reklama

24 hodin ve vašem těle: Držte si vlastní rytmus

Změna času nás nezaskočí, když víme, podle jakých hodin se řídí naše tělo.

Foto: Isifa/Thinkstock

Na změnu času se vykašlete. Naše tělo se totiž řídí vlastními hodinami. Vnitřní orgány pracují podle střídání světla a tmy, a my jim to svou činností obvykle jenom kazíme.

Zkuste poslouchat svůj přirozený biorytmus, budete se cítit lépe a podaří se vám také podat lepší výkony. Podle tradiční čínské medicíny se vám tak podaří třeba ï zhubnout.

1 hodina: 

Organizmus odpočívá, tělesné pochody se zpomalují a také se střídají různé fáze spánku. Začíná ale pracovat žlučník -záchvaty přicházejí hlavně uprostřed noci. Koncentrace močových kyselin v krvi a dalších tělesných tekutinách je totiž nejvyšší za celých 24 hodin. Proto nastává kritický okamžik i pro lidi nemocné dnou.

Doporučujeme: Dnes je nejhorší pondělí v roce!

Od půlnoci už se také ve slinných žlázách neprodukuje látka, která ničí bakterie. Už proto si je ráno musíme vyčistit, abychom se uchránili před zubním kazem.

2. hodina:

Aktivují se játra. Pokud jste ještě vzhůru, nepijte kávu, čaj, alkohol, ani nekuřte a nejezte nic tučného. Vylučuje se hormon vasopresin, který pomáhá zadržovat vodu. Přispívá tak k tomu, že se v noci nepomočíme, neboť potlačí i potřebu jít na záchod. V této fázi také dochází k největšímu útlumu, proto je nutné být obzvlášť pozorný při všech činnostech, jako je řízení a podobně.

3. hodina:

Adrenalin a hormony, které umí potlačovat záněty, jsou na nejnižší hladině. Zužují se dýchací cesty, takže se zhoršuje kašel. Tělo také produkuje nejvíce látky způsobující křeče - histaminu. Proto jde o nejhorší dobu pro astmatiky.

4. hodina:

Krevní tlak je na minimu, organismus dostává nejméně kyslíku a živin. Této době se také říká "hodina mezi psem a vlkem"  a dochází k nejčastěji k úmrtí. Aktivují se však plíce, proto vás tak často vzbudí kašel.

5. hodina:

Spánkový  hormon melatoni je na maximu, takže únava a ospalost vrcholí. Do práce se dává  tlusté střevo, tak toho využijte - vypěstujte si návyk jít na velkou hned, jak se probudíte. Pokud možno vyhněte se stresu a spěchu a probouzejte se postupně.

6. hodina:

Organismus dostává signály pro start do nového dne. Vylučují se hormony, které zrychlují srdeční tep a zvedá se krevní tlak. Léky proti vysokému krevnímu tlaku působí nejlépe právě teď. Aktivují se také pohlavní orgány, takže je vhodná doba na sex! Páry, které chtějí dítě, mají o této hodině ideální šanci, nejlépe v 5. 54 minut!

7. hodina:

Další propad hormonů, snižujících zánětlivé procesy. Nemocným stoupá horečka a klesá obranyschopnost organismu. Když budete snídat, dopřejte vitamíny, tělo je teď umí nejlépe využít.

8. hodina:

Tep a krevní tlak se stále zvyšují, do těla je vylučován stresový hormon kortizol. V tuto dobu hrozí zvýšené nebezpečí infarktu a také propuknutí migrény..

9. hodina:

V nejvyšší činnosti je trávicí trakt, slinivka břišní a slezina. V tuto denní dobu si můžete celkem beztrestně dopřát sladkosti, strávíme je nejlépe a kalorie se nejlépe spálí. Dejte si opět ovoce, zato rozhodně nepijte alkohol

10. hodina:

Jsme na vrcholu duševních sil, mozek je nejvíc aktivní a nejlépe funguje  paměť. proto je vhodná doba na nejvyšší pracovní nasazení a také na zkoušky. Nejlepší čas pro podávání výkonů duševních i tělesných.

11. hodina:

První mírný útlum. Pozor na úrazy! Imunitní systém má pauzu, viry a bakterie útočí. V tuto hodinu se vyhněte přeplněným prostorám plným lidí.

12. hodina:

V činnosti je srdce, takže nezatěžujte tělo trávením velkých množství  vydatného jídla. Krevní tlak je na svém maximu a hrozí nebezpečí infarktu. Je ten správný čas udělat si pauzu a projít se na čerstvém vzduchu. 

13. hodina:

Další útlum, tělo přeřazuje na nižší rychlost. V tuto hodinu je nejvyšší vylučování moči, a proto možná častěji běháte na záchod.

14. hodina:

Kvůli procesu trávení cítíme pokles energie. Potřebujeme siestu. Právě v této době proto na silnicích dochází k nejvíce nehodám.

15. hodina:

Vylučování hormonu endorfinu je na maximu. Snižuje se proto citlivost a zvyšuje práh bolesti. Ideální doba jít k zubaři nebo na nějakou jinou méně příjemnou proceduru. Zároveň nastává zbystření smyslů, zase se dostáváme do formy. Stoupá celková výkonnost, proto je vhodné znovu se pustit do důležité práce.

16. hodina:

Aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního vrcholu. Ve formě je také dlouhodobá paměť, takže se snáze učíme nové věci. Pracuje močový měchýř, proto je vhodné pít bylinný čaje - prospěje nám nejvíc. Cévy jsou nejroztaženější, cirkulace krve je nejrychlejší a z těla se velmi dobře vylučují toxické látky. Je to nejlepší doba pro cvičení a sport , ale i pro návštěvu sauny.

17. hodina:

V tuto dobu máme nejpevnější stisk ruky a jsme nejšikovnější, takže můžeme začít s manuálními pracemi. Aktivují se i ledviny, proto hodně pijte, aby se vyloučily všechny škodliviny. Čichové a chuťové buňky zostražitěly: kdy dostaneme něco k jídlu?

18. hodina: 

Klesá puls a krevní tlak, cítíme únavu. Teď jsou v útlumu také játra, takže  je nevhodné pít alkohol - měla by velké problémy s jeho odbouráváním.

19. hodina:

Ideální chvíle na večeři. Krevní tlak a teplota znovu stoupá a s nimi i nervozita, takže hrozí konflikty! Často také začínají bolesti hlavy. V tuto hodinu však zbystří naše smysly a člověk dobře vnímá. Je to vhodná doba k návštěvě koncertů, divadelních her, poslechu hudby apod. V této době je nejúčinnější působení antibiotik a nejlépe působí léčba různých poranění.

20. hodina:

Produkce žaludečních kyselin je na vrcholu. Nezapomeňte si vzít léky na pálení žáhy, také je to ideální doba pro užití léků na revma.

21. hodina: 

Jaterní enzymy odbourávající alkohol jsou na nejvyšší hodnotě, takže si můžeme dopřát nějakou tu skleničku. Také smysly jsou nejaktivnější díky ústupu adrenalinu, proto jsme citlivější na hluk a světlo. Funguje i paměť, takže je vhodná doba pro studium. Znovu také přišel ideální čas na sex

22. hodina:

Imunitní systém je na maximu. ¨Na nejvyšším bodě je také citlivost na bolest..

23. hodina:

Nejlepší doba jít si lehnout, protože se zvyšuje hladina melatoninu a cítíme únavu. Není vhodné být přehnaně aktivní, kouřit ani jíst. Noční ptáci mají však tuto dobu posunutou o tři hodiny později. .

24. hodina:

Tělo je nastavené na odpočinek. Pokud organismus už nezatěžujete jídlem, v tuto dobu se dobře zpracovávají tuky a je šance na úbytek váhy. Právě tehdy je totiž vylučován v nejvyšší míře růstový hormon, takže nám i rostou vlasy. O půlnoci se také vylujčuje  nejvíce ženského hormonu progesteronu a těhotné ženy často dostanou porodní bolesti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chvála pomalosti: Zastavte zběsilé životní tempo!

Angelina obětovala další kus těla. Zbytečně?

Jsou všechny kalorie stejné? Sledujte hodinky!

reklama
reklama
reklama