reklama

Znáte svaly břicha? A víte, jak je posilovat?

Pomůžeme vám zorientovat se v základní anatomii břišních svalů, aby se vaše posilování stalo více efektivním a smysluplným.

Foto: Isifa/Thinkstock

Aby byl váš trénink opravdu efektivní a smysluplný, je nutné zorientovat se alespoň v základní anatomii svalových skupin, které procvičujete.

Břicho je složené z mnoha snopců a snopečků svalových vláken a každý z nich má svůj specifický význam. Díky této členitosti můžete tuto problémovou partii procvičovat každý den, aniž by hrozilo přetrénování. Zároveň ale myslete na to, že vzhled bříška cvičením ovlivníte asi z 30%, dalších 70% je potřeba dotáhnout správným jídelníčkem.

Přímý sval břišní

Tento sval břicha je nejnápadnější a na jeho procvičení byste rozhodně neměli zapomínat. Leží podél střední čáry, které se říká linea alba a je rozdělený napříč několika šlachami, díky kterým vypadá vytrénované břicho jako pověstný pekáč buchet. Přímý břišní sval začíná v oblasti 5. - 7. žebra a je upnutý na stydkou kost. Nejsnáze ho posílíte klasickými zkracovačkami, kdy s výdechem vleže na zádech odlepíte tahem lopatky od podložky.

O správném cvičení se více dozvíte na stránkách Fithall.cz

Zevní šikmý sval

Jak napovídá sám název, tento sval se nachází na vnější straně trupu a leží na šikmo, v úrovni spodních osmi žeber. Upíná se na kyčelní kost z jedné strany a na středovou čáru ze strany druhé. Jeho hlavní úlohou jsou rotace a úklony páteře, z čehož vyplývají také nejefektivnější cviky. Při rotaci sval zabírá, když se otáčíme na opačnou stranu, než kde tento sval leží. Abyste procvičili tuto partii, lehněte si na podložku na záda, pokrčte kolena a opřete kotník levé nohy o pravé koleno. S výdechem pak zvedněte trup nad podložku a natočte ho tak, aby se pravé rameno přiblížilo k levému kolenu. Cvičení provádějte na obě strany.

Vnitřní šikmý sval

Tento sval zabírá rovněž při rotaci, ale tentokrát v momentě, kdy se otáčíme na stranu, na které se nachází. Izolované cviky na tuto část není potřeba provádět, protože se zapojuje do procvičování zevních šikmých svalů.

Inspiraci na cvičení břišních svalů najdete na videu od Fithall.cz

Příčný sval

Na příčný sval také myslet nemusíte, protože má hlavně pomocnou funkci pří dýchání, ale také reguluje napětí břišní stěny při jakékoliv zátěži. Upíná se na středovou linii a na kyčelní kost a tvoří nejhlubší vrstvu břišních svalů.

Čtyřhranný bederní sval

Řadí se mezi svaly břicha, ačkoliv je upnutý na bederní obratle a na kyčel. Díky němu se můžete uklánět a zaklánět. Dobře ho procvičíte třeba při józe nebo na hodinách pilates, protože leží hluboko. Mimo jiné umožňuje kontrakci bránice.

Pyramidový sval

Tento sval je považovaný za pozůstatek svalu, který u vačnatců napínal přední stěnu vaku. Je to tedy vývojový rudiment. Zpevňuje přímý břišní sval a u některých lidí dokonce chybí!

Při posilování břicha se zaměřte na přímý sval a na šikmé břišní svaly. Nezapomínejte ani na posílení pánevního dna, které sice není vidět, ale má důležitou funkci především u žen po porodu - cvičením zabráníte inkontinenci. Posilování břicha je také velmi důležité jako prevence bolesti v zádech.

Inspiraci pro cvičení najdete na www.fithall.cz


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejlepší cviky na zadek: Skoncujte s větším pozadím!

10 dobrých rad, jak skutečně začít cvičit

Bolí vás záda? Zkuste nejlepší cviky podle videa

Klaus: Bát se covidu je srabácké, žijeme v bláznivé době, bojíme se víc lidí než virů | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama