítače a začněte na bolavá záda pravidelně cvičit

Foto: Profimedia.cz

Každý z nás už alespoň jednou v životě zažil, co je to bolavá krční páteř. Naše záda trpí, když dlouho sedíme před počítačem. Nejvíce problému se zády mají lidé se sedavým zaměstnáním, kdy nesprávné držení těla zapříčiní velké bolesti.

I při práci si můžeme najít chvilku čas a zacvičit si na záda. Cviky na bolavou a ztuhlou krční páteř jsou jednoduché a převážně se provádějí v sedě na židli. Nenechte svou krční páteř zlenivět. Bez správného cvičení a protahování vás od krční páteře mohou brnět ruce, bolet hlava a dokonce pálit oči.

1. cvik

Sedněte si na židli s opěradlem a narovnejte záda. Ramena tlačíme dolů a hlavu se snažíme mít vytaženou vzhůru. Pokud máte správné držení těla, pomalu uklánějte hlavu směrem k ramenům nejprve na jednu a pak na druhou stranu.

2. cvik

I druhý cvik potřebuje mít krásně rovná záda. Ruce mějte podél těla a velmi pomalu otáčejte hlavu podle osy páteře vpravo a vlevo. Nezapomínejte na pravidelné dýchání a pocit vytahování hlavy vzhůru.

3. cvik

Dejte ruce za hlavu a posadte se zpříma. Trup držíte v rovině. Co nejvíce předkloňte hlavu a otáčejte jí kolem osy páteře střídavě na jednu a na druhou stranu. V krajní poloze vždy velmi lehce zapružte. Než začnete hlavu otáčet, můžete během 7 sekund zatlačit temenem proti rukám.

4. cvik

Prsty jedné ruky položte na část krční páteře, kterou procvičujete. Druhou ruku přiložte na protilehlý spánek. Zatlačte mírně po dobu 7 vteřin proti ruce položené na spánku. Pak veďte rukou hlavu do úklonu až nad místo, kam jste přiložili prsty a zapružte. Cvik se musí provádět jen malou silou.

5. cvik

Položíme ruce dlaněmi na ramena a prsty směřují k lopatkám a lokty vpřed. Hlavu opatrně a velmi pomalu vysunujte vodorovně dopředu a dozadu. Hlavu nesmíte v žádném případě předklánět. Při výsunu hlavy vždy vydechněte a když se hlava vrací zpět, tak se pomalu nadechujte.

6. cvik

Opřete se o opěrku a srovnejte záda. Rozpažte ruce a roztáhněte prsty. Palec směřuje na jedné straně dolů a na druhé nahoru. Otáčejte a suňte hlavu co nejvíce na tu stranu, kde je ruka palcem dolů. Pak hlavu pomalu otáčejte a suňte ji na opačnou stranu a zároveň přetáčejte dlaně tak, aby vaše hlava směřovala vždy k ruce s palcem dolů.

7. cvik

Postavte se a s nádechem se předkloňte, ruce svěšujte společně s hlavou. Rukama se zkuste dotknout země. Hlava i ruce volně visí směrem k podlaze a nohy necháváme napnuté. Střídavě pružíme rukama, nejprve levou ruku a pak pravou. Ucítíte uvolnění v ramenou a za krkem. Bradu tlačím také směrem dolů.

 

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama