reklama

10 důvodů, proč cvičit v práci

Abyste zabránili nepříjemným důsledkům sedavé práce, je vhodné najít si během dne několik minut, kdy trpící tělo protáhnete a svalům i kloubům ulevíte.

Foto: Isifa/Thinkstock

Sedavé zaměstnání přetěžuje svaly, klouby i páteř vašeho těla. Nejen, že má dlouhodobé sezení negativní vliv na celý opěrný a svalový systém člověka, ale také může vést k nežádoucímu nabírání hmotnosti.

Abyste těmto nepříjemným důsledkům práce za monitorem počítače zabránili, je vhodné najít si během dne několik minut, kdy trpící tělo protáhnete a svalům i kloubům ulevíte.

O správném cvičení se více dozvíte na stránkách Fithall.cz

Je zřejmé, že nebudete během pracovní doby podnikat dlouhá a náročná aerobní nebo posilovací cvičení, ale na strečink si čas zvládne najít určitě každý. Zde je 10 důvodů, proč s cvičením začít:

1. Ulevíte krční páteři

Při práci na počítači mají lidé mnohdy tendenci vysunovat bradu dopředu a tím deformují přirozené zakřivení krční páteře. Navíc vlivem stresu svaly v okolí krční páteře i šíjové svaly tuhnou a mohou pak způsobovat bolesti hlavy. Kdykoliv během dne si protáhněte krční páteř i šíjové svaly úklony do strany k ramenům, pak přitáhněte bradu šikmo k rameni a nakonec s rovnými zády pomocí rukou přibližte bradu k hrudníku.

2. Pomůžete vašim bedrům

Bedra jsou dalším velmi problematickým místem páteře. Kvůli málo pevným břišním svalům a kroucení se na židli při hledání pohodlné pozice, jsou právě bedra často přetěžovaná. Zkuste se proto vsedě na židli na chvíli předklonit ke stehnům a oblast beder prodýchejte nebo se dlaněmi opřete o desku pracovního stolu a s výdechem vyhrbte páteř ke stropu. Pro procvičení bederní páteře je velmi vhodné střídat sezení na židli se sezením na gymnastickém míči.

Jak správně cvičit v kanceláři se dozvíte na videu od Fithall.cz

3. Rozproudíte lymfatický systém

Vlivem nošení těsných kalhot, dlouhodobého trávení v kancelářské židli, ale také častého překládání nohy přes nohu je utlačovaný lymfatický systém těla. Lymfatické uzliny, které se nachází v oblasti třísel, jsou stlačovány a nemají tedy dostatek prostoru pro plnění své funkce. Abyste lymfu v těle rozproudili, stoupněte si vedle stolu, zanožte jednu nohu a protlačte boky dopředu. Poté nohy vyměňte. Protáhnete stehna, ale hlavně oblast třísel a lymfatických uzlin.

4. Utvoříte prostor pro vnitřní orgány

Kvůli těsné gumě sukně nebo kalhot a zatahování břicha z estetických důvodů trpí během pracovní doby také vaše vnitřní orgány. Zkuste si proto občas stoupnout a prodýchat tuto oblast tak, že s každým nádechem vystrčíte pupík co nejdál před sebe a s výdechem ho naopak vtáhnete k páteři. Posílíte hluboké břišní svaly, ale také dopřejete dostatek kyslíku i místa právě vnitřním orgánům, které pak budou pracovat lépe.

5. Pročistíte si hlavu

Ať si najdete na cvičení dvě minuty nebo celou půlhodinu, protahováním a cvičením v práci si skvěle psychicky odpočinete. Na chvilku změníte druh činnosti a tím ulevíte vaší mysli. Uvidíte, že po odcvičení několika protahovacích cviků se vám bude pracovat lépe, zlepší se soustředění a vaše práce bude efektivnější. Během cvičení zkuste na pracovní povinnosti nemyslet.

6. Zbavíte se napětí

Jestliže jste prací stresovaní, můžete si cvičením pomoct od napětí. Pořiďte si posilovací gumové kolečko nebo míček a během práce je mačkejte. Zapojíte svaly předloktí i zápěstí, takže kromě odbourání stresu také ulevíte zápěstí od jednotvárných pohybů s počítačovou myší, které vám mohou způsobit zánět karpálního tunelu.

7. Zabráníte otokům

Nohám sezení ani dlouhé stání obecně neprospívá, protože lymfa nemá možnost volného průtoku. Tím pádem mohou vznikat otoky a můžete mít pocit, jako byste měli nohy z olova. Proti otékání pomůže položit si nohy na chvíli nahoru, protáhnout je a kousek se projít. Rozproudíte krev i lymfu a minimalizujete riziko vzniku křečových žil.

8. Přestanete myslet na jídlo

Během práce u počítače a v kancelářích vůbec má mnoho lidí stále chuť na něco dobrého. Pokud vám kolegové nabízejí pochutiny nebo saháte do šuplíku po sladkostech a burácích, cvičení odvede vaši pozornost. Protažením svalů si lépe uvědomíte potřeby vašeho těla a máte možnost rozmyslet si, zda máte opravdu hlad, nebo vás jen honí mlsná.

9. Posílíte svaly

Dokonce i na židli se dá posilovat. Sesuňte boky před židli, opřete se o ruce a proveďte pár cviků na tricepsy, odlepte záda od opěrky a zapojte břišní svaly nebo zatlačte dlaněmi silou do stolu, abyste cítili zapojení horní části zad a paží. Cvičení nemusí být náročné, ani trvat dlouho a přece za určitý čas můžete vidět výsledky.

10. Cvičíte a jste za to placení

Pokud bojujete s nedostatkem času na cvičení, když jste doma, využijte možnost cvičit v průběhu pracovního dne. Výhodou je, že se zbavíte stresu a občerstvíte svoji mysl, takže budete v práci výkonnější a Váš šéf si proto stěžovat určitě nebude.

Inspiraci pro cvičení najdete na www.fithall.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejlepší cviky na zadek: Skoncujte s větším pozadím!

10 dobrých rad, jak skutečně začít cvičit

Bolí vás záda? Zkuste nejlepší cviky podle videa

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama