reklama

Vydrží vám vztah? Poznáte to podle barev

Opravdu to, jestli se vám líbí stejné barvy jako partnerovi, o vašem vztahu něco vypovídá?

Foto: Isifa/Thinkstock

Když chcete doma malovat, pořizujete nové auto nebo třeba jen nové polštáře na pohovku, shodnete se s partnerem na barvách, anebo při tom vždycky dojde ke sporu? Barevné preference údajně ukazují, jestli žijete s tím pravým, anebo vám vztah pravděpodobně neklapne.

Jestli se lidem, kteří jsou si vztahově blízcí, také líbí stejné barvy, se rozhodla vyzkoumat Magdaléna Zeroníková z Masarykovy univerzity v Brně. Výsledky jejího testování pak zveřejnil časopis Psychologie Dnes.

Do své studie přizvala šestnáct párů a k nim deset náhodně sestavených dvojic, vše lidé ve věku od 25 do 70 let, většina s vysokoškolským vzděláním. Výsledek skutečně prokázal, že skutečné páry mají bližší barevné preference než cizí dvojice. Mnohem častěji se také páry shodly na stejném odstínu jedné barvy.

Nepodceňujte barvy

Zároveň však zmíněná studie ukázala, že v partnerství může často platit pravidlo, že se bez problémů vždycky shodnou na jedné barvě, která se líbí oběma, ale s jakoukoli další už může být problém.

Pokud se vám zdá, že taková prkotina jako jsou barvy přece nemohou nějak ovlivnit partnerský vztah, nemáte tak úplně pravdu. Barvy, ať už jsou na zdech, oblečení, nebo třeba hrncích na kávu, v nás vyvolávají emoce. Každému je příjemná a nepříjemná jiná barva. Pokud se jeden cítí skvěle ve žlutě vymalovaném pokoji, druhému může tahle barva způsobovat špatnou náladu a další negativní pocity.

Barva naší osobnosti

Zdá se, že každý máme své oblíbené barvy a do nich ladíme celý svůj svět včetně partnera. Ne že bychom ho chtěli přeučovat, ale podvědomě si hledáme někoho se stejným názorem. A vlastně je to logické - pokud nenávidíte oranžovou, pravděpodobně se na první pohled nezamilujete do někoho, kdo nosí oranžovou od hlavy až k patě každý den.

Čtěte také: Co může za vaši dnešní náladu? Barva vašeho oblečení

Zdaleka přitom nezáleží jen na oblečení. Každý člověk kolem sebe shromažďuje nějaké barevné spektrum, které nějak působí na jeho okolí. Obrazy na stěnách, váš diář, dekorace ve vašem bytě nebo kanceláři, ale třeba i propisky, po které jste zrovna sáhli, to všechno si vybíráte také podle barev a to všechno vás nějakým způsobem prezentuje.

Řeč barev

V člověku, kterého si volíme za partnera, podvědomě, ale někdy i zcela vědomě, hledáme kus sebe a chceme, aby nám byl v určitých věcech podobný. Proto je logické, že si vybereme spíš toho, kdo vyhledává a má kolem sebe stejné barvy, jaké si volíme i my sami.

Když si k tomu ještě přidáte teorie zabývající se "řečí" a symbolikou barev, možná zjistíte, že je zcela logické, že si lépe rozumíme s člověkem, který má rád naši oblíbenou červenou, než s někým, kdo ji nesnáší. Taková červená totiž například znamená odvahu a odhodlání.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Potvrzeno: Vybíráme si partnery podobné našim rodičům

Umíte naslouchat? Pomůže to doma i v práci

20 jednoduchých způsobů, jak si zlepšit život

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama