reklama

Co může za vaši dnešní náladu? Barva vašeho oblečení

Barvy ovlivňují vaši náladu, úspěchy i první dojem, jakým působíte na své okolí. Naučte se je proto ovládnout ve svůj prospěch...

Foto: Profimedia.cz

Když ráno stojíte před skříní a nevíte, co na sebe, nemusí to nutně znamenat, že jste nerozhodná. Možná v tu chvíli posloucháte svoji intuici, která vám říká, jak se dnes cítíte nebo chcete cítit a podle ní volíte barvy. Někdy není na škodu, umět si barvy vybírat zcela vědomě - zlepší vám náladu, zvýší sebevědomí.

Každá emoce má svoji barvu. Proto se přece říká, že někdo "vidí rudě", když se hněvá nebo vzteká. Proto pocit smutku v angličtině vyjádříte spojením "feeling blue". Když se naučíte, co která barva znamená a vyjadřuje, můžete se tak celkem snadno naučit ovládat i vlastní psychiku.

Jak barvy působí?

Bílá

Zosobňuje čistotu a nevinnost. Pokud ji však nosíte samotnou, může působit chladně až nepřátelsky. Pokud ji však doplníte nějakou sympatičtější barvou, prokáže vám velkou službu.

Žlutá

Barva slunce, která dodává teplo, zlepšuje náladu, zahání smutek. Dokonce podporuje činnost vašeho metabolismu, takže se v ní po všech stránkách budete cítit dobře - pokud není v přehnaném množství, pak může působit až příliš intenzivně. Počítejte také s tím, že poutá pozornost, o kterou byste možná nemuseli stát.

Oranžová

Symbolizuje optimismus, radost a veselí, podporuje navazování mezilidských vztahů a údajně i ženskou plodnost. Může ale působit i výstražně až nebezpečně.

Červená

Jak všichni víme, červená je barvou lásky a vášně. Budete v ní sice vypadat sexy a přitažlivě, zároveň se vás ale muži možná budou bát - rudá barva působí agresivně. Kromě toho vám ale dodá životní energii.

Růžová

Ve světlých odstínech je něžná a uklidňující, v sytých může být příliš intenzivní, nepříjemná a svazující.

Modrá

Barva klidu, míru a vyrovnanosti, umožní vám lépe se soustředit, být kreativní. Snižuje pocit bolesti, a dokonce i chuť k jídlu. Zároveň ale podpoří vaše pocity smutku a melancholie, proto s ní buďte opatrná.

Zelená

Jestli něco ztělesňuje pocit duševní pohody a harmonie, je to zelená barva. Zažene chmury, obavy, uklidní vás.

Hnědá 

Symbolizuje moudrost, sílu, spolehlivost, ale může být i smutná a jakoby těžkopádná, náročná na přijetí, proto v hnědé barvě můžete na druhé působit dojmem, že chcete být sama. 

Černá

Známá jako barva zla, smrti, smutku. Na druhou stranu evokuje sílu a moc, což se také někdy může hodit. A jak známo, opticky zeštíhluje, což možná uvítáte ještě víc.

Teď už tedy víte, jakou barvu si vzít, když jste smutná, když chcete působit nebezpečně, silně nebo prostě pohodově. Občas ale narazíte na to, že zrovna v den, kdy víte, že by vaší náladě nejvíce pomohla žlutá či oranžová, vás čeká několik důležitých schůzek, na kterých máte působit seriózně, a tak se zrovna tyhle barvy moc nehodí. Vězte ale, že bohatě postačí malý doplněk jako třeba náramek, pásek či kabelka a hned tato barva splní svůj účel. Stejně tak funguje i spodní prádlo - přes den ho sice nevidíte, ale vaše tělo na něj reaguje. Jen si to někdy vyzkoušejte.

Jak barvy kombinovat?

Abyste v barvách nevypadala jako blázen, je dobré znát několik základních pravidel, jak je kombinovat. A rozhodně nemusí zůstat jen u sice krásné a nadčasové, ale občas už trochu nudné černo-bílé. Pro začátek zkuste mírnější, ale úžasně elegantní kombinace černé a hnědé, nebo černé a hnědé, které miloval i Yves Saint Laurent. Hnědá barva vypadá skvěle také se zlatou a zelenou. Například decentní šedá má výhodu, že se hodí snad ke všemu.

"Letošní sezóna je plná novinek v pastelových odstínech. Náladu pozdního večera nebo jemného oparu ranní mlhy vyvolává nový pastelový odstín modré s šedými podtóny. Netradiční spojení se skvělým výsledkem vytvoříme kombinací s oranžovou v barvě pomeranče," říká Monika Janotová módní odbornice Gate. 

Čtěte také: V čem chodit ve vedru do práce? Poradíme vám

Uklidňující šedozelená se vedle modrošedé řadí mezi největší favority slavných módních domů. Oba odstíny můžeme kombinovat s jemnými tělovými odstíny nebo pro větší efekt s plnější barvou modré a zelené. Nezapomenutelného spojení dosáhnete s teple červenou. 

Prim letos hrají neonové barvy, kterými skvěle doplníte a ozvláštníte jednoduchý tmavý outfit, který by jinak působil příliš přísně nebo smutně. 

Pozor na opálení

Máte-li hodně opálenou pokožku a nechcete-li působit lacině, raději se vyhněte hodně výrazným barvám jako je oranžová, sytě růžová a třeba právě neonové tóny. Rovněž bílá barva je v tomto ohledu sporná. To, že zářivé barvy nechají vyniknout bronzu vaší kůže, je sice pravda, ale nosilo se to naposledy v devadesátých letech. Dnešním trendem je, že opálení naopak mnohem lépe vypadá s tmavými barvami. Těch nápadných se však nemusíte vzdávat úplně - jen vyměňte top za doplněk.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kosmetický průvodce na léto: Jak pečovat o tvář i vlasy

Sluneční brýle: Jak vybrat ty nejlepší?

Záporné kalorie: Čím víc jíte, tím víc hubnete

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama