reklama

Potvrzeno: Vybíráme si partnery podobné našim rodičům

Nyní je vědecky dokázáno, že si vybíráme partnery, kteří se podobají našim rodičům.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jestli se občas zaleknete toho, jak moc je váš partner podobný vašemu otci, a on zase někdy vyčítá vám, že jste jako jeho matka, rozhodně nejde o náhodu. Podle vědců si podvědomě vybíráme partnery, kteří jsou podobní našim rodičům - a to i vzhledově.

A pokud si náhodou myslíte, že vás se tohle netýká, protože vašim rodičům váš partner podobný není, raději se poohlédněte po starých fotkách. Podle výzkumu, který provedl psycholog David Perrett z americké Univerzity Svatého Ondřeje, přitahují nás lidé, kteří vypadají podobně jako naši rodiče v době, kdy jsme se narodili.

Pak možná zjistíte, že váš muž skutečně má rysy vašeho otce, když byl mladý, a vy jste na ně zapomněla, protože si ho takového jednoduše nepamatujete. Ovšem vaše podvědomí ho má zafixovaného zcela dokonale.

Starší otec, starší partner

Jak na to pan Perrett se svým týmem přišel? Jednoduše dal účastníkům výzkumu ohodnotit atraktivitu naprosto cizích tváří na fotografiích. Pak hodnotitele požádal o fotografie jejich rodičů a výsledky porovnal.

"Zjistili jsme, že ženám, které se narodily rodičům starším než třicet let, se příliš nelíbili mladíci, ale naopak byly mnohem víc okouzleny staršími muži - tedy muži staršími třiceti let," cituje výsledky studie server Business Insider.

"Rovněž u mužů byl věk žen, které shledaly nejřpitažlivějšími, shodný s věkem jejich matek, když sami přišli na svět. Věk jejich otců na to neměl vůbec žádný vliv."

Stejná barva očí?

V další, trochu podrobnější studii potom vědci přišli na to, že na nás pozitivně působí i rysy, které známe z tváří svých rodičů, respektive ženy z tváří svých otců a muži z tváří svých matek. To samé platí i s barvou očí a vlasů.

Takže pokud má váš otec pomněnkově modré oči, pravděpodobně je bude mít i váš partner. Anebo většina partnerů, se kterými jste v životě byla, i když třeba jen chvilku. Odpovídá to?

Zní to sice naprosto šíleně, protože příště, až budete chtít někoho sbalit, možná se vyplatí nejdříve zjistit, jestli jste podobná jeho matce, a pak se teprve do toho pouštět. Ale podle Perretta to dává dokonalý smysl.

Čtěte také: Chodíte s výrazně starším mužem? Tohle vás čeká

Důvody, proč by to tak skutečně mělo fungovat, jsou podle něj dva. Tím prvním je fakt, že vaši rodiče jsou těmi úplně prvními osobami, kterým věříte. Přestože se pak může stát cokoli, co důvěrou otřese, byli prostě první, a tak se do vaší mysli nesmazatelně zapíšou.

Druhým důvodem je to, že čím víc se kolem nějakého člověka motáte, tím víc se vám líbí. To je důvod, proč se nakonec berou spolužáci ze školy, proč vztahy často začínají na pracovišti, nebo proč spousta nevinných přátelstvích nakonec přeroste ve vztah.

A když rodiče vídáte celý život, aniž byste si to plánovali nebo to chtěli, prostě přijmete jejich vzhled za jakýsi ideál krásy, aniž byste to kdy dokázali přiznat, nebo si to vůbec uvědomit.

Nám to smysl dává - jak jste na tom vy? A je váš partner alespoň typově podobný vašemu otci? A co bývalí partneři, nacházíte tam nějakou podobnost?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak to zařídit, aby vás muži zbožňovali? Návod od muže

Bydlíme s babičkou. Brzy z toho zešílím

Chcete vyšší plat? Musíte mít pravidelný sex

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama