reklama

Umíte naslouchat? Pomůže to doma i v práci

Umění naslouchat může zlepšit vaše osobní vztahy, ale může vám pomoci i k pracovnímu úspěchu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Schopnost naslouchat druhým pomáhá jak při osobních, tak pracovních jednáních, proto je dobré ji rozvíjet. Mimochodem, jednou z nejdůležitějších vlastností vůdce je, že dokáže shromažďovat informace tím, že se vyptává a pozorně naslouchá, co mu lidé říkají. Nechte se tím inspirovat a uvidíte, že leccos bude najednou snazší.

Umění naslouchat může zlepšit vaše osobní vztahy, ale může vám pomoci i k pracovnímu úspěchu. Stačí málo a skutečně začnete s lidmi kolem sebe mnohem lépe vycházet.

Podle Daniela Colemana, autora knihy Emocionální inteligence, je schopnost navázat kontakt s druhými pro váš úspěch stejně důležitá jako IQ, ne-li důležitější. A za nejdůležitější složku této schopnosti považuje empatii, tedy schopnost uvědomit si nebo vycítit, co lidé říkají a co tím doopravdy míní.

Někdy to není úplně snadné, ale když se na to začnete soustředit, je celkem snadné tuto schopnost takzvaně vypilovat. V podstatě jen tím, že se stanete dobrými posluchači.

Jak na to? Jak poslouchat a skutečně slyšet? Jak druhým naslouchat, aby vám to skutečně k něčemu bylo? Odpověď přináší nová kniha Kouzlo osobnosti jako mocná zbraň, jejímiž autory jsou Brian Tracy a Ron Arden:

1) Poslouchejte pozorně

"Poslouchejte zcela potichu, jako by na celém světě neexistovalo nic, co by pro vás bylo důležitější než to, co vám ten druhý povídá," píší Tracy s Ardenem. "Vypněte televizi, zavřete knihu nebo noviny a zaměřte se jen a jen na to, co vám někdo říká. Takovéto chování bude vždy okamžitě rozpoznáno a vnímáno pozitivně, v rozhovoru tak budete mít, pokud jde o emoce, silnou pozici."

Když člověk cítí, že mu ten druhý naslouchá, ovlivňuje ho to i biochemicky. Mozek začne produkovat endorfiny, "drogy štěstí", které způsobují, že se cítí sám se sebou spokojený. Jeho sebevědomí vzroste a sám sebe si víc váží. A kromě toho má i víc rád vás a víc vám věří jen proto, že jste mu pozorně naslouchali.

2) Než odpovíte, chvíli vyčkejte

Spíš než abyste hned začali něco říkat, zatímco ten druhý si udělal pauzu, aby se nadechl, tři až pět vteřin počkejte. Dejte si pohov a nechte zaznít ticho. Díky tomu se stanou následující tři (dobré) věci:

Vyhnete se tomu, že druhému skočíte do řeči a přerušíte jeho myšlenku, za což vám moc vděčný nebude. Zadruhé tím, že se odmlčíte, dáte partnerovi najevo, že to, co říkal, bylo důležité a že se nad tím potřebujete zamyslet. Zatřetí díky tomu dotyčného skutečně uslyšíte. Nejen že uslyšíte, co říká, ale snadněji vám dojde i to, co tím skutečně myslí.

3) Vyptávejte se

Nikdy nepředpokládejte, že pokaždé víte, co váš partner myslel podle toho, co říkal. Místo toho ho nějakou otázkou pobídněte, aby svou poslední poznámku rozvedl. To je podle Tracyho a Ardena jedno z nejdůležitějších pravidel dobré komunikace - ten, kdo se ptá, komunikaci ovládá.

Když totiž někdo odpovídá na dotaz, obvykle se soustředí na to, co říká, nemůže myslet na nic jiného, a tím pádem je plně v moci tazatele. Abyste však touto technikou někoho okouzlili, musíte klást promyšlené dotazy, nikoli jen tak střílet od boku.

4) Dávejte zpětnou vazbu

Klidně svými slovy ve zkratce zopakujte to, co dotyčný řekl. Tím si ověříte, že jste to správně pochopili, a ještě ho ujistíte, že jste skutečně poslouchali a vnímali. Počkejte, až vám to odsouhlasí, a teprve potom pokračujte v konverzaci.

Neopakujte po něm ale každou větu, svoje shrnutí si klidně nechte až na konec, nebo si nechte odvyprávět celý příběh či názor. Jedině tak nezačnete druhému svým papouškováním lézt na nervy.

Ženy naslouchají lépe

Mimochodem, pokud vás dokáže vytočit váš muž tím, že vás neposlouchá, má na to biologicky vlastně právo. Když totiž komunikuje žena, využívá k tomu sedm mozkových center, zatímco muž pouze dvě. Proto muži často naslouchají jen tak napůl, obzvlášť když u toho třeba hraje televize, nebo je na blízku nějaký jiný rušivý element. Obojí najednou mužský mozek prostě nezvládne.

Ale výrazně se to zlepší, pokud bude muž tuto schopnost cvičit. Proto neuškodí, když mu tenhle článek také přečtete. Ale nejprve se ujistěte, že vás poslouchá, a pro jistotu vypněte televizi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

20 jednoduchých způsobů, jak si zlepšit život

Proč dnes večer nebudete mít sex? Známe vaše důvody

Jedináčci: V čem jsou na tom lépe?

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama